Ha szereted mindig tisztán, baktérium, gomba és vírusmentesen tudni lakásod vizeshelyiségeit és a konyhát erős szerekre van szükséged. Azonban ügyelned kell arra is, hogy vegyszermentes és környezetet nem szennyező anyagokat használj.
Az ecet környezetbarát, gondosan tisztít, szagtalanít és zsírtalanít is. Nem kíméli a baktériumokat, gombákat. Alkalmazhatjuk a konyha, a fürdőszoba és a WC takarításakor is. Különösen ajánlott a vegyszereket ecetre cserélni az élelmiszerrel érintkező felületek esetén. Ha kisgyerek van a házban tanácsos a fertőtlenítőszeres felmosóvizet is ecetes vizesre cserélni. Ecetes tisztítószert ne használjunk márvány- vagy gránitfelületen!
Az üzletben kapható legtöbb ecet 5 százalék ecetsavat tartalmaz, ennek már elegendő a fertőtlenítő hatása. Az ecet, különösen sóval és hidrogénperoxiddal együtt alkalmas az E.coli egyes törzseinek elpusztítására. Hatásos penész ellen is a fürdőszobában. Előállítása nem terheli meg annyira a környezetet, és bár szúrós szagú, korántsem annyira, mint a klór.
3 dl vízhez adjunk 1 dl 20%-os étkezési (fehér) ecetet. Ha túl erősnek találjuk az ecet szagát, néhány csepp illóolajat is adjunk az elegyhez, majd tegyük egy spriccelős flakonba, és használat előtt alaposan rázzuk fel. Fújjuk a szennyezett felületre és tiszta, száraz törlőkendővel töröljük le.
A klór (hypo) hatásos fertőtlenítőszer, de árt a tüdőnknek, és előállítása a környezetet is szennyezi.
Aki használt már klórt tartalmazó tisztítószert az élősködők ellen a konyhapulton, a vágódeszkán, a WC-kagylóban vagy bárhol másutt, az tudja, milyen kellemetlen, amikor alig kapunk levegőt. Az élelmiszer-biztonsági szakemberek szerint viszont ez az egyetlen szer, amellyel meg lehet előzni az ételmérgezéseket, és sokan esküsznek rá a fürdő tisztításakor is, mondván, mással nem lehet eltávolítani a penészfoltokat.
Klóros tisztítószerek
Érvek: a klór rendkívül hatásos baktériumölő szer. Megöli az olyan kórokozókat is, mint például az oly sok fertőzésért felelős E.coli baktériumot. Egy a négyhez arányban hígítva használják.
A klóros vegyszerek előállításánál rákkeltő dioxin, valamint az agyra káros higany kerül a levegőbe. Ha gyerek van otthon, különösen óvatosan kell eljárni ezekkel a tisztítószerekkel.
Ha egy átlagos háztartás takarításáról van szó, az ecet alkalmas a legtöbb kórokozó elpusztítására. Azonban ha az ecet nem lenne elég, tisztítószeres forró vízzel is mossuk le a felületeket. A klórt csak a végső esetben használjuk, ügyeljünk a hígításra (1:4), és arra, hogy megfelelő legyen a helyiség szellőzése.
A klóros tisztítókat soha ne használjuk együtt más szerekkel, még ecettel se, mert mérgező gőzök szabadulhatnak fel! Ez különösen azért fontos, mert sok tisztítószeren nincs pontosan feltüntetve az összetétel, így előfordulhat, hogy ammónia-alapú, ami a klórral együtt mérgező gázt alkot.
Használjunk ecetet a zöldségek és gyümölcsök mosásakor és a vágódeszkák lemosására is.