A betegségek a szervezet lelki, energetikai egyensúlyának megbomlásából alakulnak ki, amely elsősorban a helytelen gondolkodásmódra vezethető vissza, de befolyásolják a magzati, csecsemőkori és kisgyermekkori traumák, lelki sérülések is.
Kurt Tepperwein életvezetési tanácsadó szerint a betegség egy hibás gondolat, ezért érdemes elgondolkodni testi tüneteink lehetséges lelki hátterén.
Mindenki úgy él, úgy érez, úgy cselekszik, ahogyan gondolkodik. A gondolatok megjelenési helye a test. Akinek az egészsége rendben van, annak a gondolkodása is normális – ami azt jelenti, hogy nem szélsőséges. Amikor valamilyen okból a gondolkodás kibillen az egységből, a testben áramló energiák egyensúlya is megbomlik. Ennek hatására pedig a sejtekben, a szervekben, az egész szervezetben eltérések alakulnak ki. Tehát sok esetben pszichikai tényezők járulnak hozzá az energiazavar kialakulásához, ezért az aggodalom, a gondterheltség, a szorongás, a félelem, a düh vagy akár a túl nagy öröm is betegséget hozhat létre.
A nyirokrendszer gyűjti össze a testünkben természetes módon felszaporodó nyiroknedvet.
Az emberi testben a vér-érrendszer mellett egy másik érrendszer is van, a nyirokérrendszer, mely nyirokerekből, nyirokcsomókból és nyirokszervekből áll. A szövetekben termelődő nyirok a nyirokrendszeren és a nagy nyiroktörzseken keresztül a vénás rendszerbe ömlik. A nyirok mozgása a szövetnedv nyomására, a nyirokerek falának aktív összehúzódására és a környező szervek, izmok nyomó hatására jön létre. A nyirok közvetlen kapcsolatot létesít a sejtek és a vér között.
Amikor a nyirokrendszerünk egyik nyirokcsomója begyullad, valamilyen érzelemmel kapcsolatos félelmet élünk meg. Az érintett testrész figyelmeztet arra, hogy életünk mely részéről van szó. Próbáljuk meg kideríteni a fájdalom okát, hogy könnyebben felismerjük, pontosan mivel kapcsolatos ez a félelem, és aztán próbáljuk meg túltenni magunkat rajta.
Nyiroködéma esetén a nyirokrendszer elégtelensége miatt fehérjedús folyadék lép ki a szövetek közötti térbe. Ezt a szövetek közötti kóros felhalmozódást nevezik vizenyőnek vagy ödémának. Ekkor a folyadék beszivárog a szövetek közé. A testnedvek az érzelmeket szimbolizálják, lehet, hogy visszatartom, vagy elnyomom a belső érzéseimet. Korlátozást érzek az általam vágyott dolgok elérésében. Ez csalódást okoz. Vagy valakibe görcsösen kapaszkodom. Ha a nyirok ödéma a kézen alakul ki, el kellene dobni, amire nincs szükségem.
A nyiroködéma egy szöveti vizesedés és bedagadás, amely leggyakrabban a lábon vagy a karokon jelentkezik, esetenként mindkettőn.
Amikor megbomlik a szövetközti folyadék termelődésének és elvezetődésének az egyensúlya ödéma akkor alakul ki. Az ödémát elsősorban a folyadékot szállító erek: vénák, artáriák vagy nyirokerek nem megfelelő működése idézi elő és elzáródást okozhat. Az elzáródás miatt a nyirokfolyadék nem tud megfelelően áramolni, ezért felgyülemlik és lábdagadást vagy a karok bedagadását okozhatja.
A folyadék túlnyomó része víz, elenyésző része fehérje, sejt vagy sejtalkotórész. A bőrben, a nyálkahártyában és kötőszövetben jellegzetes, fájdalmatlan duzzanatot okoz, ha megnyomjuk, az ujj benyomat jó ideig megmarad. Nem így a nyiroködéma esetében, ott savós folyadék lép ki a szövetek közé, az sokkal veszélyesebb, mert több hordalékot, azaz szemetet tartalmaz. A víz sok esetben, testüregekben gyülemlik fel.
A nyiroködéma kialakulása
Normális körülmények között a nyirokképződés és a nyirokelvezetés egyensúlyban van. Az immunrendszer kifogástalan működése nagyrészt a nyirokérrendszertől függ. Naponta több liter felesleges víz, fehérje, elhalt sejt, idegentest és zsír kerül kivezetésre a kötőszövetből. Ha ez a szűrőfunkció korlátokba ütközik, a szervezet nem tud megszabadulni ezektől a felhalmozódott salakanyagoktól, az immunrendszer nem képes tartósan ellenállni a terhelésnek, legyengül és sérülékennyé válik, gyakoriak lesznek a visszatérő fertőzések.
A nyirokrendszer betegségei arra figyelmeztetnek, hogy az elmét ismét az élet legfőbb dolgai, a szeretet és a boldogság felé kell fordítani.
A nyiroködéma tünetei
Legszembetűnőbb tünete érintett végtag megduzzadása, megvastagodása. A duzzanat fokozatosan terjed feljebb, azaz a lábszáron, illetve az alkaron is megjelenik.
Kezdetben, ha megnyomjuk, az ujjbenyomat hosszan megmarad, csak lassan simul el a bőr. Súlyos esetben ez a tünet már alig vagy egyáltalán nem figyelhető meg. Általában napközben súlyosbodik, mivel az ülés, illetve állás nehezíti a folyadékok felszívódását a végtagokból.
Ha gyógyszert veszünk be, az okot csillapítjuk ugyan, de ez csak tüneti kezelés. Problémánk így nem fog helyreállni, csak enyhül, vagy legfeljebb egy időre eltűnik. A teljes és végleges gyógyuláshoz mindig a probléma gyökerét, a valódi okot kell megtalálni.
„A betegséget nem legyőzni kell, hanem megérteni.”
Amikor megértjük, hogy honnan jött a betegség, mi alakította ki bennünk, akkor azt is tudni fogjuk, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy a valódi okot megszüntethessük, és ennek következtében a természetes gyógyulási folyamat beinduljon.
„Be kell végre látnunk, hogy egy embert meggyógyítani nem annyit jelent, mint a régi állapotot visszaállítani, hiszen éppen az idézte elő a betegséget; a gyógyítás sokkal inkább az öntudat kitágítása, egy új és életigenlő út megválasztása révén érhető el. Amíg ezt nem tanuljuk meg, továbbra is szükségünk van a betegségre.”
Kényelmesebb persze csak a tüneteket kezelni gyógyszerekkel vagy egyéb módon, de ettől a problémát kiváltó valódi ok nem fog megszűnni, és később újra előtör valahol. Az egészség igazi útja a helyes önismeret, a pozitív gondolkodás, önmagunk és mások elfogadása, valamint a szeretet, a béke, az egyensúly és a harmónia megteremtése lelkünkben.