Annak ellenére, hogy a fogzománc a test legkeményebb szövetje, meglepően sérülékeny lehet, ha nem vigyázunk rá. Valahányszor ráharapunk valami keményre vagy beütjük a szánkat, fogaink kisebb-nagyobb részei váratlanul lepattanhatnak, letörhetnek. Ez meglehetősen kellemetlen, és akár veszélyes sérülés is lehet. Mi több, a fogszuvasodás és az éjszakai fogcsikorgatás szintén elgyengíthetik a fogzománcot, tovább fokozva ezzel a törések kockázatát. Íme minden, amit a törött fogakról tudni érdemes!
Mi történik, ha nem kezelik a törött fogakat?
Egy kisebb letört rész nem tűnik nagy ügynek, főleg, ha egy hátsó fogról van szó, amit senki sem lát. Habár egy kisebb törés valóban nem jelent komolyabb problémát, hacsak nem éles és nem sérti a fogínyt vagy a nyelvet.
A súlyosabb törések azonban fájdalmat, érzékenységet (hidegre és melegre is), kellemetlen leheletet, felduzzadó fogínyt és foggyökérfertőzést is okozhatnak.
Fontos észben tartani továbbá, hogy mind a kisebb, mind pedig a nagyobb törések is okozhatnak súlyosabb problémákat, amelyek gyökérkezeléshez vagy a fog teljes eltávolításához vezethetnek.
Mikor kell kezelni egy törött fogat?
Még a legkisebb töréssel is fogorvoshoz kell fordulni. A kisebb törések általában nem igényelnek alaposabb restaurációt. Valamivel nagyobb törések esetén a fogorvos lereszeli majd a lepattant felületet, majd egy kevés rögzítőanyaggal tölti ki a hiányzó részt.
Ha a törés súlyos, akkor a fogbél is megsérülhet. Ez az élő szövet a fog legbelső része, ami ereket, idegeket és szöveteket tartalmaz. A fogbél rendkívül érzékeny, és bármilyen sérülése nagyon fájdalmas élmény, ráadásul, ha nem kezelik időben, könnyedén el is fertőződhet. A fertőzött fogbél sokkal körülményesebb kezelést igényel.
Hogyan kezeli a fogorvos a törött fogat?
A kisebb töréseket általában egy egyszerű reszeléssel és rögzítőanyaggal szokás kezelni.
A súlyosabb törések, amelyek nem érintik a fogbelet általában koronát igényelnek, ami segít megelőzni a további károkat és fertőzéseket.
Amennyiben a fogbél vagy foggyökér is sérült, először gyökérkezelésre lesz szükség, amelyet egy korona követ majd.
Hogyan lehet megelőzni a törött fogakat?
A szájhigiénia megőrzése a legfontosabb lépés nem csak a törött fogak, hanem számtalan egyéb kellemetlen és súlyos fogászati probléma elkerülésében. A lyukas fogak és fogszuvasodás megelőzésével biztosítható, hogy a fogzománc erős maradjon.
Fogorvosa továbbá fogvédő használatát is javasolhatja, ha ön olyan sportokat játszik, amelyek közben fennáll az ilyen sérülések kockázata.
Amennyiben fogait a rendszeres fogcsikorgatás gyengíti, értekezzen fogorvosával. A fogcsikorgatás oka mindenkinél más lehet, és gyakran a stressz okozza. Ha a stresszforrás megszűnik, akkor a fogcsikorgatás is alábbhagyhat. Idő közben próbálja meg máshogyan levezetni a feszültséget.
Ne rágjon továbbá kemény cukrokat, jeget, és ki nem pattogott kukoricamagokat. Habár a cukrok egyébként sem tesznek jót a fogaknak, szopogatni még mindig biztonságos őket, mint rájuk harapni.