A szénhidrátok szénből, oxigénből és hidrogénből álló makrotápanyagok (szacharidok), amelyek emésztés közben egyszerű cukrokká bomlanak le, majd bekerülnek a véráramba (vércukor), amit azután az agy, a mellékvese és a vörösvérsejtek energiaforrásként használnak fel. Fontos szerepet játszanak a memória és a bélrendszer egészséges működésében, illetve a hangulatingadozás szabályozásában is.
A lassú felszívódású szénhidrátok
Az összetett szénhidrátok komplexebb kémiai felépítéssel és magas rost vagy keményítőtartalommal rendelkeznek. Ezért lassabban szívódnak fel, emésztésük hosszabb ideig tart, lassabban és kiegyensúlyozottabban emelik meg a vércukorszintet is, mint a gyors felszívódásúak (egyszerű színhidrátok). A hasnyálmirigy pedig fokozatosan termeli a cukorbontáshoz szükséges inzulint, ami után nem marad cukor, ami beépülne a szervezetbe.
Lassan felszívódó szénhidrátok:
-
diófélék, olajos magvak,
-
tojás, túró, sajt, tejföl,
-
durum tészta, barna vagy basmati rizs,
-
bulgur, kuszkusz, hajdina, köles, zab,
-
tönkölybúza, teljes kiőrlésű gabonák és pékáruk,
-
saláták, tökfélék, zöldségek (főleg gyökér- és zöld zöldségek), hüvelyesek,
-
bogyós gyümölcsök, citrom, eper, málna, körte, alma, mandarin.
Mi az a glikémiás index?
A glikémiás index (GI) azt mutatja meg, hogy az adott étel milyen gyorsan szívódik fel és mennyire emeli meg a vércukorszintet a szőlőcukorhoz képest, ami a skálán a legmagasabb értéket (100) képviseli. A lassú szénhidrátok glikémiás indexe alacsonyabb, mint a gyors felszívódásúaké, és minél alacsonyabb ez az érték, annál nagyobb biztonsággal fogyasztható az adott élelmiszer cukorbetegek számára is.
A megfelelő szénhidrát-fogyasztás cukorbetegség esetén
Cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén a kezelőorvossal és dietetikussal egyeztetett, személyre szabott terápia kialakítására van szükség a vércukorszint optimalizálása érdekében, amelynek kulcseleme a lassú felszívódású(komplex) szénhidrátok beépítése a diétás étrendbe.
Fontos tudnivalók a cukorbeteg diétával kapcsolatban:
-
Az étkezések 50%-a lassú szénhidrátból kell, hogy álljon.
-
A napi szénhidrát-bevitelt megfelelően kell elosztani az egyes étkezések (napi 4-5 alkalom) között: főétkezésenként: kb. 45-60 gramm, köztes étkezésenként 10-15 gramm.
-
Az ételek bőven tartalmazzanak fehérjét és rostot is, mert ezek a szénhidráttal együtt fogyasztva lassítják azok felszívódását.
-
Kiemelten ajánlottak a keményítőtartalmú ételek is (pl. fél)barna vagy teljes kiőrlésű kenyér, főtt burgonya, rizs).
-
A gyors felszívódású gyümölcsök meghatározott mennyiségben engedélyezettek (reggelire nem) - pl. banán, szőlő, dinnyék).
A glikémiás index nyers formában érvényes az alapanyagokra, érdemes odafigyelni rá, hogy egyes eljárások (pl. turmixolás, pürésítés, extrudálás) megváltoztatják a szénhidrát felszívódásának sebességét, mivel sejtroncsolással
járnak, ezért az így készült ételek már gyorsan felszívódó szénhidrátnak számítanak. Kis mennyiségben és célzottan be lehet iktatni gyors szénhidrátokat az étrendbe, (pl. testedzés után), és ha van közöttük olyan, amit a szervezet jól tolerál, akkor fogyasztásukat nem kell teljes mértékben elkerülnünk.
Majomkenyér – hosszan tartó örömérzet
Cukorbetegegség vagy inzulinrezisztencia esetén, diétázóknak vagy fogyókúrázóknak is szívből ajánljuk a Majomkenyér hozzáadott cukortól mentes - természetes összetevőkből készült - ízletes kekszeit és bonbonjait. Ezekkel a nassolnivalókból a nap bármely pillanatában biztonságosan lehet energiát meríteni. Lassú felszívódás, lassú szénhidrát - hosszan tartó örömérzet!