Az emberek viselkedése általában mindig hasonló módon nyilvánul meg az illető személyiségének függvényében és idővel könnyen megismerhető, hogy ki hogyan viszonyul a dolgokhoz.
De mi történik akkor, ha valakinél egyik pillanatról a másikra gyökeresen megváltozik a viselkedés és úgy tűnhet, hogy ez már nem is az a személy, akit megismertünk.
Sok olyan betegség, állapot, gyógyszer van, amely ludas lehet a viselkedés gyors vagy folyamatos megváltoztatásában. Ezeket mindig figyelem előtt kell tartani, és ha szükséges szakembert megkeresni a tünetek tisztázása érdekében.
Ismerd meg, melyek azok a betegségek, amelyek a pszichés tüneteket adnak, megváltoztatva a viselkedést, hangulatot, de valójában a háttérben súlyos fizikai betegségek bujkálhatnak:
Agydaganat
Az agydaganatok az elhelyezkedésük függvényében különböző pszichés tüneteket adhatnak a viselkedés megváltozásán át, a hangulati zavarokig, hallucinációkig. A hirtelen megjelenő tünetek, ha fejfájással társulnak mindenképp érdemes ideg és elmegyógyászt megkeresni a folyamat okának feltárása érdekében.
Gyógyszerek
A hormonális készítmények azon gyógyszerek közé tartoznak, amelyek képesek a pszichés állapotot befolyásolni, nyugtalansághoz, ingerlékenységhez, fura viselkedéshez vezethetnek illetve a személyiség alakulását is befolyásolják hosszú távon a nem megfelelő minőségű és mennyiségű szintetikus hormonkészítmények. Figyelem sose használj a barátnőd tanácsára hormonális fogamzásgátló készítményt. Ennek indikációja kizárólag nőgyógyász szakember feladata.
Neurológiai folyamatok
Nagyon sok az idegrendszer degeneratív elváltozásán alapuló betegség ad pszichés tüneteket. A fura viselkedés, a személyiség megváltozása gyakran az előhírnök. Ilyen fordul elő sclerozis multiplexben, kezdődő elbutulásban, Alzheimer kórban. Ilyenkor a hozzátartozók hamarabb észlelik azt, hogy szerettük más mint azelőtt, mint maga a beteg.
Menopauza
A változó kor során lezajló testi-lelki változások, a hormonális ingadozások a legnyugodtabb nőket is valóságos puskaporos hordóvá képesek változtatni. A család gyakran panaszkodik arra, hogy a menopauzában lévő nő folyamatosan nyugtalan, ideges, vagy nem képes annyi szeretetet adni mint azelőtt. Természetesen ez a folyamat idővel elcsitul és a legtöbb esetben a kedélyek folyamatosan lecsillapodnak, a viselkedés pedig újra a megszokottá válik.
Fertőzéses betegségek
A gyulladásos folyamat amikor eléri az idegrendszert akkor komoly károkat és elváltozásokat okozhat. Az agyhártyagyulladás, az agyvelőgyulladás, a HIV vírussal fertőzött betegek idegrendszeri fertőzéses állapotai mind olyan tünetekhez vezetnek, amelyek során a beteg elveszíti kontrollját, látomásai lehetnek, zavart módon viselkedik. A gyulladáshoz láz is társul, amely még inkább súlyosbítja az idegrendszeri elváltozásokat.
Alacsony vércukorszint
Az idegrendszer valóságos glukóz faló gép, amely energiáját a cukorból nyeri. Amikor a vér cukortartalma csökken, az agy kevesebb glukózt kap, és ez vezet a hipoglikémia jellemző tüneteihez. Az izzadás, remegés, éhségérzet mellet az ingerlékenység, a tehetetlenség érzés, a nyugtalanság, szorongás jellemző. Aki hajlamos erre tartson magánál folyamatosan egy kis édességet szükség esetére.
Vitamin- és ásványi anyag hiány
Szervezetünk építő elemei az ásványi anyagok és vitaminok. Úgy az idegrendszer, mint a pszichés funkciók működéséhez elengedhetetlenek. A magnesium, a calcium, a B-vitaminok hiánya főleg olyankor jelentkezik, amikor hosszas megterhelésnek van kitéve a szervezet. A fáradékonyság, kedvtelenség, motivációhiány, erőtlenség, az ami ilyenkor jellemző. Pótlásuk esetén hetek alatt visszaáll az egyensúly.
