A foszfor nem tartozik a sztárolt ásványi anyagok közé. Nem cseng úgy, mint a vas, nem divatos, mint a magnézium, és nem fényezi úgy senki a hírnevét, mint a kalciumnak. Pedig a foszfor olyan, mint egy megbízható jóbarát: csendben teszi a dolgát, de ha hiányzik, az élet több területén is megbillen az egyensúly.
Mi is az a foszfor, és miért van rá szükségünk?
A foszfor a szervezetünk második leggyakoribb ásványi anyaga a kalcium után, és a csontjaink, fogaink egészsége szempontjából létfontosságú. De nem áll meg ennyinél: a sejtek energiatermeléséért is felel (ATP, ismerős?), szabályozza a sav-bázis egyensúlyt, részt vesz az idegrendszeri folyamatokban, és fontos szerepet játszik a sejtek növekedésében, regenerálódásában. Magyarul: a foszfor az a „háttérzongorista”, aki nélkül elnémulna a test nagyzenekara.
Mi okozhat foszforhiányt?
Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend mellett ritka, hogy valakinél kialakuljon kifejezett foszforhiány. De bizonyos körülmények között mégis megtörténhet – ráadásul alattomosan, szinte észrevétlenül.
Az egyik leggyakoribb ok a túlzott szénsavas üdítőfogyasztás, főleg a foszforsavat tartalmazó italoké. Ezek megtévesztően „pótlónak” tűnhetnek, pedig épp ellenkezőleg: felborítják a kalcium-foszfor arányt, így csökkentik a felszívódást. De ide sorolhatók még a túlzott fehérjebevitel, az alkoholfogyasztás, valamint bizonyos gyógyszerek – például egyes vízhajtók vagy antacidumok.
Foszforhiány kialakulhat továbbá:
- krónikus emésztőrendszeri betegségek (mint például a Crohn-betegség) esetén,
- diabéteszben,
- éhezés vagy anorexia következtében,
- túlzott alumíniumtartalmú savlekötők hosszú távú használatakor,
- vagy akár intenzív sport, túlzott fizikai igénybevétel idején is, ha nincs megfelelő tápanyag-utánpótlás.
Milyen tünetek jelezhetik a foszforhiányt?
A foszforhiány jelei nem feltétlenül harsányak, inkább alattomosan lopakodnak be a hétköznapjainkba. Aki nem figyel, azt hiheti, „csak fáradt”, „kicsit kimerült”. Aztán ez a kicsit lassan túl sok lesz.
A leggyakoribb tünetek:
- folyamatos fáradtság, energiahiány, akár izomgyengeség,
- csontfájdalom, csonttörésekre való hajlam,
- étvágytalanság, fogyás,
- ingerlékenység, hangulati labilitás, szorongás,
- memóriazavarok, koncentrációs nehézségek,
- gyerekeknél a növekedés elmaradása, csontfejlődési zavarok.
És amit kevesen tudnak: a foszforhiány akár a D-vitamin működését is akadályozhatja, hiszen ezek ketten kéz a kézben járnak a csontanyagcserében.
Hogyan pótolhatjuk természetesen a foszfort?
Szerencsére nem kell csillagászati összegeket áldozni foszforpótlásra, hiszen a természet bőkezű volt. A legtöbb ember számára az étkezés az első és legjobb módja a hiány kezelésének.
A legjobb természetes foszforforrások:
- húsok, különösen a csirke, pulyka, marha,
- halak, főként a lazac, tonhal, szardínia,
- tojás,
- tejtermékek (sajt, túró, joghurt),
- diófélék, napraforgómag, tökmag,
- teljes kiőrlésű gabonák, zab, hajdina, köles,
- hüvelyesek (lencse, bab, csicseriborsó).
A vegetáriánusoknak, vegánoknak érdemes különösen figyelniük a hüvelyesek és gabonák rendszeres fogyasztására, hiszen ezekből is kiválóan bevihető a szükséges foszformennyiség.
A csontok és az idegrendszer foszforigénye megnőhet bizonyos élethelyzetekben: növekedés, terhesség, szoptatás, vagy intenzív sportolás idején, ezért ilyenkor fokozottan figyeljünk az étrendünkre.
A régi házi bölcsesség mit mond?
Régen nem bonyolították túl: a nagymama azt mondta, „egyél halat, fiacskám, az okossá tesz”, és ezzel több foszfort vittél be, mint egy fél marék tablettával. A házi túró, a főtt tojás, a friss tejes zabkása vagy a sültes vasárnapi ebéd – mind-mind fedezte a foszforszükségletet anélkül, hogy valaki tudta volna, mit pótol épp. Az „ösztönös táplálkozás” sokszor okosabb volt, mint a mai kalóriaszámlálás.
Záró gondolat
A foszforhiány nem olyasmi, amit az ember azonnal észrevesz, de ha hosszú távon figyelmen kívül hagyjuk, alattomos problémákat okozhat. Érdemes tehát egy kicsit tudatosabban ránézni arra, mi kerül a tányérunkra. Nem kell bonyolult étrend, csak egy kis visszatérés a gyökerekhez: házi koszt, valódi ételek, kevesebb üdítő és több figyelem – és máris sokat tettünk azért, hogy a szervezetünk csendes szövetségesei, mint a foszfor, ne hagyjanak cserben minket.