A kertünk olyan, mint egy kis ország. Van benne növénylakosság, vízellátás, infrastruktúra – és persze olyan lakók is, akik nem mindig tisztelik a házirendet. Két ilyen kéretlen vendég a csiga és a hangya, akik hol szorgosan, hol rombolóan dolgoznak. De mit tehetünk ellenük úgy, hogy közben nem mérgezzük a talajt, nem pusztítjuk el az ökoszisztéma más hasznos szereplőit, és nem is kell 24 órában őrséget állítani a salátaágyás mellé?
Csigák – a nedves kert éhes vendégei
A csigák, különösen a meztelencsigák, egy-egy esősebb nyár után valósággal megszállhatják a kertet. Lassan, de biztosan haladnak, és nem válogatnak: jöhet saláta, eper, fiatal palánta, sőt, még virág is.
Mit ne tegyünk?
- Ne használjunk kémiai csigairtót – ezek gyakran más állatokat is pusztítanak, különösen a hasznos bogarakat, gyíkokat, sőt, háziállatokra is veszélyesek.
- A sózás ugyan hatékony, de kegyetlen és a talajt is tönkreteszi. Maradjunk a természetes megoldásoknál!
Természetes csigariasztó módszerek
1. Kávézacc és tojáshéj – A kávézacc csípős és szárító hatású, amit a csigák nem szeretnek. A tojáshéj pedig éles, így nem másznak át rajta szívesen. Szórjuk körbe a növényeket egy kis védőgyűrűt képezve.
2. Fahamu – A fahamu lúgos és szárító hatású, elriasztja a csigákat, ugyanakkor értékes talajerő-utánpótlás is. Száraz időben érdemes szórni.
3. Sörcsapda – Klasszikus, de működik: ássunk le egy kis edényt (pl. joghurtos poharat), és töltsük meg sörrel. A csigák vonzódnak az illatához, beleesnek, és ott is maradnak. Nem szép, de hatékony.
4. Rézszalag vagy rézháló – A csigák testével érintkezve a réz enyhe elektromos impulzust vált ki, amit kerülnek. Ezt használhatjuk ágyások szélén vagy virágládák körül.
5. Csigariasztó növények – Például levendula, fokhagyma, zsálya vagy rozmaring. Ezek illóolajai kellemetlenek a csigáknak, így a védett növényeink mellé ültetve természetes védőzóna alakul ki.
6. Kacsák és tyúkok – Ha van rá lehetőség, a háztáji állatok, főleg az indiai futókacsák, kifejezetten csigarajongók. A kiskert örömei így összeérnek: természetes kártevőirtás és friss tojás.
Hangyák – a szorgos, de néha bosszantó építőmesterek
A hangyák a kert fontos részei. Segítik a talaj levegőztetését, elhordják a rovarmaradványokat, és sokszor kártevők természetes ellenségei. De, amikor tömegesen költöznek be a veteményesbe, vagy levéltetveket „fejnek” a rózsabokron, az már probléma.
Mikor kell lépni?
- Ha hangyaboly nő a gyep közepén vagy a veteményes alatt.
- Ha a levéltetvek elárasztják a növényeket – a hangyák ugyanis „pásztorként” védelmezik őket, mert szeretik az általuk kiválasztott mézharmatot.
- Ha a hangyák a házban is megjelennek – de ez már egy másik csata...
Természetes hangyariasztó megoldások
1. Fahéj, szegfűszeg, chili vagy bors – Erőteljes illatú, csípős fűszerek, amelyeket a hangyák elkerülnek. Szórjuk ki a boly köré vagy a vonulási útvonalakra.
2. Ecetes víz vagy citromlé – Ezek az erősen savas anyagok megszakítják a hangyák feromon-útvonalait. Fújjuk a bejáratok, járatok, repedések mentén.
3. Kávézacc (ismét!) – Igen, a csigák és hangyák ellensége is. Szórjuk ki a boly közelébe, vagy a hangyasorok mellé.
4. Illóolajok – Borsmenta, eukaliptusz, levendula illóolaj egy kevés vízbe keverve permetként alkalmazva szintén segít elriasztani őket.
5. Csalogatás természetes csapdába – Cukros víz, méz vagy édes szirup egy kis tálkában, mellette egy kartondarab a bújkáláshoz. Ha elcsábulnak, el lehet őket messzebbre vinni.
6. Paradicsompalánta főzet – A paradicsom leveléből főzött erős lé is elriasztja a hangyákat – ez egy öreg, de hatékony biokertész-tipp.
Érdemes tudni: miért nem szabad mindent kiirtani?
A csiga és a hangya is a kert ökoszisztémájának része. A csigák fontos szereplők a szerves anyagok lebontásában, míg a hangyák a rovarpopulációk szabályozásában és a talaj levegőztetésében.
Ha teljesen kiiktatjuk őket, más problémák jelenhetnek meg – például a hangyák hiánya miatt elszaporodhatnak a tetvek, vagy a csigák után keletkező szerves anyagok bomlása akadozik. A cél tehát nem a teljes kipusztítás, hanem az egyensúly fenntartása.
Kertünk békés irányítása
A csiga és a hangya olyan, mint két kósza vendég: ha kedvesen, de határozottan jelezzük nekik, hogy a kertnek van egy rendje, idővel odébbállnak. Természetes módszerekkel, fűszeres trükkökkel és okos kertészgondolkodással nemcsak a növényeinket védjük, de a kert egészét is élhetőbbé tesszük – nekünk és a hasznos lakóknak egyaránt.