Az emberi test nem gép, még ha néha úgy is bánunk vele. Egy traktor lehet, hogy kibírja, ha nincsenek szép szavai hozzá, de a mi szívünk-lelkünk bizony érzékeny szerkezet. A test és lélek közötti kapcsolat olyan, mint egy régi fonott kosár: ha egy szál sérül, az egész tartása megbillen. Ma már tudjuk, amit nagyanyáink régen is hirdettek – igaz, nem kutatással, hanem tapasztalattal: a jókedv, az öröm, a szeretet gyógyít. És nemcsak a lelket – a testet is.
Sokan élünk olyan világban, ahol a stressz már nem csak vendég, hanem házastárs. Naponta küzdünk a hírekkel, a határidőkkel, a zajjal, az elvárásokkal. Ezek hatására a testünk védekező állapotba kapcsol, és gyulladásos folyamatokat indíthat be. Eredetileg ez a gyulladás hasznos volna – például, ha megsérülünk vagy kórokozó támad –, de ha állandósul, akkor már árt. És ez az úgynevezett krónikus gyulladás az, ami alattomosan rongálja a szöveteket, és olyan betegségekhez vezethet, mint a szív- és érrendszeri bajok, cukorbetegség, ízületi gyulladások, sőt, még a depresszió is.
De itt jön a fordulat – és egyben a reménysugár is: a pozitív érzelmek képesek csillapítani ezeket a gyulladásokat. Kutatások szerint azok az emberek, akik gyakrabban élnek meg hálát, örömöt, szeretetet, lelkesedést vagy épp megbocsátást, alacsonyabb szintű gyulladásos markereket – például CRP-t vagy interleukinokat – mutatnak a szervezetükben. Nem kell hozzá orvosi diploma, hogy értsük: ha a lelkünk nyugalomban él, a test is kevesebb háborút vív önmagával.
Egy amerikai kutatás például 200 egészséges felnőttet vizsgált hosszabb ideig. Kiderült, hogy azok, akik naponta naplót vezettek a pozitív élményeikről, nemcsak boldogabbnak érezték magukat, hanem a gyulladásos szintjeik is csökkentek. És ez nem volt varázslat – csak figyelem a jóra. Néha egy egyszerű „köszönöm” belül többet tesz, mint kívül egy egész tubus kenőcs.
Régen, falun nem volt stresszlabda vagy relaxációs app. Volt viszont sok nevetés a fonóban, közös éneklés a búzában, baráti szó a kerítés fölött, és egy jó nagy tál gőzölgő leves a szeretet mellé. Az emberek nem csak testileg, de lelkileg is együtt gyógyultak. Aki fájt, nem csak kenőcsöt kapott, hanem egy ölelést is. Ez a fajta „érzelmi gyulladáscsökkentés” volt az igazi orvosság.
Persze nem azt mondom, hogy mostantól ne menj orvoshoz. A gyulladás komoly dolog. De azt igenis merem mondani, hogy a gyógyulás sokkal gyorsabban kopogtat, ha mosollyal várod. Ha reggel felkelsz, és hálás vagy azért, amid van – legyen az egy meleg takaró vagy egy hűséges kiskutya –, máris csökkented a tested feszültségét. Ha esténként nem a hibákon rágódsz, hanem azon, mi ment jól, akkor a tested is pihenni tud, nem harcra készülni.
És ha mindehhez még hozzáteszel egy csésze gyógyteát – mondjuk körömvirágot, ami kívül-belül nyugtat, vagy papsajtot, ami már a középkorban is a gyulladás ellenszere volt –, akkor már valóban a természet és a lélek erejével dolgozol. A pozitív érzelmek és a gyógynövények együtt olyanok, mint két régi barát: külön-külön is hasznosak, de együtt igazi mesterművet alkotnak.
Lépj közelebb a derűhöz, a hála gyakorlásához és a gyógyító természethez. Mert néha elég egy nevetés, egy ölelés, egy csésze tea – és a gyulladás máris csillapodik.