Egy kiadós nehéz ebéd helyett csak valami frissítőre, vagy egy könnyed salátára vágysz, és nem tudod, mire essen a választás?
Íme, 5 tipp hogy miért válaszd a nyers káposztát alapanyagként
A káposzta tiocianát, lutein, zeaxantin, isothiocyanat és sulforafan tartalmának köszönhetően valósággal berobbantja az enzimek működését és salaktalanít is. A kutatások bizonyítják, hogy ezen összetevőknek köszönhetően a rendszeres káposztafogyasztás segít a mellrák, a prosztatarák és a vastagbélrák kialakulásának megelőzésében. Azon férfiak, akik rendszeresen naponta káposztát fogyasztottak 66 %-kal kisebb mértékben voltak kitéve a vastagbél daganatoknak, mint azon társaik, akik étrendjében a káposzta nem volt jelen.
Nem hiába nevezzük a zöldségeket és gyümölcsöket vitális ételeknek, hiszen igazán megérdemlik ezt az elnevezést. A káposzta, mangán, B1-vitamin, piridoxin (B6-vitamin) pantotén sav (B5-vitamin), vas, magnézium, foszfor, kalcium tartalma a csontok és szívérrendszer ideális működését támogatja. Gazdag K-vitamin tartalma a szervezet napi szükségletének 85%-át biztosítja. Ez védőfaktor lehet az Alzheimer kórral szemben. C-vitamin tartalma sem elhanyagolható, egy adag káposztasaláta fogyasztása fedezi a napi fél adag C vitamin szükségletet.
A frissen csavart káposzta leve a népi gyógyászatban a legjobb gyógyír a gyomorfekélyre. Ezt a tudomány is igazolja, hiszen kimutatták, hogy az indol-3-carbinol tartalmának köszönhetően a káposzta sikeresen alkalmazható a gyomorfekély gyógyításában. Napi 1 csésze frissen csavart káposzta leve 10 napi fogyasztás esetén gyógyítja a kezdődő gyomorfekélyt.
Ha valaki fogyni szeretne, akkor ideális a káposzta csavart leve. Gyakorlatilag kalóriaszegény és egy helyes fogyókúra elengedhetetlen eleme.
Egyike a legrégebbi zöldségeknek már az 1600-as években ismerték és változatos formában készítették. A legnagyobb káposztából készült étel 544 kg-ot nyomott és több mint 80.000 darab töltött káposzta készült el 2008-ban Makedóniában.