A hagyma számos jótékony hatásáról már több tanulmány is született, de a héja legtöbbször a szemetesben végzi, még a népi kultúrákban is inkább festékanyagként használták, mintsem gyógyításra, így itt az ideje, hogy megismerjük a hagymahéjban rejlő egészségvédő hatóanyagokat.
A héjból készült főzet nagyszerűen csillapítja a köhögést, segít megőrizni a húgyutak egészségét és még az immunrendszert is erősíti.
A hagymahéj gyógyászati alkalmazása inkább a szláv népcsoportoknál terjedt el. Például a héjból készített tea nagyon jó hatással van a szemre, a látás egészségének megőrzésére, így azok, akik olyan munkát végeznek, amely igencsak igénybe veszi a szemeket, rendszeresen fogyaszthatják a hagymahéj teát.
Torokgyulladás ellen is kiváló a héjból készült főzet. Forró vízbe tegyünk négy-öt hagyma héját, majd födjük le pár percig. Ezután már használhatjuk is, naponta kétszer-háromszor gargarizáljunk, így a torokfájás is hamarosan enyhülni fog.
Száraz köhögéskor két csésze forró vizet öntsünk két kanálnyi aprított hagymahéjra, majd főzzük 15 percen keresztül, miután kihűlt, máris lehet inni, naponta háromszor egy negyed csupornyit fogyasszunk el, főétkezések előtt fél órával.
Az immunrendszerünk erősítéséhez szükség lesz egy kanál aprított hagymahéjra, ebbe keverjünk bele ugyanennyi igazi édesgyökér port és egy marék fenyő tűlevelét (40–50 g.). Tegyük bele 2 liter vízbe, főzzük 20 percen keresztül, majd adjunk hozzá az egészhez két kanál zúzott csipkebogyót. Ezután még főzzük egy percet. Tegyük egy termoszba, 12 óra elteltével szűrjük le, majd tároljuk hűvös helyen. Naponta igyunk meg egy liternyit ebből az erősítő főzetből.
Az afta és fogínygyulladás esetén készítsünk 3 kanálnyi aprított héjból és egy fél liter forró vízből koncentrátumot, hagyjuk kihűlni, szűrjük le és öblögessünk a természetes oldattal. Ugyanezt a főzetet használhatjuk körömgomba kezelésére is, 20–30 percig áztassuk lábujjainkat benne.