Egyre több ember szenved a teniszkönyöktől. Ma már nem csak a teniszezőket érinti. De mi is az a teniszkönyök?
Érinti az egész nap számítógép előtt ülőket, fizikai munkásokat, sportolókat. A teniszkönyök betegség, makacs könyökbántalom, a könyök könnyebb sérülésének, fokozott igénybevételének fájdalommal járó közismert elnevezése. A leggyakoribb könyökbántalom, amely miatt orvoshoz fordulnak az emberek.
Érzed, hogy fáj a könyököd, de tudod, hogy trauma nem érte. Orvoshoz fordulsz, elmondod a tüneteket, az orvos ezután lazán válaszol, hogy teniszkönyököd van. Haza mész és utánanézel a neten, hogy mi is az a teniszkönyök.
A régmúltban az "úri passziónak" számító teniszezés után alakult ki ez a betegség, tehát elsősorban csak a teniszezőket érintette. Ma már gyakorlatilag mindenkinél kialakulhat, akinek a könyöke túlzottan igénybe van véve, sőt fizikai terheléstől függetlenül is felléphet. Megerőltető fizikai aktivitás következtében gyulladás lép fel. A mozgatásnál jelentkező fájdalom oka csonthártyagyulladás, ami a könyök felkari részén, és annak külső bütykén jelentkezik.
Az alkar izomzatának fokozott igénybevételéről van szó, amely elsősorban a csukló mozgásából adódik, valamint az alkar hosszirányú tengelye mentén történő mozgásokból. A napi két óránál hosszabb ismétlődő mozdulatok okozta igénybevétel és a dohányzás jelent hajlamosító tényezőket.
Kutatások szerint a betegség előfordulási aránya lassan a nők felé billen.
Gyermekeknél és serdülőkorban nem fordul elő a teniszkönyök, hiszen az alkar izmai nagyon rugalmasak még ilyenkor.
A gyulladást a könyökízület és az alkar izomzatának gyakran ismétlődő fokozott erőbehatása váltja ki. Az inak fájdalmasságát a foglalkozással vagy sporttal kapcsolatos egyoldalú megterhelés okozza. A nehéz fizikai munkák (ásás, csákányozás, fűrészelés, emelés, ruhacsavarás,) után ugyanúgy előfordulhat, mint, monoton számítógépes munka, zongorázás, teniszezés és vívás után is.
A diagnózis felállítása rendkívül könnyű, hiszen a beteg panaszolja, hogy a könyökízület és a csuklóízület egy bizonyos mozdulatára erős fájdalom keletkezik a felkarcsont könyökízületi része felett a külső oldalon. Előfordulhat, hogy a tenyér le- és felfelé forgatásakor jelentkezik a fájdalom, és a felkar felső harmadába is kisugárzik. A fájdalom főként azokat az inakat érinti, amelyek kiegyenesítik (feszítik) a csuklót és az ujjakat.
A fájdalom kezelése
Belekezdhetünk önkezelésbe, de ha legkésőbb két nap múlva nem lép fel javulás, fel kell keresni az orvost.
A betegség kezelésének lényege a tehermentesítés. Ajánlatos a panaszokat kiváltó mozgások mellőzése, illetőleg az alkar és a kéz nyugalomba helyezése.
Az első időszakban próbáljuk meg legalább éjszakára csuklónkat és könyökünket mereven tartani. Tekerjük be fáslival, hogy ne tudjuk behajlítani alvás közben.
Kezeljük az érintett területet hűsítő illóolajokat tartalmazó krémekkel, pakolásokkal. Kitűnő gyulladáscsökkentő az árnika- és a feketenadálytő krém, a kámforos- és mentolos paszta.
Iktassunk be gyakran rövid szüneteket, ha monoton, ismétlődő munkamozdulatokat végzünk. Kis tornagyakorlatokkal oldhatjuk az inak és ízületek merevségét és a hibás tartást. Ezek a gyakorlatok feltűnés nélkül a munkahelyeken is végezhetők.
Kézimunkázásnál vagy barkácsolás közben is érdemes rövid szüneteket tartani, hogy az inak az egyoldalú megterheléstől mentesüljenek.
Az edzés megkezdése előtt könnyű gyakorlatokkal végezzünk bemelegítést, melyet ajánlatos mindenképpen lassú tempóban fokozni.
Ha a teniszkönyök betegség gyógyuláshoz szükséges pihentetési idő elmarad, vagy netán erősödik az igénybevétel, akkor krónikus fájdalom fog állandósulni.
A gyógyulás hosszadalmas, eltarthat 6-8 hétig is.
A fájdalom enyhítése borogatással
Meleg himalája sóoldattal nedvesíts be egy ruhadarabot és ezzel borogasd a fájós testrészt.
A népi gyógyászatban csalánnal ostorozták a fájó ízületet. A csalán összemorzsolt leveleivel bedörzsölve a könyököt csökkenthetjük a fájdalmat.