A valeriana officinalis, azaz macskagyökér az álmatlanság nagyra becsült, értékes gyógyszere, különösen akkor, ha az ideges kimerültség és szellemi túlterheltség következménye.
A növényt évszázadok óta ismerik és elismerik a szervezetre kifejtett nyugtató hatása miatt. Főzetét, kivonatát és a belőle előállított egyéb készítményeket gyakran fogyasztják szorongás ellen.
Herbalisták évszázadokon át a lehetséges orvosságok közül elsőként a macskagyökeret választották a ma pánikbetegségnek nevezett állapot gyógyítására.
Eredménnyel alkalmazták a stresszel összefüggő izomgörcsök, valamint a menstruációs görcsök csillapítására, illetve a premenstruációs panaszok enyhítésére. Az évszázadok óta altatószerként ismert orvosi macskagyökér az állandóan stresszben élő ember nyugtatójaként is hatásos lehet. Napjainkban olyan betegségek kezelésében használják, amelyek tüneteit a stressz fokozza, ilyen például a diveticulosis és az irritábilis bél szindróma.
A hasonló hatású gyógyszerekkel szemben a macskagyökérhez nem lehet hozzászokni, és nem okoz kábultságot. Ahelyett, hogy közvetlenül idézné elő az alvást, nyugtatja az idegrendszert és így a test egészét, ezért az alvás természetes módon következik be. Számos kóros álmatlanságban szenvedő számára jótékony hatása abban is jelentkezik, hogy ha az ajánlott mennyiségben szedi, az altatószerek okozta reggeli kábultság is elmarad.
Vizsgálati eredmények alapján megállapították, hogy az orvosi macskagyökér hatása vetekszik a vényre kapható altatószerekével. Egy vizsgálat során, amelyben 128 ember vett részt, az alanyok két orvosi macskagyökér-készítmény valamelyikét, vagy placebót kaptak. A gyógynövényt fogyasztók alvásában jelentős javulást észleltek: gyorsabban aludtak el, és az éjszaka folyamán ritkábban riadtak fel, mint azok, akik placebót kaptak.
Egy másik vizsgálatban kóros álmatlanságban szenvedőket vizsgáltak, s miután orvosi macskagyökérrel kezelték őket, szinte mindegyikük alvási minőségének javulásáról, 44%-uk pedig tökéletesen kielégítő alvásról számolt be.