Az epebántalmak legfőbb okozója az epekövesség. Az epe egy része 80% koleszterint tartalmaz. Ha a koleszterinnek az aránya megnő az epén belül, vagy valamilyen funkciózavar lép fel az epe működésében, akkor a koleszterin kicsapódik és kalciummal, valamint néhány más anyaggal kővé tömörül.
Miért van szükségünk az epére?
Az epe megkönnyíti a zsírok felszívódását. Epe nélkül a zsír nagy része emésztetlenül a széklettel távozna.
Mivel az epe nagy része koleszterinből áll, olyan epesavak termelődnek, amelyek ezt a koleszterint oldott, azaz folyékony állapotban tartják. Ha ezekből az epesavakból nem elegendő vagy semennyi nem termelődik, a koleszterin összesűrűsödik és más anyagokkal együtt megkövesedik. Epekövet okozhat a fokozott koleszterin-kiválasztás, egyes májműködési zavarok, az epehólyag lelassult ürülése miatt fellépő hosszas epepangás, illetve az epeutak fertőzéses gyulladása.
Tévhit az epekő megelőzésével kapcsolatban
Tévhit, hogy a rendszeres, zsírmentes ételek fogyasztásával elkerülhető az epekő kialakulása. A szervezet naponta egyszer megkövetel egy olyan étkezést, amelyben legalább 5-10 gramm zsír van, mert ez serkenti epe kibocsátására az epehólyagot. Ha a zsírbevitelt drasztikusan lecsökkentjük, akkor az epehólyag túl ritkán végez összehúzódást, nem bocsát ki elég epét és ezzel növekszik az epekő kialakulásának veszélye. A szerényebb, de sűrűbb étkezés megakadályozza, hogy az epe túlzottan felgyűljön az epehólyagban, tehát együnk inkább sűrűbben, egyúttal egyszerre kevesebbet.
Gyakrabban előfordul nőknél az epekövesség. Kiváltó oka lehet az elhízás, a drasztikus fogyókúra.
Görögországban, ahol mindenki rendszeresen fogyaszt olajbogyót, majdnem ismeretlen fogalom az epekő.
Az epekő tünetei
Ha az epekő az epehólyag kijáratába ékelődik, ha bejut az epevezetékben epegörcs alakul ki.
Az epegörcs hirtelen jön és a jobb bordaív alatt, a felhasban jelentkezik görcsös, szorító fájdalomként. A fájdalom intenzitásától a beteg úgy érzi, alig kap levegőt. Ezek a tünetek rendkívül hasonlítanak a szívinfarktusra, ezért gyakran tévesen annak diagnosztizálják.
Az epegörcsöt gyakran kíséri hányinger. Az epekövesség vezető tünete a puffadás, teltség érzet, amely étkezés után jelentkezik 1-2 óra elteltével görcsös fájdalom nélkül.
Az ősi kínaiak szerint az ingerlékenység, a gyakori szomjúságérzet, a fejfájás és a szájban uralkodó keserű íz, mind epehólyag problémára utal.
Érzelmi tünetek: féltékenység, mogorvaság, agresszivitás, határozatlanság, frusztráció, visszafojtott harag, megkeseredettség.
Fekete retekkel az epekő ellen
A friss retekkel minden epeműködési rendellenességet gyógyíthatunk, még az epegyulladást is. A retek elősegíti az epe és a gyomornedvek elválasztását.
A fekete retket ősidők óta ismeri az emberiség, Kínában, Indiában és Egyiptomban már 4000 évvel ezelőtt termesztették és alkalmazták gyógynövényként. A fekete retek segítheti a kiválasztó szervek, a bőr, a tüdő, a vesék, az epe és a belek működését. Gátolhatja a szervezetben a kőképződést, de a már kialakult kövek fokozatos feloldódását is segítheti. Könnyíthet az emésztési folyamatokon, szabályozhatja az epesav kiválasztást.
Kisebb kövek a fekete retek rendszeres fogyasztásával oldhatók. Erre két lehetőség kínálkozik:
Az első lehetőség a fekete retek frissen facsart levének fogyasztása. Ehhez ajánlatos mézet keverni a retek levéhez, így megakadályozza a puffadást. A népgyógyászatban ezt úgy alkalmazzák, hogy este kivájják a fekete retket, átfúrják, majd egy szűkebb szájú pohárba állítják, amibe a retek nem tud beleesni. Ezután mézet csurgatnak bele. Reggelre a retek levet ereszt, ami a mézzel együtt a pohárba lecsurog.
Ez a mézes lé az igazi orvosság!
A második lehetőség a fekete retek cseppek fogyasztása. 7 napig napi 13 csepp, majd 14 napig 21 csepp. Egy kúra 3 hét, majd 1 hét szünet után további 3 hét javasolt. Valójában így egy kúra 7 hét, beleértve a szünetet is.
Ugyanez javasolható a kövek kialakulásának megelőzésére (vesénél is), illetve az epe-utak és a vesék tisztántartására.
Mielőtt belekezdesz egy fekete retek kúrába, mindenképpen szükséges tisztában lenned a köveid méretével. Ezért csak orvosi vizsgálatot követően kezdj bele. Kérdezd meg szakorvosodat, hogy a vizsgálati eredmények alapján a Te epeköveid nagynak vagy kicsinek számítanak-e. Kérd ki a kúrával kapcsolatban a szakorvosod véleményét.