A Q10-vitamin a sejtek energiatermeléséhez nélkülözhetetlen anyag. Energiát ad, gyógyít és regenerál.
A Q10 egy olyan enzim, amely nélkülözhetetlen a sejt energiatermelésének folyamatában, egyfajta létfontosságú katalizátor, ami egyes biokémiai folyamatokat felgyorsít vagy valamilyen más irányba terel.
A koenzim Q10 vagy másik nevén az ubiquinon (ubikinon), egy vízben oldódó vitaminszerű anyag, melyet 1957-ben fedeztek fel. A kutatások egyre újabb és újabb jótékony hatásokat tulajdonítanak neki.
Főleg a sejt energiatermelő gyárában, az ún. „mitokondriumban” található, itt történik ugyanis a tápanyagok energiává való átalakítása. Energiára van szükség, melyet a Q10 szállít a sejt légzéséhez, táplálkozásához, szaporodásához, anyagcseréjéhez. A Q10 csökkenése esetén energiahiány lép fel, ami a sejt működésének megzavarodását esetleg leállását okozhatja.
Az emberi szervezet ugyan képes valamennyit termelni belőle (25-30 éves koráig maga állítja elő), de e kor után szintje hanyatlani kezd, 35 éves kor felett jelentősen lassul, így muszáj pótolni. A normálisnak mondható szint 25%-os csökkenése szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, magas vérnyomáshoz és számos más betegséghez vezethet. Ráadásul, ha a helytelen és rendszertelen táplálkozás, illetve a felszívódás zavara miatt még kevesebb ubikinon kerül be a vérbe, akkor jelentős fokban romlik a szervezet teljesítménye.
A vér és a szövetek Q10-szintjének radikális esése az egészséges fiatalt is fáradékonnyá, betegségekre fogékonyabbá teszi.
A Q10 olyan, mint egy katalizátor, mely szabályoz és felgyorsít bizonyos biokémiai folyamatokat.
Olyan, mint egy csodaszer
● A Q10 szív és érrendszerre gyakorolt jótékony hatása jelentős. Fontos szerepe van a sejtek energiatermelésében, csökkenti az oxidációs folyamatokat a vérben és javítja az érfal működését, helyreállítja a vércukorszintet, hatékony a sclerosis multiplex tüneteivel szemben,
● kedvező hatását mutatták ki a szívritmus-zavarok kezelésében, a vérnyomás és az érelmeszesedés csökkentésében.
● vizsgálatokkal kimutatták, hogy Q10 hatására javul az aerobikedzés hatékonysága,
● csökken a fáradékonyság, nő a teljesítmény, növeli az állóképességet és vitalitást,
● segíti a fogyást, segíti testsúlyunk kordában tartását,
● antioxidáns hatásának köszönhetően lassítja az öregedési folyamatokat,
● legnagyobb hatását klinikai tesztek alapján a szabadgyökök lekötésében fejti ki, ezáltal megakadályozza a rákos sejtek elszaporodását,
● kutatások feltárták, hogy a Q10 koenzinmek jótékony hatása van a különféle allergiák, az asztma és légúti megbetegedések esetén is, erősíti az immunrendszert,
● védi az idegeket, alkalmazhatjuk az agyműködés rendellenességeinek kezelésében, ha ezek a rendellenességek skizofréniával és Alzheimer-kórral függenek össze,
● fontos szerepe van a fogak és a fogíny egészségének karbantartásában,
● hatékony segítség a candida által okozott fertőzésekkel szemben.
Milyen tünetei vannak hiányának?
Eleinte energiahiányos állapot, levertség, erőtlenség, csökkent teljesítőképesség, leromlott ellenálló képesség, majd tartós Q10-vitamin-hiányban már akár szervi elváltozások is keletkezhetnek.
A koenzim a természetben szinte mindenütt előfordul. Megtalálható minden élőlényben, az egyes táplálékokban, olajos magvakban.
Minden szervezetnek eltérő mennyiségű koenzimre van szüksége. Egészséges embereknél napi 10-30 mg szükséges az energiatermelés fokozására és a betegségek megelőzésére. Sportolóknak napi 30-60 mg adható, ami jelentősen növeli teljesítményüket. Terápiás céllal a szakirodalom szerint napi 120-360 mg a megfelelő.
A stressz és a szellemi-, fizikai igénybevétel megnöveli a Q10 igényt
Természetes pótlása nagyon egyszerű és nagyon fontos, hiszen az egész szervezet energiával való ellátását ez a koenzim szabályozza.
A Q10 természetes forrásai
Legnagyobb mennyiségben tartalmazza a Q10-et a makréla, a lazac, a szardínia, a pisztráng, a disznóhús, a marhaszív, a marhamáj, a brokkoli, a spenót és a mogyoró.