A köszvény lényege, hogy a húgysav felszaporodik a szervezetben és az ízületekben, lerakódik tűhegyes kristályok formájában és gyakran jelentkezik rohamokban, nagy fájdalommal járó gyulladást okozva.
A köszvény tüneteitől rengetegen szenvednek, mégis sokan hagyják kezeletlenül.
Leggyakrabban a nagylábujj ízülete, a boka, a térd, a csukló és a könyök duzzad meg, és a fájdalom oda lokalizálódik, a gerinc, a csípő és a váll csak ritkán betegszik meg.
Ez a fájdalmas, gyulladással és dagadással járó betegség 90%-a férfiaknál alakul ki. Nők esetében a menopauza beállta után növekszik meg a betegség gyakorisága.
Köszvény gyógyításánál először a tüneteket kell kezelni és csak azután az okot.
Kizárólag emberre jellemző ez a betegség, ugyanis a húgysav a vizelettel választódik ki. Ragadozó állatokban létezik egy enzim – az urikáz –, ami képes a húgysavat még tovább bontani, ezért ők bármennyi húst, belsőséget is esznek, soha nem lesznek köszvényesek, illetve soha nem lesz húgysavkő a veséikben.
A köszvény régen a királyok betegsége volt, és a túlzott jólétnek tulajdonították megjelenését. Napjainkban azonban akárkinél kifejlődhet, hiszen oka a túlzott húgysavtermelés vagy a csökkent veseműködés.
A köszvény tünetei
A köszvény nem más, mint egy speciális ízületi gyulladás, melynek kialakulása a véráramban kóros mennyiségben felgyülemlett húgysav következménye.
A köszvényes testrész megdagad, érzékennyé válik, a bőr vöröses lesz, meleg és rettenetesen fájdalmas. Sokszor még a takaró érintését sem bírja elviselni a beteg. A tünetek napokig, néha hetekig elhúzódhatnak.
A köszvény első tünetei ugyanolyan gyorsan elmúlhatnak, ahogy megjelentek, gyakran évekkel később jelentkezik csak újra. Ha nem tudjuk kikerülni az újabb kiváltó okot, akkor már gyakrabban jelentkeznek a tünetek, tovább tartanak, más területekre is kiterjedhetnek. Ekkortól már krónikus, ismétlődő ízületi problémáról beszélhetünk, amely ízületi károsodást is okozhat , mert már nem csak a láb nagy ujjának az ízülete gyullad be, hanem akár a kéz, a csukló ízületei is begyulladhatnak.
A purinok anyagcseréjének végterméke a húgysav. Kórosan magas húgysav szint örökletes anyagcsere következménye is lehet (elsődleges köszvény), míg másodlagos köszvényben a magas húgysavszintet pl. fokozott sejtszétesés, daganat ellenes terápia, csökkent kiválasztás a veséken keresztül, vagy az étkezéssel bevitt, felgyülemlett purin okozhat.
Ha a húgysav szint a szérumban meghaladja a 416 mikromol/l értéket, akkor férfiakban az infarktus gyakorisága 77%-kal nő, míg nőkben 300%-os növekedéssel számolhatunk!
Köszvényes étrend
Megelőzés: purin szegény étrend, napi 200 mg alatti purin bevitel. Éhezni TILOS!(), mert az sejtpusztulással, és így húgysavszint emelkedéssel járhat.
Magas purin tartalmú ételek: máj, hús, belsőségek, élesztő, szardínia, péksütemények, csokoládé, mogyoró, mazsola.
Közepes purin tartalmú ételek: karfiol, brokkoli, zöldbab, hal, bab, spárga, gomba, kagyló, spenót. Ezeket az ételeket nem kell teljesen kiiktatnunk étrendünkből, de lehetőség szerint csökkentsük bevitelüket.
Alacsony purin tartalmú ételek: tej, túró, kefir, joghurt, sajt, krumpli, méz, rizs, kenyér, búzadara, gomba, vaj, olaj, margarin.
Miért válasszuk a húgysav-diétát?
A húgysav-diéta segítségével csökkenthetjük vérünk húgysavszintjét, mérsékelheti a köszvény kellemetlen tüneteit, mint pl. az érzékeny, fájó nagylábujj.
Ha a laboreredmény magas húgysavszintet mutat, akkor ideje, hogy változtassunk étrendünkön, még mielőtt a betegség kialakulna. Olyan táplálékokat fogyasszunk, melyek purin tartalma alacsony.
A húgysav-diéta lényege tehát, hogy olyan ételeket fogyasztunk, melyek purin tartalma alacsony. A purin vegyületek lebontása során keletkezik ugyanis a húgysav szervezetünkben. Ha túl sok húgysav termelődik szervezetünkben, s nem vagyunk képesek teljes egészében kiválasztani, ízületeinkben lerakódva gyulladások kialakulásához vezethet.
A húgysav-diéta során néhány egyszerű szabályt szigorúan be kell tartania, így a köszvény tünetei fokozatosan megszűnnek majd.
● A szénhidrátok közül ne az egyszerű szénhidrátokat, hanem az összetett szénhidrátokat fogyasszuk: gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek.
● Csökkentsük a fehérjebevitelt! Lehetőség szerint alacsony zsírtartalmú fehérjéket fogyasszunk: sovány, fehér húsok, szója, csírák. A bevitt kalória legalább 15%-át fehérjék tegyék ki.
● Purin diétába építhető gyümölcsök: lime, alma, banán, narancs, cseresznye. A banán és a cseresznye különösen javasolt köszvény esetén, mivel mindkettő erős, természetes gyulladáscsökkentő.
● A tofu alkalmas a vér húgysavszintjének csökkentésére, fogyasszuk főtt formában.
● Az alkoholt teljes egészében ki kell iktatni a húgysav-diétából, mivel nagyon jelentősen emeli a vér húgysavszintjét. A sör ebből a szempontból különösen káros, mert alkohol tartalma mellett még a direkt purin tartalma is magas.
● A folyadékok közül a legjobb a tiszta víz, de ihatunk gyümölcsteát vagy feketeteát is a diéta során (kerüljük a filteres változatot).
További fontos tényezők húgysav-diéta során
● csökkentsük a só bevitelünket,
● használjunk az ételek ízesítésére paprikát, paradicsomot, citromlevet és természetes úton erjesztett ecetet (almaecet, borecetek),
● kerüljük az agyon dolgozott, tartósítószerekben gazdag ételeket,
● lúgosítsuk folyamatosan szervezetünket,
● ne kezdjünk drasztikus fogyókúrába, mert a hirtelen fogyás is átmeneti húgysavszint emelkedéssel járhat.
Mit tehetsz még, ha már kialakult a köszvény?
● Ha már kialakult a köszvény, a legjobb gyógyszer rá az őszi kikericsből kivont Colchicin.
● Sokat tehetsz a köszvény ellen napi 2-3 liter savmentes víz fogyasztásával, és a vizelet lúgosításával. Ha már kialakult a húgysavkő, akkor a vizelet lúgosítása már tilos!
● A köszvény első jeleinek észlelésétől – idénytől függően – fogyassz minden nap friss cseresznyét, vagy természetes cseresznyelevet.
● A naponta fogyasztott halolaj vagy lenmagolaj nagy mennyiségben tartalmazza az erős gyulladáscsökkentő hatásáról is mert eikozapentaén savat (EPA-t).
● Az izsóp tea borókával keverve remek ellenszer. Különféle gyógyteák, mint a cickafark, gyermekláncfű, vagy zeller mag tea különösen hatékony méregtelenítő. Külön-külön, vagy összekeverve is fogyaszthatjuk őket. Napi 2-3 csésze elfogyasztásával elkerülhető a betegség kialakulása.
● Népi gyógyászat szerint a fájdalom csökkentésére a kukoricacsőből főzött tea igen hatékony. Forró vízben 1 órán át főzd a csöveket, majd szűrd le. Minden étkezés után igyál meg egy bögrével a főzetből, amíg a fájdalom nem múlik el.
● Az eper gyulladáscsökkentő hatása miatt csökkenti a köszvényes fájdalmat.
● Egy orosz gyógymód szerint a friss fokhagyma fogyasztása javíthat a köszvény állapotán.
● A duzzanat csökkentésére állott hideg vizes (semmiképp se jéghideg) borogatást kell az érintett felületre tenni.
● Masszázs olajat is készíthetsz 0,5 dl olívaolaj és pár csepp borókaolaj összekeverésével. Naponta többször masszírozd a fájó területre.
Ha a felsorolt módszerek kipróbálása után nem csökkentek a tünetek, akkor komolyabb betegség okozhatja. Mindenképp keresd fel orvosod.