A férgek és paraziták az emberben is megtelepedhetnek. Egyes paraziták idővel akár több méteresre is megnőhetnek, ezzel akár súlyos betegségeket is okozhatnak, ha nem fordítunk rá kellő figyelmet és elhanyagoljuk.
Foglalkoznunk kell a paraziták kérdésével, mely életbevágó, hogy minél többen megismerjék azokat a tényeket, amelyek ismeretében felvehetik a testükben megbúvó parazitákkal szemben a harcot.
Jelenlétükre legfeljebb a kialakuló betegségek figyelmeztethetnek és valójában emberek tízmillióit érintő járványról van szó.
Paraziták, a néma gyilkosok
A paraziták olyan mikroszkopikus méretű, vagy akár méteresre megnövő organizmusok, amelyek egy másik élőlényben élősködnek.
A paraziták egyik tulajdonsága az, hogy hosszú ideig képesek rejtőzködni. Ráadásul nem csupán az emésztőrendszerben lehetnek jelen, hanem az izmokban, az agyban, a szemben és a bőrben is megtelepedhetnek.
Kutatások szerint legalább százféle különböző galandféreg, horogféreg és egysejtű parazita leselkedik ránk. A paraziták elsősorban mosatlan gyümölcs- és zöldségfogyasztással, a szennyezett vízzel és élelmiszerekkel kerülhetnek szervezetünkbe, különösen a disznóhúsból előállított termékekkel, a füstölt sonkával és kolbászokkal kell vigyázni. Elszaporodásukhoz hozzájárul a vegyszerek, a higany és az antibiotikumok túlzott használata is. A paraziták egyik különösen veszélyes fatája a Disznó-galandféreg (Taenia solium), amelynek lárvái az izmokban kezdenek kifejlődni, majd a központi idegrendszerben vándorolva eljuthatnak a szembe és az agyba, végül pedig a vékonybélben kötnek ki.
A paraziták a rejtőzködés mesterei
A testünkben rejtőzködő parazitákra testünk mindig figyelmeztet, csak észre kell venni a jeleket.
Paraziták jelenlétére utaló tünetek:
● Az élősködők jelenlétére utalhat akár az ok nélküli fáradtság és rosszullét, vagy makacs bőrkiütések, gyulladásos-, allergiás tünetek megjelenése.
● Fogcsikorgatás is utalhat paraziták jelenlétére, mely elsősorban az alvó gyerekeknél figyelhető meg.
● Alvászavarral járhat a végbél viszketése is, ami a végbélen kívül éjszaka lepetéző giliszták számlájára írható. A vakarózás miatt a paraziták petéi az ágyba, majd a levegőbe kerülnek, innen jutnak vissza a szájon át a szervezetbe, ahol kifejlődnek.
● A paraziták jelenléte irritálhatják a bél belső falát, ami gyulladáshoz vezethet. A gyulladás miatt elégtelenné válik a tápanyagok, különösen a zsiradékok felszívódása, és megjelennek a székletben.
● Csalánkiütés, ekcéma, allergiás bőrbetegségek, kelések és sebek is kialakulhatnak a paraziták miatt.
● A paraziták az ízületekbe és az izmokba is beágyazódhatnak. A fájdalmat az orvosok általában ízületi gyulladásként diagnosztizálják.
● Az elhalt paraziták lárváit vagy petéit körbefogó daganatszerű csomókat granulomának nevezzük. Általában a vastagbél és a végbél falán, esetleg a tüdőben, májban, hashártyában és a méhben alakulnak ki.
● A paraziták egyes fajtái prostaglandint termelnek, emiatt a széklet vizessé, hasmenésszerűvé válhat.
● Az ok nélküli ingerültség, idegesség sokszor paraziták jelenlétére vezethető vissza, ezek toxikus ürüléke ugyanis ingerelheti az idegrendszert.
● A paraziták gátolják az immonuglobulin elválasztását ezzel megzavarják az immunrendszert, amelyet folyamatos védekezésre ösztönöznek. A felfokozott készenléti állapot miatt a szervezet kimerül és védtelenné válik a fertőzésekkel szemben.
● Krónikus kimerültséget, fáradtságot, influenzaszerű panaszokat, koncentrációs- és memóriazavarokat is okozhatnak a szervezet normális működéséhez szükséges tápanyagok elvonásával a paraziták.
● Bizonyos paraziták jelentősen csökkentik a belek keresztmetszetét, ezzel székrekedést okoznak.
● A felső vékonybélben élő férgek miatt kialakuló gyulladás felfúvódást és bélszelet okoz. A gyakori felpuffadás az egyik legbiztosabb jele a paraziták jelenlétének.
● Léteznek olyan paraziták, amelyek a belek belső falán keresztül szívják magukba a táplálékot. Ha ezek túlságosan elszaporodnak, akár vészes vérszegénység is kialakulhat.
Paraziták betelepedésére is árulkodó jelek lehetnek:
● elhízás,
● erős éhségérzet,
● indokolatlan fogyás,
● kellemetlen szájíz, illetve lehelet,
● köldöktáji fájdalom,
● heves szívverés,
● homályos látás lehajolás és felállás közben,
● orr- és fülviszketés,
● alvás közbeni nyálfolyás,
● asztma,
● epilepszia,
● cukorbetegség,
● pattanásos bőr,
● migrén és erős fejfájás,
● szívbetegség,
● rák.
Dr. Hulda Clark Phd. a „Gyógyír mindenféle rákra” című könyvében bizonyítékokat sorol fel arra, hogy valamennyi daganatos megbetegedést a Fasciolopsis Buskii nevű élősködő okozza, mely a paraziták egyik fajtája.
A szakember szerint, ha megszüntetik a paraziták jelenlétét a szervezetben, a betegből a daganatok eltűnnek. Jogosan merül fel a kérdés, hogy ha ennyire egyszerű a megoldás, akkor miért nem ezt a módszert alkalmazzák a rák gyógyítására az egész világon?
Parazitariadó!
Legfőbb veszélyforrás a fertőzött élelmiszerek, mosatlan zöldségek és gyümölcsök, mivel ezek segítségével könnyen bejuthatnak testünkbe a paraziták petéi és lárvái. Ugyanígy kerülhetnek belénk paraziták a házi kedvencekből is, hiszen többségük, akár észrevétlenül is, hordoz valamilyen férget. A paraziták petéi az állat ürülékén keresztül távoznak, ráragadnak a szőrükre, innen pedig a simogatás, cirógatás során – vagy akár a levegőn keresztül – bejutnak az emberbe.
„A halál a belekben kezdődik”
A vastagbél a paraziták számára csodás táptalaj. A betegségek és rosszullétek 90 %-a valamilyen módon összefüggésben van a vastagbéllel. Szakértők 36 féle méreganyagot azonosítottak, amelyek a káros anyagokkal telített vastagbélben termelődnek. Ezek a mérgek károsítják a szervezetünket a véráramba jutva. Dr. Bernard Jensen, a világ egyik vezető szakembere állítja, hogy a 40 év felettiek vastagbelében 2-12 kiló!!!!! káros lerakódás található, amiben szinte nyüzsögnek a paraziták. Nem csupán károsítják szervezetünket, hanem elveszik előlünk a legértékesebb tápanyagokat. Ezért történhet meg, hogy hiába étkezünk egészségesen, szedünk vitaminokat, táplálék-kiegészítőket, mégsem tapasztalunk pozitív változást magunkon. Ahhoz, hogy valóban elérjük a kívánt hatást, étrendünk megváltoztatása előtt a paraziták jelenlétét is meg kell szüntetnünk testükben, azaz ki kell irtanunk őket. A szakemberek úgy gondolják, hogy a hízás is a paraziták számlájára írható, mivel az értékes anyagokat megeszik előlünk, így nekünk csak a kalóriák jutnak.
A feladat tehát az, hogy tisztítsuk meg vastagbelünket a lerakódott salakanyagtól, és a benne megbúvó paraziták hadától.
Méregtelenítsünk!
Nagyon nehéz első hallásra mindezt elfogadni. Legtöbbünk úgy gondolja, hogy „velem ugyan soha nem történhet meg ez a csúfság”. Jó ha tudod, hogy hiába tisztálkodunk akár naponta többször, nem csókolgatunk kutyákat, sőt mosatlan gyümölcsöt sem eszünk, mégis lehetnek bennünk paraziták.
Már azért is megéri a tisztítás, hogy elmondhassuk magunkról, hogy minket elkerültek az emésztőrendszerben élő férgek. Nem veszíthetünk semmit a tisztítókúrával.
Ha viszont az utóbbi időben bizony fáradékonyabbak vagyunk a kelleténél, nehezebben megy a koncentrálás, vagy emésztési gondjaink vannak jusson eszünkbe, hogy ezeket a tüneteket a bennünk élő paraziták is okozhatják.
Orsóféreg (Ascaris lumbricoides): kifejlett állapotban 15-25 cm hosszú, jelenlétükre gyakran csak a fáradékonyság, köhögés hívhatja fel a figyelmet. A fertőzést a lárvakezdeményeket tartalmazó peték lenyelése okozza, melyek általában nem megfelelően megmosott zöldségek vagy gyümölcsök külső részére tapadnak. A lárvák a vékonybélben kelnek ki, a bélfalon keresztül a keringésbe jutnak, majd a tüdőbe vándorolnak. Gyakori a tünetszegény fertőződés, amikor fáradékonyság, köhögés lehetnek a tünetek. Ha a tüdőben sok lárva van jelen, tüdőgyulladást okozhatnak lázzal, köhögéssel, köpetürítéssel. A kifejlett orsóférgek - különösen gyermekekben - kóros lesoványodást, illetve tápanyag-felszívódási zavart, vérszegénységet, bágyadtságot, hasmenést okozhatnak. Nagyszámú féreg jelenléte hasi fájdalmakkal, akár bélelzáródással is járhat.
Galandférgesség (téniázis): a belekre korlátozó fertőző betegség, melyet a szalagférgek számos fajának valamelyike, például a szarvasmarha galandféreg, a sertés galandféreg és a hal galandféreg okoz.
A galandférgek nagy, lapos férgek, melyek a belekben élnek, és 5-10 méter hosszúra is megnőhetnek.
Cérnagiliszta-fertőzés (enterobiázis, oxiuriázis): a bélben élő fonalférgek által okozott kórkép.
A cérnagiliszta gyermekekben a legelterjedtebb élősködő.
A fertőzés a cérnagiliszta peték elfogyasztását követően alakul ki. A peték a fertőzött gyermek végbélnyílásától a ruházatra, az ágyneműre vagy a játékaira kerülnek. A testen kívül, szobahőmérsékleten a peték akár 3 hétig is életben maradhatnak. Egy másik gyermek, gyakran az ujjaival, a szájához viszi, azután lenyeli őket. A peték olykor szennyezett étel fogyasztásával is bekerülnek a szervezetbe. A gyermekek újrafertőzhetik magukat azzal, hogy a petéket a végbélnyílás körüli területről a szájukhoz viszik. Az ujjukat szopó gyermekek fokozottan veszélyeztetettek.
A cérnaférgeket hordozó gyermekek legtöbbjének nincsenek tünetei. Némelyikük a végbélnyílás körüli területen viszketést érezhet és vakarja azt. A bőr feldörzsölődhet és baktériumokkal felülfertőződhet. Leánygyermekekben a cérnagiliszták hüvelyi viszketést és irritációt is okozhatnak.
Hogy védekezhetünk természetesen a paraziták ellen
Nagyon fontos a béltisztítás és az egészséges bélflóra felépítése. Az immunrendszer ugyan védekezik a betolakodó paraziták ellen, azonban nagy hadsereggel szemben többnyire alulmarad.
Megszabadulhatunk az élősködőktől kiéheztetéssel, mivel a paraziták szeretik a cukrot. Megsemmisítésükhöz tehát meg kell vonni tőlük a táptalajt. A hatékony parazita elleni védekezés elkerülhetetlen része ezért a szénhidrátban szegény diéta.
A bélparazitáknak esélyük sincs az egészséges bélrendszerben megtelepedni, éppen ezért népesítsük be elegendő hasznos bélbaktériummal.
Köztudott, hogy a fermentált élelmiszerekkel, mint a savanyú káposzta, a kombucha és az almaecet sokat tehetünk bélrendszerünk egészsége érdekében, ugyanis a fermentáció során keletkezett tejsavbaktériumok hatékonyan pusztítják el a parazitákat. Pozitív mellékhatásként a hasznos baktériumok nemcsak elűzik az élősködőket, hanem elősegítik a bélflóra helyreállítását is.
Szedhetünk még grapefruitmag-kivonatot vagy ezüstkolloidot is, mivel mindkettő természetes antibiotikumként ismert, a bélflórában viszont nem tesznek kárt.
A közvetlen támadást indíthatunk nyers fokhagymával, vörös- vagy lilahagymával, oregánóval, szegfűszegolajjal, gyömbérrel. Az olajokból elég 2-3 csepp 2 dl vízbe frissen csavart citromlével elkeverve. Igyuk ezeket a keverékeket naponta háromszor és a parazitáknak néhány napon belül nyoma sem lesz.
Hatásos még a problémára diólevél, mezei kakukkfű vagy porcsinfű tea napi 3×1 csészével 4 héten keresztül. A diólevél nagyon jó vértisztító, gyulladáscsökkentő, baktérium- és vírusölő gyógynövény. A mezei kakukkfű alkoholos kivonatát is használhatjuk, melyből naponta 1-3 x 20-30 cseppet javasolt fogyasztani.
Az üröm is egy olyan gyógynövény, amelyet a bélben lévő élősködők ellen évszázadok óta használnak. Az üröm tartalmazza a szeszkviterpén-lakton vegyületet, amely a paraziták membránját gyengíti, így a szervezetünk meg tud szabadulni az élősködőktől. Üröm elérhető teaként, illetve kapszula vagy folyékony kiszerelésben is.
A frissen reszelt tormának is rendkívül jótékony hatása van a nem kívánt élősködőkkel szemben. A torma egy allil-izotiocianát nevű antibakteriális összetevőt tartalmaz, azonban parazita ellenes hatását csak frissen reszelve vagy szeletelve fejti ki.
Minden gyógynövény közül a fokhagyma tekinthető a leghatásosabbnak. Igaz ugyan, hogy kellemetlen a szaga, de meg lehet oldani fogyasztását szétrágás nélkül. Vágjuk apró darabokra, vagy zúzzuk össze és rágás nélkül nyeljük le kevés folyadékkal.
Gyerekeknek is megpróbálhatjuk adni a fokhagymát pirítósra kenve, vagy lángosra szórva.
Vannak, akik esküdnek a jó minőségű alkoholra. A tiszta pálinka, vodka, Unicum fertőtlenít!