A szépség sójaként is ismert szilícium egészségügyi előnyökkel is rendelkezik. Erősödnek általa a kötőszövetek, a csontok, a bőr, a haj és a köröm. A szilícium hatása fontos szerepet játszik az atherosclerosis, az álmatlanság, a bőrbetegségek és a tuberkulózis megelőzésében.
Az emberi testben nagyobbrészt kovasavként fordul elő. A szilícium létfontosságú nyomelem, amely szükséges az erős csontokhoz, a rugalmas ízületekhez és a bőr ragyogásához. Hiányában nem hasznosodik megfelelően a D-vitamin, a kalcium és a glükózamin.
A szilíciumhiány tünetei
Idősebb korban a szervezet szilícium szintje csökken és a hatások egyre jobban megfigyelhetőek. A szilícium hiánytünetei elég nyilvánvalóak, hiszen a kötőszövetben mindenhol jelen van. A csontok csökkent fejlődése mellett a porcok és az ízületek degenerációja figyelhető meg, a haj elvékonyodik, a körmök törékennyé válnak, az arcon ráncok képződnek és az öregedés jelei jobban látszanak rajta.
A szilíciumban gazdag élelmiszerek fogyasztásának előnyei
Csökkenti a hajhullást, erősebbé teszi a hajszálakat és a körmöket, visszaállítja a bőr természetes fényét.
A kötőszövet az idő előrehaladtával egyre kevésbé tudja megtartani a nedvességet, ha segítség nélkül marad. A kollagén, az elasztin, és a mukopoliszacharidok, amelyek a nedvesség megkötésében fontos szerepet játszanak, nagy mennyiségű szilíciumot tartalmaznak. Ezeknek az anyagoknak fontos szerepe van az ízületek rugalmasságának fenntartásában is.
Csökkenti az alumínium mérgező hatását. Állatkísérletekben szilícium adásakor csökkent a vér alumínium szintje, és növekedett az alumínium kiválasztása a szervezetből. A szervezet magas alumínium tartalmát összefüggésbe lehet hozni az Alzheimer-kórral is.
Szilícium fontos szerepet játszik az érrendszer egészségének fenntartásában, segítséget nyújt az artériák és vénák rugalmasságának megtartásában.
Szilícium adása fiatal korban segíti az erős csontozat kialakulását, idősebb korban csökkenti az oszteoporózist és növeli a gyógyulást töréseknél. Segíti a sebek és égési sérülések gyorsabb regenerálódását, az egészséges bőrszövet kialakulását, amely így védekezni tud a fertőzésekkel szemben.
Egyes tanulmányok szerint a szilícium kulcsszerepet játszik olyan betegségek kezelésében, mint a tuberkulózis.
Megfelelő mennyiségben szilíciumot növényi rostban gazdag táplálkozással tudunk bevinni a szervezetbe. Magas szilícium tartalmú élelmiszerek: az alma, köles, árpa, burgonya, nyers káposzta, földi mogyoró, sárgarépa, hagyma, zab, mandula, narancs, uborka, tök, méz, sör. Ajánlott mennyisége napi: 20-50 mg.
A gyógynövények közül a legnagyobb szilícium tartalma a zsurlónak van. A zsurló használata ősi időkre nyúlik vissza. A görögök sebgyógyításra, vizelethajtásra, vérzéscsillapításra használták. Az Észak-Amerikai bennszülött népek vese- és hólyagbetegségek kezelésére használták. Ez a csodálatos növény hazánkban is megtalálható gyógynövényként. A mezei zsurló mellet a csalán is kitűnő szilícium forrás. A legjobbak közé tartozik azonban a bambusz, amely (több mint 70%-kal) kimagasló arányban tartalmazza ezt az elemet.