Tudományosan bizonyították, hogy a szemvidító fű csodát tesz a szem betegségeivel akkor is, ha egy fertőzésről van szó vagy idősebbeknél felmerülő látás problémákról, amelyeket okozhat az öreg-szeműség, hályog vagy makula degeneráció.
A C-vitamin, Glycoside rinantin, és a benne található illóolajban rejlik a titok. A növény neve nem véletlenül szemvidító fű, amely a savas és a keserű anyagainak köszönhetően javítja a szemet. Már rég használják a népi gyógyászatban, ennek ellenére sajnos mára kezdik elfelejteni. A hagyomány szerint a szem elfáradásakor alkalmazva javítja a látást.
Milyen szembetegségekre gyógyhatású a szemvidító fű?
● szem-fertőzés,
● gyulladt könnycsatornák,
● fertőzések,
● száraz szem,
● fáradt szem,
● irritáció (hosszan tartó számítógép használat miatt),
● rövidlátás,
● árpa,
● gyulladt szaruhártya.
Gyógyászati felhasználásnál teájával kell borogatni a szemet.
Szemvidító fű tea készítése
3 dl forró vízbe, szórj bele három teáskanál – gyógynövényboltokban kapható – szemvidító füvet. A forrázatot tíz perc után szűrd le, és hagyd kihűlni. Áztass bele két vattapamacsot, és helyezd őket a csukott szemhéjakra. Ismételd a műveletet naponta két-három alkalommal.
Az ókori görögök úgy vélték, hogy a szemvidító fű nem csak a szemre van jó hatással, a növényt használó személy jókedvű és boldog is lesz. Alkalmazható még gyomorhurutra savtúltengés ellen. Megszünteti a belekben kialakuló pangást, és az ezzel járó puffadást.
A hőemelkedéssel járó meghűlések, köhögés, hörgőgyulladás, arcüreg-, illetve mellhártyagyulladás esetén belsőleg, valamint torokgyulladásnál toroköblögetőnek, gargarizálónak is használhatjuk.
Erősíti és nyugtatja az idegrendszert, hatékonyan fokozza a rövid és a hosszú távú memóriát, így csökkenti a feledékenységet. Felületi sebfertőtlenítő, zsíros, korpás fejbőr eredményesen kezelhetünk tinktúrájával. Káros hatása nem ismert.