A legtöbb kertész elszántan irtja, mások a baromfit etetik vele, pedig a tyúkhúr sokkal több, mint egy gyomnövény: a fogyókúrázóknak sokat segíthet zsírégető hatásával.
Sokféle gyógyhatás
A szívós kis növény nem véletlenül kiirthatatlan: magjai akár 25 éven át csíraképesek maradnak. A tyúkhúr vígan megél akár a hó alatt, akár a nyári melegben. Legközelebb ha olyan helyen látod, ahol nem használtak vegyszereket, tépj le egy marokkal, mosd meg, és tedd a salátádba: maga a növény ehető, sőt, gyógyhatásokkal is rendelkezik. Régen használták görcsök, neurózis, golyva esetén, vízhajtóként, köszvénynél, reumánál, szemgyulladásnál is hatásos volt. A fogyásban epehajtó, zsírégető, anyagcserejavító tulajdonságai miatt segíthet, ráadásul normalizálja a vércukor- és koleszterinszintet is.
Salátába sem utolsó
Nyári időszakban nem muszáj szárítva megvásárolnod, hogy teát főzz belőle: inkább dobd fel vele a nyári salátádat. Elsőre egy maroknyi bőven elég belőle, mert nagy mértékben már hashajtó hatású lehet. Saláta mellett a föld feletti részekből levest vagy főzeléket is készíthetsz, bár így az értékes C-vitamin-tartalom egy része elvész. Ha tartósítanád az otthon szedett növényt, akkor ugyanúgy, mint bármilyen más esetben, szárítsd meg árnyékos helyen, majd dobozold be, így akár szendvicsekre szórva is hasznát veheted. Azt azonban fontos tudnod, hogy csak biztonságos helyről gyűjtsd be, ahol nem használtál vegyszereket, nem permeteztél az utóbbi időben, s nem árt a virágot sem figyelni: a tyúkhúr virága minden esetben fehér, míg nem túl emberbarát rokona, a mérgező mezei tikszem kék vagy piros virágú.
Így idd teaként!
Ha nem frissen szeretnéd fogyasztani, vagy városban élve nincs kerted, akkor bioboltokban szerezz be szárított tyúkhúrt. Ebből egy csapott evőkanálnyit forrázz le egy bögre vízzel, majd lefedve hagyd állni tíz percig. Miután leszűrted, már ihatod is, lehetőleg reggel egy csészényivel. Veseműködés zavarainál, epeműködés serkentésére is használhatod, ez utóbbi esetben étkezés előtt idd meg a teát.