Ha gyógyszert szedünk és közben bizonyos ételeket fogyasztunk, akkor vesekárosodás, szívritmuszavar vagy akár gyomorvérzés is kialakulhat.
Mi az a gyógyszer-élelmiszer kölcsönhatás?
Egyes élelmiszerek megváltoztatják a gyógyszerek felszívódását. Gyógyszer-élelmiszer interakció akkor jön létre, ha a gyógyszer nem képes elvégezni feladatát az elvárt hatékonysággal, az élelmiszer hat az általunk szedett gyógyszer valamely összetevőjére.
A kölcsönhatás felléphet vényköteles, vénymentes gyógyszerek esetében egyaránt, (pl. a vény nélkül kapható savlekötők, vitaminok vagy vastabletták használatakor is.)
● Minden gyógyszer szedése esetén tilos alkoholt fogyasztani! Különösen fontos ez antidepresszánsok esetén, mert kimerültséget okozhat. Nem szabad inni még a macskagyökér tea mellé sem!
● A gabonafélék és a zöldségek is befolyásolhatják az antidepresszánsok hatását rosttartalmuk miatt. A triciklusos antidepresszánsok, szívgyógyszerek és epilepszia ellenes szerek felszívódását lassítják a belekben.
● C-vitamin és a véralvadásgátló szedése befolyásolhatja a vasszintet a vérben. Az aszpirin mellé sem javallott C-vitamin, annak ellenére, hogy együtt kombinálva is árulják.
● A ginzeng csökkenti bizonyos vérrög képződés gátló szerek hatását. Vérhígítók, mint az aszpirin vagy a heparin illetve nem szteroid gyulladáscsökkentők, mint az ibuprofen vagy naproxent szedése közben a ginzeng elősegítheti a belső vérzések kialakulását is. A MAO gátló antidepresszánsokkal együtt pedig okozhat fejfájást, hiperaktivitást, idegességet és alvászavart is.
● Az antibiotikumok gyulladáscsökkentő hatását a tejtermékek befolyásolják, ezért kerüld ezeket akut bakteriális fertőzés esetén. A gyümölcslevek savtartalma is csökkentheti az antibiotikumok – pl. penicillin – hatékonyságát.
● A grépfrút nagyobb mennyiségű fogyasztása egyes gyógyszerek túladagolását okozhatja, mert gátolja a gyógyszerek lebontásában elsőrendűen fontos folyamatokat a bélrendszerben és a májban. A grépfrút leve furanokumarin-vegyületeket tartalmaz, amelyek gátolják az úgynevezett citokróm enzimrendszer működését. Ezek az enzimek bontják le a szervezetben a gyógyszereket, ezért gátlásuk következtében több gyógyszer éli túl az emésztőrendszert, mint amennyit testünk kezelni képes.
● A szívbetegségek elleni gyógyszerek mellett csökkentsd a sóbevitelt, mivel a kettő együtt emeli a vérnyomást, szívritmuszavart okozhat.
● Az orbáncfű a legerősebb növényi antidepresszáns. Képes bizonyos gyógyszerek hatását gyengíteni, így a koleszterincsökkentő és az erekció fokozó (Viagra, Lanoxin) gyógyszerekét egyaránt.
● Ha barbiturát tartalmú gyógyszert szedsz (depresszió, szorongás, alvászavarok ellen), B12-vitaminban gazdag ételeket ne egyél, mint a máj, a vese, a tenger gyümölcsei, sörélesztő.
● Véralvadásgátló gyógyszerek alkalmazása során mondjunk le a fokhagymáról vagy a belőle készült táplálék kiegészítők fogyasztásáról egyik összetevőjük, az allicin, – trombocita-összecsapódást gátló hatása miatt.
● A csokoládé és különösen az étcsokoládé egyfajta élénkítő és serkentő hatású anyag, mely a kávéhoz hasonlítható. A nyugtató hatású gyógyszerek, altatók hatásait képes nagy mértékben rontani, vagy semlegesíteni. Ugyanakkor az úgynevezett MAO gátló, antidepresszánsokkal együtt veszélyes lehet a vérnyomásra. Egyéb serkentő szerek hatását pedig kifejezetten erősíti.
● Gyulladások idején szedett antibiotikumok, teljesen összeférhetetlenek a koffeintartalmú italokkal. Ennek értelmében kerülendő a kávé, a fekete-, zöld-, és mate tea (memóriajavító teakeverék), valamint a kóla fogyasztása is.
Egyes gyógyszerek egyidejű alkalmazása is gátolhatja, illetve csökkentheti egymás hatását.
Nemcsak az élelmiszerek, de a gyógyszerek mellékhatásaira is figyeljünk!
Olvassuk el az összes utasítást, figyelmeztetést és kölcsönhatás előrejelzést, amelyek a betegtájékoztatóban szerepelnek. Amennyiben valamit nem értünk, érdemes megkérdezni az orvost vagy gyógyszerészt.
Soha ne keverjük a gyógyszert ételbe, ne szedjük szét a kapszulát (hacsak az orvos másképpen nem rendeli), mert ezzel könnyedén megváltozhat a gyógyszer szervezetre gyakorolt hatása.
Soha ne szedjünk egy időben vitamint és gyógyszert, mert a vitaminok és ásványi anyagok néhány gyógyszerrel együtt alkalmazva problémákat okozhatnak.
Soha ne keverjük a gyógyszert forró italba, mert a hőhatás miatt veszíthet hatékonyságából.
Soha ne fogyasszunk alkoholt gyógyszer bevételét követően.