Tökéletes étrend nem létezik. Nem csak azért, mert attól is függ, hogy mennyi zsírt, fehérjét vagy szénhidrátot visz be az ember, de a vita is állandóan megmarad arról, hogy vajon a vegetáriánus vagy a magas fehérjetartalmú, esetleg alacsony zsírtartalmú, netán a teljesen tejmentes étrend-e a legjobb.
Sven-David Müller táplálkozás-tudományi szakember tollából jelent meg egy könyv az 50 legegészségesebb és 50 legegészségtelenebb ételről, melyből most az egészségeseket szeretném, ha megismernéd. Azokat a termékeket választottam ki, amelyek a legtöbb ember számára elérhetőek. A harzi sajtot kivéve, tejterméket egyáltalán nem találsz majd benne, mivel a tejallergiás emberek számára nem tartoznak a legegészségesebb kategóriába.
Általánosságban elfogadható, hogy az egészséges étrend legfontosabb jellemzője: teljes étel, minimális előkészítéssel. Ez lehet akár mogyoró, bab, nyers tej, vagy növényevők húsa is. A teljes, természetes, nem feldolgozott ételek egészségesek, teljesen függetlenül attól, hogy mennyi szénhidrátot, fehérjét, vagy zsírt tartalmaznak. A lényeg, hogy ne finomított, többszörös feldolgozáson átesett, tartósítószer és adalékanyag tartalmú kész-, vagy félkész ételeket fogyasszunk.
Az igazán egészséges étrendből hiányoznak a vonalkódos – nagy üzletláncok által forgalmazott – termékek, nem véletlenül. Ha ténylegesen csökkenteni szeretnénk a modern embert érintő megbetegedések veszélyét az életünkben –mint a szívbetegség, a cukorbetegség, az elhízás, az idegrendszeri betegségek, a csontritkulás, valamint a rák –, nem árt szemezgetni ebből az ötvenes listából! Azonban jó ha tudjuk, hogy nem mindegy, hogy mit mikor és hogyan fogyasztunk.
Az 50 legegészségesebb étel
Amaránt – Az egyik legősibb kultúrnövény. Magas arányban tartalmaz esszenciális aminosavakat és rostokban gazdag. Csökkenti a koleszterin szintet, ezen kívül kalcium és magnézium is található benne.
Ananász – C- és E-vitaminban gazdag, emellett káliumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz. Zsírégető hatású és hangulatfokozó. Igen egészséges lehet a természetes körülmények között megérett, nem pedig az éretlenül leszedett, majd a világ másik végébe utaztatva (esetleg kártevőkkel szemben vegyszeresen kezelt) utóérlelt változat.
Sárgabarack – Gazdag ásványi anyagokban, különösen magnéziumban és vitaminokban. Segíti a vérképződést. Védi a nyálkahártyát, javítja a látást, illetve a szív- és érrendszerre is jó hatással van.
Sörélesztő – A sörélesztő több mint fele aminosav. Testápoláskor igen hasznos, pattanás, ekcéma és kiütések ellen is bevethető, de a bőrt és a hajat is ápolja.
Brokkoli – Kevés kalóriát, de annál több vitamint tartalmaz. 100 g fedezi a napi C-vitamin szükséglet felét. Karotin tartalma segít a rákmegelőzésben, a szélütés és a keringési zavarok ellen.
Földi szeder – Flavonoid tartalma miatt erősíti az immunrendszert, védi az érfalakat, csökkenti a vérnyomást és rákmegelőző hatású.
Hajdina – Káliumban és vasban gazdag, valamint támogatja a melatonin nevű hormon termelését, mely a jó alvásért felel. Alvászavarok esetén tehát ki lehet próbálni.
Tojás – Ideális fehérjeforrás, illetve a benne levő lecitin koleszterincsökkentő hatású.
Eper – Magas C-vitamin tartalmú, antibakteriális hatású, folsav és vas tartalma miatt segíti a sejtek megújulását és a rákmegelőzésben is hasznos.
Füge – Aszalva és frissen is jótékonyan hat. Kiváló a sav-bázis egyensúly helyrebillentéséhez, semlegesíti a gyomorsavat, ami a túlzott gyomorsavtermeléssel összefüggő betegségek esetén a szükséges diéta egyik fontos elemévé teheti.
Grapefruit – Főként fogyókúrázók kedvelik, hiszen kalóriagyilkosnak is nevezik. Vízhajtó, salaktalanító, serkenti a vörösvérsejtek képződését. Egy közepes grapefruit fedezi a napi C-vitamin adagunkat, és a-vitamin adagunk harmadát.
Káposzta – A tejet nélkülözni kényszerülő emberek számára ideális fehérjeforrás, mely magas kalóriatartalommal is bír. Csontritkulás ellen is ideális megelőzésképpen. Köménymaggal könnyebben is emészthető.
Zab – Betegek diétás étrendjébe jól illeszthető, mert nem terheli a szervezetet és sok energiát szolgáltat. Rákmegelőző hatást is tulajdonítanak neki.
Quargel vagy harzi sajt – 30%-a fehérje és csak 0,5 %-a zsír. Diéták esetén és különféle kalóriacsökkentett táplálkozásban ideális. Magas kalciumtartalma miatt erősíti a csontokat.
Mogyoró – csökkenti a koleszterinszintet, 60 %-a telítetlen zsír és 16 %-a fehérje. Magas kalóriatartalma miatt napi maximum egy marékkal fogyasszunk.
Áfonya – Rostban gazdag, a szájban lévő gyulladást csökkenti, de gyomor- és bélproblémákra is kiváló, valamint felfázás ellen is hatékony. Vérfrissítő, méregtelenítő.
Málna – Ásványi anyagokban gazdag (magnézium, kalcium, kálium), védi a szemben található apró ereket. Kitűnő gyulladáscsökkentő, illetve a hajat és a körmöket erősebbé varázsolja.
Köles – Számos pozitív hatása közül kiemelendő magas kovasavtartalma, mely látványosan képes megszépíteni a bőrt, a hajat és körmöt, fluortartalma a fogzománcot védi. Lúgos kémhatása miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani. Gluténmentes, emiatt kisbabák és gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
Gyömbér – Szabályozza a gyomor- és epesav termelést, utazási betegség ellen is jó, gyulladáscsökkentő, védi az ereket és az idegeket.
Ribizli – Nem csak magas C-vitamin tartalma miatt, hanem a rák megelőzésében, koleszterinszint csökkentésében és magas vérnyomás ellen is jól hasznosítható.
Kaktuszfüge – Magas vitamin-, ásványi anyag- és rosttartalma miatt került a listára. Védi a prosztatát.
Kamut – A vajhoz hasonló ízű ősi gabonafajta. Csökkenti a koleszterin szintet és a vérnyomást, illetve székrekedés ellen is beválik. A gluténérzékeny emberek 70 százaléka a kamutot minden gond nélkül képesek beépíteni az étrendjükbe.
Répa –Regenerálja a szemidegeket, az agyi idegeket és a nyálkahártyát, de székrekedés ellen is kiváló. 100 grammja 11 gramm béta-karotint tartalmaz, amivel rekorder.
Csicseriborsó – A fehérjében gazdag borsószemek védik a bélflórát és a vércukor szintet is egyenletesen emelik. Nem szabad túl sokat enni belőle, mert szédülést, hányingert okozhat. Telít, emiatt diétásoknak ideális.
Teljes kiőrlésű kenyér 100 g – Háromszor több rostot tartalmaz, mint ugyanennyi fehér kenyér. Káliumban, magnéziumban és vasban gazdag. Csökkenti a koleszterin szintet és hosszútávon a jóllakottság érzését kelti.
Fokhagyma – Antibakteriális, mely a vírusokat és az élősködőket is elűzi. Herpesz és bőrgomba ellen is érdemes kipróbálni. Ezen kívül immunerősítő, csökkenti a vérnyomást és állítólag a rákos sejtek terjedését képes meggátolni.
Tök – magas káliumtartalma a veséknek és a kiválasztásnak kedvez. A szem, az anyagcsere és a nyálkahártya számára kedvező tulajdonságokkal bír. Olaját a legértékesebbek között tartják számon, mivel a D-vitamin, valamint különféle hormonok termelődésében játszik pozitív szerepet.
Lazac – Omega-3 zsírsavakban gazdag, mely által frissen tartja az agyat, ami az Alzheimer-kór megelőzősét segíti elő.
Lenmag – A belőle készült olaj csökkenti a koleszterin szintet, védi a nyálkahártyát és a belek falát. Naponta egy-két kanállal fogyaszthatunk joghurtba vagy müzlibe keverve.
Lencse – Magas fehérjetartalmú, cink, kálium, magnézium és a foszfor a fő erénye. Támogatja az izomműködést és az immunrendszert.
Makadámia dió – 82 %-a telítetlen zsírsav, mely a koleszterinszint csökkentését segíti. Ásványi anyag tartalma a szív- és érrendszert erősíti, vitaminjai a sejtmegújulásban járnak közben. Magas kalóriatartalma miatt mértékkel fogyasztandó.
Mandula – Nagyon magas fehérjeforrás, mely támogatja az agyi funkciókat és csökkenti a koleszterint. Javítja a vérkeringést.
Mangosztán – Nálunk még alig ismert egzotikus gyümölcs, mely egy alma méretű ringló szilvára emlékeztet. Antibiotikus és immunrendszer erősítő hatása kiemelkedő.
Papaya – Túlsúly, magas vérnyomás, érszűkület, túlsavasodás, allergia, székrekedés, fertőzések, herpesz, rossz bélflóra és szívproblémák ellen használja az alternatív orvoslás. Antidepresszáns, és segíti az emésztést.
Quinoa – A köleshez hasonló mag, magas fehérjetartalma miatt vegetáriánusoknak is ideális, de a glutén érzékenyek is ehetik. 100 grammja fedezi egy felnőtt férfi vas szükségletét.
Paradió, brazil dió – Gazdag a rák megelőzésében fontos szelénben, de foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot, cinket, vasat és fehérjét is tartalmaz. Az egyik legjobb szellemi képesség fokozó.
Repceolaj – Csökkenti a rossz- és emeli a jó koleszterin szintet. Szívinfarktus és szélütés ellen véd.
Barna rizs – Zsírban oldódó vitaminokban gazdag, és miután gluténmentes, allergiások is fogyaszthatják.
Rozs – Magas rosttartalmú, esszenciális zsírsavjai (lizin, theorin, methionin) erősítik az immunrendszert.
Cékla – Magas vas- és folsav tartalmú, segíti a vérképződést. Antibakteriális és magas ásványi anyag tartalma erősíti az immunrendszert.
Vörös káposzta – Magas rosttartalma lehetővé teszi a bélrendszer kitakarítását. Emellett rákmegelőző tulajdonsága is van. Nem terheli meg annyira az emésztőrendszert, ha köménnyel együtt fogyasztjuk.
Cikória – Káliumban, vasban, C-vitaminban és folsavban gazdag.
Szezámmag – Természetes vérnyomás csökkentő. Védő réteget képez a gyomor és a belek falán.
Szójabab – Mind a 20 aminosavat tartalmazza, köztük azt a nyolcat is, melyet az ember nem képes maga előállítani. Vérnyomás csökkentő és a változókori panaszok enyhítésére is kiváló.
Kizárólag erjesztve és mérsékelt mennyiségben fogyasztva képes az előnyöket nyújtani, nyersen vagy erjesztés nélkül emésztésblokkoló, szívbajokat és hormonális zavarokat okozhat.
Napraforgó mag – Telítetlen zsírsavat tartalmaz, ami vérnyomás csökkentő hatással bír. Védi a szív- és érrendszert, segít a fogínygyulladás megelőzésében.
Stevia – A dél-amerikai gyógynövény kivonata kb. 30-330-szor édesebb a nádcukornál. P-, A-, E-, és C-vitamint valamint olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint: cézium, magnézium, kálium, foszfor, cink, vas, kobalt és mangán.
Paradicsom – Véd a rák ellen. A spermákat aktívabbá teszi, ezen kívül vízhajtó, csökkenti a vérnyomást. A még be nem érett zöld paradicsomot ne fogyasszuk szolanin tartalma miatt, mert rosszullétet okoz.
Aszalt szilva – Megfelelő folyadékbevitel mellett ideális hashajtó, mely számos vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. Ezen kívül lassítja az öregedés folyamatát.
Dió – B-vitamin tartalma miatt első osztályú agykarbantartó. Ezen kívül Omega-3 zsírsavat is tartalmaz, mely az érrendszeri betegségek ellen kiváló.
Kelkáposzta – Gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban. Magas rosttartalma telitettség érzést nyújt, ami segít a fogyókúrában. Támogatja a szervezet méregtelenítését, valamint rákmegelőző hatása is ismert.
Lazac – A természetes táplálékot fogyasztó és természetes életkörülmények között élő lazac tartalmaz nagy mennyiségű Omega-3 zsírsavat; a fogságban nevelt lazacok némelyike több Omega-6 zsírsavat tartalmazhat arányaiban, mint a házi csirke.