Köszvény – megmerevedett öntudat; felszólítás, hogy vessük el a parancsoló és domináló viselkedési stílust, s nézzünk önmagunkba.
Szervezetünkben a húgysav azért gyülemlik fel, mert negatív érzéseket halmozunk fel, amelyeket valójában el kellene engednünk. Ezeknek a rossz gondolatoknak a következtében a testünk hasonlóan merevvé válik, mint a gondolataink és a viselkedésünk.
Érezheted, hogy a dolgok az életedben nem úgy alakulnak, ahogyan szeretnéd. Ez a betegség általában a nagyon makacs, merev embereket, és azokat érinti, akik kilátástalanul, céltalanul élik mindennapjaikat.
Meg kell tanulnod lazábban élni az életet. Fogadj el tanácsot másoktól, engedj a merev, szigorú elveidből és elképzeléseidből. Fontos, hogy megtaláld az összhangot önmagaddal és a környezeteddel. Találj rá az életfeladatodra és tedd azt, ami boldoggá tesz. Felejtsd el a kötöttségeket, a merevséget. Nyiss az új dolgok felé.
A köszvény elsősorban hajlam alapján kialakult anyagcserezavar (elsődleges köszvény), melynek előidézője a purinban gazdag táplálkozás. Szervezetünknek szüksége van purinra, azonban ha a vér telítődik vele, akkor köszvényes roham léphet fel. Egy anyagból tehát felesleg mutatkozik a testben.
Lelki értelemben hasonló dologról van szó. Az embernek azért van két szeme, hogy a dolgokat két különböző „szemszögből” legyen képes vizsgálni, látásmódja ily módon rugalmas legyen.
Ez átvitt értelemben annyit jelent, hogy a köszvényes beteget állandóan ugyanazok a dolgok foglalkoztatják. Nem tudja, vagy nem akarja békében hagyni a múltat, képtelen rá, hogy másoknak, sőt önmagának is megbocsásson, hogy bizonyos tényeket adottnak fogadjon el.
Aki szüntelenül visszafelé tekint anélkül, hogy változtatni vagy tanulni akarna a történtekből, az fokozatosan megsavanyodik (húgysav), következésképp reakcióiban egyre merevebb lesz (ízületi fájdalmak).
A köszvény felléphet egyéb megbetegedések szövődményeként is. Függhet például a fehér, illetve vörös vértestek túlzott elszaporodásától. A nyirokcsomók kóros duzzanata következtében erőteljesen fokozódik a szervezet purintermelése, ami másodlagos köszvény kialakulásához vezethet. Különféle vese megbetegedések során szintén jelentkezhetnek köszvényes rohamok, amennyiben az elégtelen veseműködés miatt túl kevés húgysav választódik ki.
A testi túlerőltetés, túlzott alkoholfogyasztás, illetve táplálékmegvonás egyaránt szerepet játszik a betegség létrejöttében.
Régebben a köszvény a jómódban élőket sújtotta, napjainkra viszont az egyik legelterjedtebb civilizációs betegséggé vált. A férfiakat tízszer gyakrabban támadja meg, mint a nőket, és huzamosabb időn keresztül panaszmentesen lappanghat, mígnem egy kiadós étkezés, túlzott alkoholfogyasztás vagy egyéb kiváltó ok következtében akut roham formájában jelentkezik.
A vérből a húgysav kristály formájában ülepszik le az ízületek tájékára és a vesékbe. Különösen gyakran támadja meg a láb- és kézujjak, illetve a térd ízületeit. Az ízületi gyulladás tovaterjedése a jól ismert köszvényes csomók kialakulásához vezet.
A köszvény hatására az ember fizikailag merevvé és mozdulatlanná válik. A szilárdan rögzült és rugalmatlanná vált öntudat így testi szinten is látható módon és fájdalmasan megnyilatkozik. Rákényszerít, hogy „magunkba szálljunk”, elcsendesedjünk és levessük uralkodni vágyó, parancsolgató viselkedésmódunkat.
Mit tehetünk?
A köszvényes betegnek nem szabad továbbra is a megtörténteken rágódnia és szomorkodnia, mindenért másokat okolnia és kegyetlen sorsáért panaszkodnia. Az átélt eseményekből le kell vonnia a megfelelő következtetéseket, a lehetőségekhez mérten tisztázó beszélgetéseket kell folytatnia az érintettekkel, vagy valami más módot kell találnia arra, hogy megmerevedett belső magatartását lelki fejlődése szolgálatába állítsa.