A svédkeserű gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, melynek hatását népgyógyászati és szakirodalmi adatok igazolják. Annyira sokoldalú, hogy a hivatalos gyógyászatban be kellene vezetni!
A svédkeserűt már 200 évvel ezelőtt is nagyon sokan rendszeresen szedték vagy a gyógyulás reményében, vagy azért, hogy elkerüljék a bajt. A fáradságtól a hegesedésen át, a súlyos fertőzésekig, szinte mindenre használták. A 18. század óta alkalmazzák a természetgyógyászatban.
Ez az alkoholos varázsszer nem más, mint egy tinktúra, vagyis növényi részek alkoholos kivonata. Összetevői kincset érnek, jót tesz az egészségnek. Dr. Claus Samst, svéd orvos találmánya, aki 104 éves korában hunyt el lovas balesetben.
Valójában a svédkeserűt Maria Treben tette világszerte ismertté.
A ma ismert svédkeserű alapját Phillippus Paracelsus svájci orvos alkotta meg az 1500-as évek első felében 11 növényi összetevőből. Paracelsus hitt a természet gyógyító erejében és szakítva kora szokásaival, gyógyszereit maga állította elő gyógynövényekből. Betegeit kizárólag ezekkel kezelte. A svédkeserűt gyomor eredetű bántalmakra és a szervezet általános erősítésre keverte ki. Találmánya futótűzként terjedt egész Európában, halála után azonban gyorsan feledésbe merült.
Az 1800-as években Dr. Claus Samst kezdte el újra alkalmazni. Lévén, hogy svéd nemzetiségű volt, neki tulajdonítják az elixír elnevezését is.
A svédkeserű egy régi fűszernövény tinktúra, amely eredetileg 11 gyógynövény kivonatából készült. A svédkeserű sokféle bajra természetes orvosság. Kiemelkedő azonban méregtelenítő, erős vértisztító, immunerősítő és enyhe idegnyugtató hatása. Bizonyított az emésztési problémák terén nyújtott gyógyhatása. A gyomor, a máj, az epe és a bélrendszer területén szinte csodákra képes.
Hatással van az egész szervezet működésére, javítja a sejtek, a szövetek, a szervek, a testnedvek anyagcseréjének folyamatát, segíti a fölösleges melléktermékek és salakanyagok kiürülését.
A rossz emésztés minden tünetét elmulasztja. Serkenti a gyomor, az epe és a hasnyálmirigy nedveinek termelődését és kiválasztását, ezért javítja az étvágyat.
Külsőleg mindenütt alkalmazható, ahol jól körülhatárolt gyulladás van. Szinte bármilyen bőrproblémát megszüntethetünk vele. Gyerekeknél a bárányhimlő okozta apró hólyagok hamarabb bevarasodnak, és megszűnik a viszkető, égő érzés. Rovarcsípések esetén hűsít, enyhíti a viszketést és begyógyítja a sebet.
A svédkeserű gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása miatt gyorsítja az influenzából való felépülést, oldja a nyákot, felszabadítja a légutakat.
„A svédkeserű igazi életelixír, egészségünk nélkülözhetetlen védelmezője, amelynek egyetlen házigyógyszertárból sem szabadna hiányoznia.” Maria Treben
A svédkeserűben található gyógynövények hatóanyagai, valamint azok keverési aránya ideális kombinációt alkotnak. Ha az alkotórészeit külön-külön vennénk be, kevésbé felelnének meg eredeti rendeltetésüknek.
Legfőbb alkotórésze az angyalgyökér, de megtalálható benne még: keserű narancshéj, bazsalikomfű, kínai csillagánizs, benedekfű, fahéj, tárnicsgyökér, borsmentalevél, szurokfű, vidrafűlevél, közönséges párlófű virágos hajtása, orvosi angyalgyökér, bábakalácsgyökér, kamillavirágzat, édesgyökér, szegfűszeg.
Intelmek a svédkeserűvel kapcsolatban
Alkoholtartalma miatt belsőleg nem alkalmazható agysérülés, epilepszia és más központi idegrendszeri betegség esetén.
Nem ajánlott a szedése cukorbetegeknek, májbetegeknek és alkoholbetegeknek.
Terhesség és a szoptatás ideje alatt ki kell kérni kezelőorvosunk véleményét.