A torma számos egészségi problémára használható. Fertőtlenítő hatású, erősíti az immunrendszert.
A torma egy gyógy- és fűszernövény. Illóolajtartalma gyökerének reszelésekor szabadul fel. Kalciumot, nátriumot, magnéziumot és C-vitamint tartalmaz.
Népies neve: közönséges torma, csípős torma.
A keresztesvirágúak családjába tartozó torma a káposzta és a kelbimbó rokona, eredetileg gyógynövényként termesztették. A benne lévő illóolajok miatt a legkézenfekvőbb alkalmazása a bedugult, taknyos orr tisztítása volt.
Nagyon nehéz lereszelni, de minden fáradozásunk megtérül, ugyanis a legrosszabb otthon készített is milliószor jobb ízű a legjobb boltinál.
Torma történelem
Az ókori népek még nem ismerték a tormát.
Őshazájáról megoszlanak a vélemények. Egyesek a Földközi-tenger medencéjét (Európa délkeleti részét, ill. Ázsia nyugati partvidékét) jelölik meg, mások szerint a Volga és a Don vidékéről terjedt el. Sokáig nem volt egységes a rendszertani besorolása sem, mert hol a vízitormával (Nasturtium), hol az ugyancsak keresztesvirágú kanáltormával (Cochlearia) keverték össze. Elterjedésében nekünk, magyaroknak volt nagy szerepünk, rajtunk keresztül ismerték meg Európában a 14-15. században. Leírásokban szerepel a mai torma mint az Alpok és a Kárpátok környéki népek ízesítő fűszere. Ételek fűszerezésére a középkorban a lengyelek és a magyarok kezdték használni. Jelenleg is nálunk terem a legjobb minőségű és zamatú torma.
A torma Dél-Európában honos, de északabbra is nagy mennyiségben termesztik. Étkezésnél a gyökere főleg húsok és zöldfélék fűszerezésére szoltál.
A régi időkben a tormát gyógynövényként termesztették, csak később vált a főtt és füstölt ételek közkedvelt ízesítőjévé.
Állítólagos bélféreg űző hatása miatt a középkorban gyorsan elterjedt egész Európában.
Levelét felhasználhatjuk a káposztához hasonlóan töltött tormaként (töltike), vagy padlutka (mint az apró káposzta) elkészítéséhez. Mindkettő nagyon ízletes étel.
Gyógyászati felhasználása
Gyógyszerként a szárát használják, amely glükozidokat, allil mustárolajat és szinigrint tartalmaz. A tormának ezen kívül nagy a C-vitamin és káliumsó tartalma.
Felfedezett antibiotikum hatása miatt az orvostudomány is fokozottabban érdeklődik a növény iránt.
A torma gyógyhatása
Segítség megfázás, nátha, melléküreggyulladás, köhögés, bronchitis, asztma, mandulagyulladás esetén. Csillapítja a lázat, izzasztó és vizelethajtó hatású. Enyhíti a hólyag- és vesegyulladást. Hatásos húgykő, idegi fájdalmak, reuma, köszvény, izomfájdalmak, étvágytalanság, rossz emésztés, puffadás, székrekedés esetén. Magas a vastartalma, táplálja a vért. Fontos C-vitamin forrás. Megszünteti a fejfájást, és segít a menstruáció idején. Rovarcsípések és fogfájás kezelésére is használható.
A C-vitaminon kívül egyéb vitaminokat, illóolajokat, mustárolajat, ásványi anyagokat, flavont és még sok hasznos anyagot tartalmaz.
Ha nem bírjuk csípős ízét, akkor nem kell összerágnunk. Elég, ha egy kis kanállal beveszünk a szánkba és kevés folyadékkal lenyeljük. Fogyasszunk naponta kétszer, reggel és este egy-egy kávéskanállal. Gyógyászati célra csak friss, reszelt tormát használjunk, az üveges, boltokban kapható nem annyira hatásos.
A torma felhasználása
● Erősíti a gyomrot, és megszünteti a gyomorrontás és ételmérgezés kellemetlen tüneteit.
● A belek faláról segít lepucolni a felrakódott zsírokat, melyek gátolják a normális bélműködést és a tápanyag felszívódását. A renyhe beleket mozgásra bírja.
● A megrekedt, pangó bélsárt, gombatelepeket, burjánzó bélnyálkahártya szöveteket, polipokat radikálisan megszünteti kúraszerű alkalmazása, táplálékkal történő rendszeres fogyasztása. Enyhíti a belek görcsös összehúzódását és az ezzel járó fájdalmat.
● Hevíti a testnedveket, kiégeti belőlük a mérgeket, emésztetlen anyagokat, ezért nyirokrendszeri működésének elfajulása, rosszindulatú folyamatai, betegségei esetén alkalmazása igen javallt. Nagy dózisban tüdőgümőkór egyik lehetséges gyógyszere.
● Rendszeres fogyasztása immunerősítő hatású. Gyógyító hatású a pajzsmirigy alulműködésére, az azokban kialakuló ciszták, illetve a szervezet egyéb helyein kialakuló cisztákra nézve.
● Erősíti a szívet, annak saját vérellátását. A koszorúereket és az egész szervezet érrendszerét tisztítja, vérkeringését fokozza, és csökkenti a szívburokban képződő víz- és zsírnyomást.
● A vérből kiéget mindenféle fertőzést, akár külső mérgezettséget is, ezért kutyaharapás, vagy kígyómarás esetén külsőleg pakolásként, és belsőleg erősítőként, tisztítóként alkalmazták ilyen esetben. A vér zsírszintjét, a vérkoleszterint csökkenti, emellett megújítja, frissíti a vért és a vérképző szerveket, azok működését.
● Olajjal keverve alkalmazható a frissen reszelt torma méregtelenítésre, melynek erejét, vadságát tűzön melegítéssel csökkenthetjük a számunkra elviselhető szintre.
● A véren keresztül kipucolja a belső szerveket is, a lépet, a májat, a vesét, az azokban található lerakódásokat, szennyeket, gátakat megszünteti, a bennük található fertőzéseket kipucolja. Ezáltal azok működése újra beindul. A vesén keresztül vizet hajt, a vesekövet és az epekövet rontja és kihajtja, az epét frissíti és erősíti. A máj szöveteit megtisztítja a lerakódott mérgektől, pangó nedvektől. Még burjánzó, szöveteit, daganatait is képes redukálni kúraszerű alkalmazása.
● Az influenza, a meghűlés, a nátha radikális ellenszere. A légzőrendszer hurutos betegségeit, taknyait, enyves nyákjait megszünteti a frissen reszelt torma illatának belélegzése, vagy a mézes vízben rakott gyökér főzetének gyakori fogyasztása. Még az ilyenkor fellépő fulladást is megszünteti, ezért a nedves asztma kezelésére hideg nyálkás, hurutos időszakban igen javallt.
● A szegfűszeghez hasonlóan a fogfájást szünteti egy kis darab rágcsálása.
● A bőrfelszín fertőzött sebeit fertőtleníti a reszelékével, annak levével való bedörzsölés, a viszketegséget, bőr gombás megbetegedéseit is hasonlóan kezelhetjük vele. A bőr ótvaros, sömörös, korpás betegségeit levével történő rendszeres lemosás szünteti.
● A fejen, és egyéb lágyrészeken kialakuló keléseket, a tormás pakolás kifakasztja, ugyan így alkalmazva a testbe került idegen anyagokat, szálkát, fémet kihozza.
Termesztése
Viszonylag igénytelen növény, jó hidegtűrő. Telepítésénél vegyük figyelembe, hogy évelő, még akkor is, ha csak egy évig akarjuk termeszteni. Ajánlatos kerítés tövéhez ültetni, mert visszamaradt gyökerei még évek után is kihajtanak és zavarhatják a következő kultúrákat.
Intelmek a tormával kapcsolatban
Gyomorfekély, nyombélfekély, vastagbélfekély, gyomorsav túltengésekor, magas vérnyomás esetén kerülendő, illetve csak ezek gyógyítása után táplálékkal együtt alkalmazzuk.
Tudj meg többet a torma csodálatos hatásairól!