A tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara esetén refluxról beszélünk. A stressz, a szénsavas és alkoholos italok, a dohányzás és a túlzott élelmiszer-bevitel is hozzájárulhat a probléma kialakulásához.
Ha nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működése következtében a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe felmarhatja a nyálkahártyát. A gyomorból visszaöklendezett savas gyomortartalom kellemetlen tüneteket okozhat. Amennyiben a reflux jelenség krónikussá válik, nem csupán kellemetlen érzést okoz, de sebesedést, sérvet és idővel rákot is okozhat a kérdéses területen.
A reflux betegség gyomorégést, száraz köhögést, csuklást, rekedtséget, asztmás rohamokat is kiválthat, kezelés hiányában szervi elváltozásokat, krónikus tüdőbetegséget és nyálkahártya-gyulladást is előidézhet.
A gyomortartalom visszaáramlása néha olyanoknál is előfordulhat, akik egyébként teljesen egészségesek, de egy kiadós étkezés, szoros ruházat fokozhatja a hasűri nyomást. Hajlamosító tényező lehet a túlsúlyosság, a várandósság és a dohányzás. A nem szteroid gyulladáscsökkentők is súlyosbíthatják a panaszokat.
A reflux kezelhető, az egyik legfőbb teendő a visszaáramló gyomorsav semlegesítése. Ezzel megakadályozható a nyelőcső nyálkahártyájának felmaródása és súlyosabb elváltozások, szövődmények kialakulása.
Az esetek többségében a savas visszafolyás életmódbeli változtatásokkal és diétával kezelhető. Mit tehetünk?
● A nehezen emészthető zsíros ételeket, a csokoládét, valamint a savas citrusféléket, a paradicsomot, illetve a borsot érdemes az étrendünkből kiiktatni.
● A gyomrot megterhelő, bőséges étkezésekkel hagyjunk fel, térjünk át inkább a többszöri, kisebb mennyiségű étel fogyasztására.
● Az esti étkezés és a lefekvés között legalább 2-3 órának kell eltelnie ahhoz, hogy a gyomor legalább részben üres legyen.
● A dohányzás abbahagyása szintén elengedhetetlen követelmény a panaszok enyhítéséhez, mivel a dohányfüst káros anyagai is gyengítik a nyelőcső alsó záróizmát.
● A rendszeres alkoholfogyasztás, a kávé és az alkoholos italok irritálják, szárítják a sérült nyálkahártyát.
Az orvosok egy része a gyomorsav mesterséges lecsökkentésében látja a megoldást, amihez általában antacidokat javasolnak. Az antacidok olyan többnyire vény nélkül kapható gyógyszerek, amik semlegesítik a gyomorsavat. Mivel így ezek beavatkoznak az emésztés folyamatába, egyrészt akadályozzák a tápanyagok felszívódását, másrészt mellékhatásként magas vérnyomást és a vesék fokozott terhelését idézik elő.
Természetes növényekkel reflux ellen
A polifenolokban gazdag tea igen hatásos antioxidáns anyag, védelmet nyújthat és hozzájárulhat a betegség gyógyításához.
Jól használható pl. az angelika szélhajtó és görcsoldó hatású gyökere, a kamilla gyulladáscsökkentő virága és az édesgyökér görcsoldó, gyulladáscsökkentő hatású gyökere.
Reflux kezelése természetes növényekkel
Papaya: a papaya gyümölcsben található enzim meggyorsítja azoknak az élelmiszereknek az emésztését, amivel a gyomor egyébként sokat bajlódna.
Aloe Vera gél: pár napig érdemes éhgyomorra bevenni egy-két evőkanállal. Az aloe vera segít a sérült hámrétegek gyógyulásában, azonban 10 napnál tovább ne fogyaszd!
Tea: kamilla, citromfű és édesgyökér 2:3:1 arányú teakeveréke. Forrázz le 1 liter vízzel egy evőkanálnyit a keverékből, majd hagyd ázni legalább 15 percig és szűrd le. Citrommal ízesíthető, de a cukor vagy méz nem javasolt addig, amíg teljesen meg nem gyógyult valaki. Az elkészített teát a nap során fokozatosan kortyolgasd
Nyers krumpli leve: A burgonyából kinyert lé nagyon hatásos lehet a reflux kezelésére.
Gyömbér: szintén kitűnő emésztésjavító növény. Igen ízletes akár teába is beleáztatva, de fogyaszthatod kapszula formájában is.
Hatásos még a reflux tüneteinek enyhítésére a zsálya, az orbáncfű, az apróbojtorján, a cickafark, a bodza, a fehér akácvirág, a pásztortáska, az ánizsmag, a vidrafű, és a fehérmályvalevél is.
Mennyi idő alatt várható javulás? A reflux kezelése hosszadalmas folyamat, lehet, hogy pár hét is eltelik, mire enyhülnek a panaszok. A természetgyógyászati módszerek enyhék, veszélytelenek és gyakran hatékonyabbak, több türelmet igényelnek, mint a mai gyógyszerezési lehetőségek, azonban mellékhatások nélkül gyógyítanak.