A leukémia gyógyítása ma már lehetséges, így ez a fajta rákos megbetegedés az esetek többségében szerencsére nem jelent már egyet a halállal. Ahhoz azonban, hogy a terápiás kezelés sikeres legyen, kulcsfontosságú a betegség minél hamarabbi diagnosztizálása. Mutatjuk, mik a kezelés lépései!
Leukémia kezelése - Diagnosztizálás
A leukémia kezelésének első lépése a diagnosztizálás. A legtöbb esetben csupán rutinvizsgálatok során derül fény arra, hogy a beteg esetleg leukémiás, ugyanis krónikus leukémia esetén általában vérvizsgálatkor figyelnek csak fel rá az orvosok, akut leukémia esetén pedig sokszor az újra és újra kialakuló fertőzések miatt.
A diagnosztizáláshoz azonban nem elegendő a gyanú, de kezdésnek már mindenképp jó, ugyanis így megkezdődik egy sokkal komolyabb szempontok alapján történő vizsgálat, amely után már a terápia, így a gyógyítás következik. Épp ezért fontos, hogy ha a beteg felismeri magán a leukémia tüneteit, minél előbb megtörténjen a kivizsgálás, így a teljes diagnózis is.
Leukémia kezelése - Vizsgálatok
Mielőtt megállapítják, hogy valaki valóban a leukémia megbetegedésével küzd, egy komplex vizsgálatsorozatnak vetik alá. Az első lépés a páciens kikérdezése, aminek során alaposan körbejárják a betegség tüneteit, kialakulását és kialakulásának körülményeit. Ezután egy fizikális vizsgálatnak vetik alá a beteget, ahol megnézik, hogy az esetleges leukémia nem okozott e megnagyobbodást a nyirokcsomókban vagy a májban és a lépben.
Ezután egy vérvizsgálat következik, amely során a vörös- és fehérvérsejtek számát vizsgálják a vérben, illetve kenetet is készítenek, hogy később megállapítható legyen a leukémia típusa is. Utolsó lépésként pedig végül a csontvelővizsgálat jön, amely során az orvos mintát vesz a csontvelőből, majd mikroszkóp alatt vizsgálja meg a mintát.
Amennyiben a vizsgálatok során meghatározható, hogy valóban leukémia jelentkezett a betegnél, megállapítják a leukémia típusát, illetve azt, hogy milyen stádiumban tart az érintett.
Leukémia kezelése - Terápia
A leukémia kezelése minden beteg számára más és más, ugyanis a kezelőorvosok személyre szabottan állítják össze a terápiás tervet minden páciensnek. A terápia összetevői azonban általában azonosak: kemoterápia, sugárkezelés és csontvelő-átültetés. A cél a kezelés során, hogy a betegség teljesen visszafejlődjön és a beteg csontvelője újra egészségesen működjön.
A leukémia bárkit érinthet, így fontos, hogy hamar felismerjük és kezeljük a betegeket. Ha Te is szeretnél segíteni a leukémiás betegeknek, ajánld fel adó 1%-odat vagy fontold meg az őssejt donációt és ments Te is életet!