Ha aranyerünk van, nemcsak a megfelelő étrend betartása fontos, hanem a rendszeres étkezés is. Ha tehetjük, naponta többször, akár négyszer-ötször is étkezzünk, kisebb adagokban. Összegyűjtöttük azokat az élelmiszereket, amelyeket érdemes mellőznünk, vagy kisebb mennyiségben fogyasztanunk.
Ne fogyasszunk tejtermékeket, mert székrekedést okozhatnak.
Tejtermékek
A tejtermékek nagy mennyiségű fogyasztását érdemes azonnal beszüntetni, ha aranyerünk alakult ki. Nagyobb adag fehérje fogyasztása rossz hatással lehet a belek savképző képességére. Talán elsőre nem gondolnánk, de főleg a fagylaltot fokozottan érdemes elkerülni, hiszen a tejen kívül egyéb színezék- és adalékanyagot is tartalmaz. Ami viszont előnyös hatású lehet, azok a savanyított tejtermékek (joghurt, kefír), hiszen ezek jó hatással vannak az emésztésre és megkönnyítik a székelést.
Finomított ételek
A finomított szénhidrátok sok esetben az aranyér rosszabbodását okozhatják, az emésztésre gyakorolt előnytelen hatásuk révén. A finomított cukros termékek, üdítők, édességek elhagyása is erősen javallott, hiszen az ebből előállított termékek hozzájárulhatnak a gombás fertőzések kialakulásához, valamint negatívan hatnak a tápanyag felszívódásra, ezáltal hozzájárulva az elhízáshoz. Lehetőleg válasszunk teljes kiőrlésű kenyeret megbízható helyről. Ügyeljünk arra, hogy egyes helyeken a barna kenyér, pusztán égetett cukorral színezett fehér kenyér, tehát ugyanúgy finomított gabonakészítmény, mint fehér társa. A finomított fehér cukrot helyettesítsük mézzel, steviával, nádcukorral, nyírfacukorral vagy gyümölcscukorral. Érdemes mellőzni az állati zsiradékokat és az ebből készült élelmiszereket (pl. húskonzervek).
A fehér kenyér és más finomított tápanyagok előnytelenek aranyereseknek.
Aranyér esetén a chips és a hidrogénezett növényi zsírok szintén nem jók.
Hidrogénezett növényi zsírok, chipsek, snackek
A hidrogénezett növényi zsírok rossz hatással vannak az erek tápanyagszállító képességére is, így hozzájárulhatnak a gyulladás fenntartásához. A háztartásokban legtöbbször használt növényi zsíroknak nagyon magas az omega-6 és nagyon alacsony az omega-3 zsírsavtartalmuk. Étrendünkbe építsük bele azokat a hidegen sajtolt növényi olajokat, melyek megfelelő arányban tartalmaznak omega-3 és omaga-6 zsírsavat (pl. lenolaj, dióolaj, olívaolaj, kókuszolaj). Amennyiben aranyérben szenvedünk, érdemes a sós és fűszeres snackek, chipsek fogyasztását is mérsékelni, mert fokozhatják a fájdalmat és a kényelmetlenséget székletürítés közben. A túlzott sófogyasztás hozzájárul a visszerek duzzanatának kialakulásához, a fűszerek pedig irritálják a bélfalat.
Koffein
A koffein hátrányosan hat a belek és a gyomor nyálkahártyájára, aminek következtében idült bélirritáció, hasmenés fordulhat elő. Különösen ellenjavallt az energiaitalok fogyasztása, de a kávé és tea mennyiségét is érdemes mérsékelniük az aranyérben szenvedőknek, hiszen ezek az italok hozzájárulhatnak a panaszok fokozódásához. Ha nagyon nagy lemondással járna ezen italok elkerülése, válasszuk a koffeinmentes változatukat.
Energia italok és koffein mellőzése.
Kerülendő az alkohol is.
Alkohol
Nagy mennyiségű alkohol fogyasztásával kockázatot vállalnak az aranyérbetegségben szenvedők. Az alkohol irritációt okozhat a belek falán, ami a már meglévő tünetek súlyosbodását eredményezheti. Különösen kerüljük a tömény szeszesitalok fogyasztását, hiszen ezek extrém mértékben ingerlik a belek és a gyomor nyálkahártyáját. A bélflóra károsodásához és a már meglévő panaszok rosszabbodásához vezethet a rendszeres alkoholfogyasztás, azonban kis mennyiség (pár cent) fogyasztása megengedhető.