Allicin – a fokhagyma természetes antibiotikum, baktérium- és gombaellenes, immunerősítő

Ha a fokhagymát megvágjuk, zúzzuk, törjük vagy szeleteljük, akkor valami különös történik benne: nem csupán az illata szabadul fel, hanem egy biokémiai „vészreakció” is elindul. A növény önmagát védi – mi meg éppen ettől a védelemtől nyerünk erőt. Ez a különleges vegyület pedig nem más, mint az allicin, a fokhagyma titkos fegyverarzenáljának legélesebb pengéje.

Mi is pontosan az allicin?

Az allicin nem található meg magában a fokhagymagerezdben. Ez a vegyület csak akkor keletkezik, amikor a fokhagymát megtörjük vagy vágjuk. Az alliinnak nevezett aminoszármazék és az allináz nevű enzim találkozásából születik meg ez az illékony, kénes vegyület – és ahogy az orrunk megérzi, úgy a bacilusok is azonnal menekülőre fogják.

Nem véletlen, hogy a népi gyógyászatban mindig is különleges helye volt a fokhagymának: „Ha nincs más, ott a fokhagyma” – tartották a régiek.

Miért számít természetes antibiotikumnak?

Az allicin széles spektrumú antibakteriális hatással bír. Megsemmisíti vagy gátolja számos kórokozó baktérium szaporodását – például a Staphylococcus, Escherichia coli, Salmonella, sőt még bizonyos antibiotikum-rezisztens törzsek esetében is kimutatták hatékonyságát.

A különlegessége abban rejlik, hogy nem úgy támad, mint a mesterséges antibiotikumok, hanem komplex módon avatkozik be a baktériumok anyagcseréjébe, gyakran megakadályozva, hogy azok egyáltalán szaporodjanak. Ezáltal kisebb az esélye annak is, hogy rezisztencia alakuljon ki vele szemben.

Gombaölő és vírusellenes hatások

Kevés olyan természetes anyag van, amelyik gombák ellen is ennyire hatásos – de az allicin ezekkel is elbánik. Candida albicans, Aspergillus és más makacs gombafajták is visszahúzódnak a fokhagyma „leheletétől”.

Vírusellenes hatása is ismert, különösen a nátha, influenza és egyéb felső légúti fertőzések megelőzésében – de fontos tudni: az allicin inkább megelőző jelleggel hatásos, mint egy „biológiai pajzs”, amit már a tél első hűvös fuvallatánál fel kell ölteni.

Immunerősítő mivolta

A fokhagyma nemcsak pusztít, hanem támogat is: az allicin serkenti az immunsejtek aktivitását, segít a szervezetnek felismerni a betolakodókat, és felgyorsítja az immunválaszt. A fehérvérsejtek gyorsabban reagálnak, hatékonyabban működnek – vagyis a szervezet nemcsak védekezik, hanem aktívan cselekszik.

A népi hagyományban nemcsak a betegségek idején fogyasztották, hanem egész évben, leginkább reggelente, kenyérre dörzsölve, szalonna mellé, vagy ecetbe, olajba áztatva, mint természetes tonikot.

Hogyan használjuk, hogy megőrizzük az allicint?

És itt jön a lényeg: az allicin rendkívül illékony. Ha sokáig áll, ha túlságosan hevítjük, ha megfőzzük – eltűnik. A jó hír viszont az, hogy frissen aprítva és állni hagyva kb. 10 percig, maximálisan felszabadul.

Praktika a konyhában:
Ha főtt ételbe tennénk, akkor érdemes a főzés legvégén hozzáadni – vagy még jobb, ha csak a kész étel tetejére szórjuk. Így megőrzi allicintartalmát, és a hatás sem marad el.

Alkalmazása a házi gyógyászatban

A fokhagyma-alapú kúrák nem új keletűek. Régen például így használták:

  • Nyers fokhagyma mézzel: napi 1 teáskanál, erős immunerősítő.
  • Fokhagymás ecet: gombás fertőzésekre, külsőleg.
  • Fokhagymás olaj: fülgyulladás enyhítésére (hígítva, orvossal egyeztetve!).
  • Tejben főzött fokhagyma: makacs köhögés ellen – bár ebben már kevesebb az allicin, a kombinált hatás továbbra is érezhető.

Az allicin tanítása: ami erős, az néha csíp, de gyógyít

Az allicin nem kertel. Erőteljes, szúrós, és nincsenek félmegoldásai. Ő a természet egyik legkomolyabb szövetségese, ha fertőzésről, gyulladásról vagy immunrendszeri támogatásról van szó.
És ha kicsit kellemetlen is a leheletünk utána – nos, emlékeztessen minket arra, hogy az igazi gyógyulás nem mindig illatos, de mindig mélyről jön.

 

fokhagyma

Dédapám öröksége: így gyógyítottak a régiek orvosságok nélkül
  A húszas évek előtt rendes orvosi ellátás még nem volt, és nem voltak elérhető gyógyszerek, a szegény ember mégis gyógyította magát. A parasztember...
TOVÁBB
Mit egyél, hogy messziről elkerüljenek a szúnyogok?
  Lehet, hogy nem tudtad, de táplálkozással meg lehet előzni a nyári esték kellemetlen, viszkető következményeit, a szúnyogcsípéseket. A...
TOVÁBB
A legjobb ételek a hasnyálmirigy egészségének fenntartásához és gyógyításához
  Testünk egészségének megőrzéséhez feltétlenül szükséges, hogy hasnyálmirigyünk is megfelelő állapotban legyen, mivel a hasnyálmirigy fontos szerepet tölt...
TOVÁBB
Ez történik, ha üres gyomorra fokhagymát eszünk
  Nem mindenki gondolja azt, hogy éhgyomorra fokhagymát enni egészséges. Sokan úgy tartják, hogy ilyen fajta otthoni gyógymódok, praktikák csak a...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen alkalmazták ezt a szert súlyos betegségeknél, elég jó...
TOVÁBB
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú gyógyszerek vénykötelesek. A metamizole-t 1920-ban...
TOVÁBB
Megtalálták a rák valódi okát
  Lenyűgöző felfedezés a rák valódi okáról: meggyógyulhat a beteg, ha megérti betegsége okát. Dr. Hamer a 70-es években a müncheni onkológiai...
TOVÁBB
A világ leghalálosabb pirulái – Xanax és társai, avagy a benzodiazepinek veszélyei, mellékhatásai
  A Xanax nevű szer a benzodiazepinek csoportjába tartozik, általában szorongásos betegségek, pánikbetegség és depresszió okozta szorongás...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
Ezért fogyassz több lila zöldséget és gyümölcsöt!
A természet nem véletlenül festi lilára a padlizsánt, a feketeribizlit, az áfonyát vagy...
Az eltitkolt gyógyszerek – titkos szövetségesek a konyhában és a kamrában
A legtöbben azt gondolják, hogy a gyógynövények valami távoli, bonyolult világ részei – mintha...
Az eltitkolt gyógyszerek – amikor a természet suttog, de senki sem hallgat rá
Léteznek gyógyszerek, amelyekért nem kell gyógyszertárba menni, sem receptet kérni,...

Címkék