Az első nyári gyümölcsök közé tartozik a cseresznye. Idényben érdemes rendszeresen fogyasztani, mert nyersen nagyon egészséges.
A frissesség, a tavasz, az ifjúság jelképe. Japánban a cseresznyevirágzás idején az egész ország ünnepel, gyönyörködik. A cseresznyevirág apró szirmai az élettől elválaszthatatlan mulandóságot, a folyamatos megújulás, az újjászületés körforgását szimbolizálják.
Népies elnevezései: Májusi korai, Münchebergi korai, Valerij Cskalov, Biggareau Burlat, Pomázi hosszúszárú, Jaboulay, Szomolyai fekete, Solymári gömbölyű, Sunburst, Germersdorfi, Hedelfingeni, Kavicscseresznye. Neveit településekről vagy az éréséhez köthető névnapokról kapta. Ilyen pl. a Margit-, a Linda-, a János- és a Katalin-cseresznye.
Ízletes termése mellett a cseresznyefa szemet gyönyörködtető virágairól is ismert; gyakran kifejezetten a tavaszi virágzásukkor nyújtott látvány miatt ültetik őket, különösen az ázsiai fajokra jellemző a díszes virágzat.
Cseresznye történelem
A cseresznyét az elterjedt nézet szerint Anatólia északkeleti részéről vitték be a Római Birodalom Pontus régiójába, i. e. 72-ben. Az úton levő ókori katonák egyik legkedveltebb szomjoltója a cseresznye volt, méltán, hiszen 78-82%-a víz.
Az ókorban a görög orvosok cseresznyét írtak elő az epilepszia gyógyítására.
Először a római időkben exportálták Európába a gyümölcsöt.
A vadcseresznye volt az alapfaj, amiből a legtöbb termesztett cseresznyefajtát kitenyésztették
A cseresznye gyógyhatása
Sok-sok ásványianyag és vitamin van benne.
A cseresznye minden része gyógyszer: a húsa, a magja és a szára is. Tisztító hatását nemcsak a vérben, hanem az emésztő- és kiválasztó szervekben is kifejti. Magja és a nedve a szívizomzatot erősíti. A cseresznyeszárból teát készítenek, aminek használata amellett, hogy igen erős vízhajtó hatással is rendelkezik, gyomor- és tüdőbaj esetén ajánlatos. A magból sajtolt olaját az infarktus megelőzésére használják.
A cseresznyében igen sok a melatonin. Kutatások szerint a szívrohamot szenvedett embereknek alacsony a melatoninszintjük, tehát feltételezhető, hogy segít a szívroham megelőzésében. A melatonin antioxidáns hatású, és az immunrendszer számára is fontos anyag.
A természetgyógyászat a vesetisztító, vértisztító gyümölcsök közé sorolja, ezáltal bőrújító is, jó a pattanások ellen. Csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért az ízületi megbetegedések, például a köszvény megelőzésében is bizonyított hatása. A reumát is enyhíti, és segít a cukorbetegségben szenvedőknek. Enyhe hashajtó hatása van, ezért szorulással küszködőknek ajánlott a fogyasztása. Szárából tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készíthetünk.
Alacsony a zsír- és a fehérjetartalma, viszont sok szénhidrát és növényi rost van benne. A vitaminok közül az A, a B1, a B2, a B6 és a C jelentős, így erősíti az immunrendszert, gátolja a daganatos elváltozások, szív – és érrendszeri problémák kialakulását, segít megőrizni a szellemi frissességet.
A cseresznye nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot, foszfort, cinket, magnéziumot, vasat, folsavat, nátriumot, kobaltot is, amelyek mind erősítik szervezetünket, segítik az emésztő- és immunrendszer megfelelő működését.
Savtartalma miatt a kövek oldására is képes.
Fogyasztása segíti a fogak és csontok fejlődését, ezért gyerekeknek kifejezetten ajánlott, káliumtartalma a zavartalan izomműködésért, a normál vérnyomásért, a megfelelő szívritmusért felelős. Izom- és idegerősítő, idegnyugtató hatású, a máj és a gyomor működését is szabályozhatod rendszeres fogyasztásával.
A bogyós gyümölcsökben általában található antocián erősíti és rugalmassá teszi az érfalat, gátolva az érelmeszesedés kialakulását. A cseresznyének gyulladást gátló, fájdalomcsillapító hatása is van, és a nátha kezelését is kiegészíti. S természetesen minél érettebb a cseresznye, annál édesebb, tehát gyümölcscukor-tartalma annál magasabb.
Nagy mennyiségű cseresznye fogyasztása után ne igyunk vizet, mert a héján található élesztőgombákat csak a tömény gyomorsav képes azonnal elpusztítani. Ha a felhígított emésztőnedvek életben hagyják, az élesztőgomba erjesztő munkája nyomán puffadás, gyomorfájás lehet a panasz.
Ha táplálkozásunk sok húst és kevés gyümölcsöt tartalmaz a vérben több olyan káros anyag is felhalmozódhat, amelyek kellemetlen érzést, akár fájdalmat is okozhatnak. A cseresznye kiváló vértisztító.
A cseresznyének vértisztító hatása révén ízületi problémánk is megoldódhat a fogyasztásával, amelyektől szenvedünk. C-vitamin tartalma elősegíti a kollagén képződését a porcoknál.
A cseresznye a vérünkön keresztül a bőrünket is egészségesebbé képes varázsolni. Elég csak naponta egy keveset fogyasztani belőle, és arcunk máris látványosan megfiatalodik. Zsíros bőrünket egészségesebbé varázsolja, a pattanások csökkennek, és a csillogó arcbőr is kevésbé fénylővé válik. C-vitamin tartalma elősegíti a kollagén képződését is, ami szintén sokat számít bőrünk fiatalságának megőrzésében.
Rendszeres fogyasztásával nem csak egészségünket, de szépségünket is tovább megőrizhetjük, ugyanis ezek a vitaminok kiváló antioxidánsok, és nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy bőrünk fiatal, ránctalan és finom tapintású maradjon.
Ha közvetlenül a fáról szedjük, próbáljunk ellenállni a csábításnak és mindig alaposan megmosva fogyasszuk. Egyszerre ne együnk sokat, osszuk be kisebb adagokra.
Rendszeres fogyasztása pozitív irányba módosíthatja a szervezet hormontermelését. Helyreáll a szervezet hormonegyensúlya, ami testünk szinte minden részére jótékonyan hathat. Sokan szednek mesterséges hormonokat, különösen a változó korban, de ezek a hormonok több negatív hatást is kiválthatnak. Ilyenkor inkább válaszd a cseresznyét.
Kedvező tulajdonságai mellett a cseresznye lúgosító hatással is rendelkezik, így az elsavasodás következtében kialakuló betegségeket is megállítja. Minél sötétebb a cseresznye, annál magasabb arányban tartalmaz ásványi anyagokat.
Fogyókúrához is ideális választás a cseresznye. A cseresznyét karcsúsító gyümölcsnek is nevezzük, mivel már a bélben képes semlegesíteni a zsírokat, így azok nem tudnak bejutni a vérbe.
Magas fehérje-, zsír- és szénhidráttartalma miatt önálló étkezésre is ajánlott több napon át, más tápanyagok mellőzésével. Fogyáshoz, bőrfiatalításhoz nincs ideálisabb módszer, mint cseresznye cseresznyével. Energiatartalma csak 500 kalória kilónként.
Vitamin- és ásványi anyag tartalmának köszönhetően a kúra alatt nem fáradunk el és nem érezzük sokáig éhesnek sem magunkat. A cseresznyét akár a savbázis helyreállító diéta részeként is fogyaszthatod, mivel lúgosító hatása van.
Kiváló vízhajtó, így segít a felesleges víz eltávolításában, ami nem csak a fogyókúra, de a szív- és érrendszer megfelelő működéséhez is hasznos. A köszvény egyik legkitűnőbb gyógyítója.
A cseresznye rostjai finoman tisztítják a beleket, míg vízhajtó hatásának köszönhetően a többi kiválasztó szerved is működésbe lép, kiürülnek a felgyülemlett mérgek és a sejtek között megrekedt víz is.
A cseresznyét éretten kell leszedni, mivel sok gyümölccsel ellentétben, nem érik tovább szüret után.