Amennyiben azért fogyasztasz halat, mert egészséges, biztosan a lazacot részesíted előnyben. Nem csoda, hisz a lazachús az egyik leggazdagabb omega 3 zsírsavakban, ami elengedhetetlen az agy normális működéséhez. Sajnáljuk, de rossz hírt kell közölnünk ezzel kapcsolatban: a lazacnak van egy sötét oldala is, melyről kevesen és ritkán beszélnek, írja a mindbodygreen.com cikke.
Az alábbiakban öt indokot ismertetünk, amiért érdemes kétszer is meggondolnod, hogy a tányérodra teszed-e a húsát.
1. A lazac jótékony hatása csak halmese – a kutatások gyakran dicsőítik a lazacot, mivelhogy sokkal egészségesebb, mint a többi állati eredetű táplálék, elsősorban a vörös húsok. Viszont ha összehasonlítjuk a lazachús tápértékét a növényi eredetű fehérjékkel, (melyekben nincs koleszterin), máris a vitorlája félárbócra ereszkedik. John McDougall, táplálkozási szakértő felhívja a figyelmet, hogy a lazachús „félkövérség”, azaz a rendszeres fogyasztása túlsúlyosságot és 2-es típusú diabéteszt eredményez. Továbbá annyi kalóriát tartalmaz, mint egy hamburger.
De várjunk csak, akkor mi van az egészséges omega 3-mal, amiért mindenki sóvárog? Kutatásokból derült ki, hogy a hal-eredetű omega 3 hozzájárul az inzulin fokozott termelődéséhez, ami felturbózza a vércukorszintet, így kockázatos lehet a cukorbetegek számára. A halból származó zsírsav ugyanakkor a vastagbélrák kialakulásának veszélyét is növeli. És még nincs vége: ha aggódsz a csontjaid egészsége miatt, tudnod kell, hogy a lazachús savassága felemészti a testben lévő kalciumot, és csontritkulást eredményez.
2. Odalenn a tenyészdékben csak rosszabbodik a helyzet – eddig a vad lazacról beszéltünk, ami ezerszer jobb, mint a tenyésztett társa. Szóval, ha tenyésztett halat vásárolsz, tényleg bajban vagy. A farmokon nevelt halak húsában ugyanis rengeteg vegyi anyag található, mely daganatos betegségeket, a gyerekeknél pedig fejlődési rendellenességeket okozhat. Emiatt kiskorúaknak, fiatal nőknek és kismamáknak ellenjavallott a tenyésztett lazac fogyasztása.
3. A vad lazac is egyre szelídül – tekintettel lévén a tömegfogyasztásra, az óceánt járó halászhajók egyre több lazacot merítenek ki természetes környezetükből, így az állatállomány egyre apad. Hogy tartani tudják a szintet, a piacra kerülő lazachús nagy részét halfarmokról biztosítják. Felmérések szerint, 5 eladott lazacból 4 biztosan tenyésztett, az üzletekben azonban vadhúsként van feltüntetve. Képesek így becsapni a vásárlókat? Igen. A tenyésztett halaknak ugyanis olyan tápokat adnak, melyek rózsaszínre, a vad lazachús színére festik a húsukat, így képtelenség laborvizsgálatok nélkül megállapítani, hogy az a hal valójában hol nevelkedett.
4. Több lazac az embernek, kevesebb az állatoknak – az állatvilágban versenyezni kell az eledelért. Ha az ember egyre több lazacot fogyaszt, (mert neki könnyebb kihalászni), azt jelenti, hogy az állatoknak kevesebb hal marad. A lazac ugyanis több ragadozó állatfaj, közöttük a grizli, kardszárnyú delfin és sasok alapeledelét képezi, és ha megcsappan az állománya, a vele táplálkozó állatok száma is fogy.
5. A tenyésztés csak rosszabbít a túlhalászáson – egyesek a tenyésztésben látják a túlzásba vitt lazachalászás orvoslását. Azonban a lazac maga egy ragadozó, mely más halakkal táplálkozik ahhoz, hogy életben maradjon. Na most, 1 kilogramm lazac tenyésztéséhez 5 kilogramm hering és szardella szükséges, amit szintén ki kell halászni. És egy farmon nem 1 kg lazacot tenyésztenek. A táplálkozási lánc hatalmas károkat szenved, ha a tengervizekben visszaesik a zsákmány-halak létszáma, további állatfajok, köztük a pingvinek, tonhalak, tengeri oroszlánok, delfinek, bálnák pusztulását okozva.
Abbahagyni nem egyszerű – leszokni egy olyan élelemről, melyet évek óta fogyasztasz, nem egyszerű. De érdemes elgondolkodnod azon, hogy az „áldozatod” mennyi pozitívummal járna. Az embernek ugyanis nincs szüksége a lazacra azért, hogy életben maradjon. De omega 3-at szeretnél? Számtalan koleszterin-mentes növényi forrás vár arra, hogy kiaknázd: len, kender, szója, diófélék. A halak is a vízi növényekből gyűjtik a zsírsavakat, így a hínárok, valamint a tengeri algák szintén kiváló forrásai az omega 3-nak.
forrás: twice.hu