Egyik kedvenc nézőpontom allergia témában, hogy a pollenek sokkal hamarabb voltak itt, mint mi, emberek, meg mint maga az allergia. Erre mit csinál a civilizált ember? Kiírtja a növényeket, amik allergiát okoznak. A tudatos ember azonban tisztában van vele, hogy ha együttműködik a természettel, akkor az szolgálni fogja őt.
Pár mondat a parlagfűről. Ez a "gaz" életet ad a földnek, termővé teszi a halott talajt, és ezt a szervezetünkkel is képes megtenni. A neve is mutatja, hogy ott jelenik meg, ahol parlagon marad a föld, vagyis hosszas művelés (kihasználás) után nem foglalkoznak vele. Amit nagyon kevesen tudnak, hogy csak addig marad ott a parlagfű, ahol kinőtt, amíg más növények meg nem tudják vetni a gyökereiket (ez kb. 2 év lenne). Ekkor magától eltűnik, és átadja a helyét.
Minél jobban írtjuk, minél jobban kihasználjuk a földjeinket, annál tovább marad, és annál inkább szórja a magvait. Sajnos a tehenek sem ezt legelik már, így a tejjel sem jut be a szervezetünkbe, mint régen. Mivel azonban a tej egyébként sem embernek való, a tinktúra az, amivel fokozatosan szinten tarthatjuk a szervezetünkben a parlagfű adta kincseket.
A parlagfüvet akkor kell leszedni, mikor még zsenge, még bimbózás előtt.
Hozzávalók (mennyisége lényegében a befőttesüveg méretétől függ)
- 3 literes befőttesüveg,
- 25-30 dkg parlagfű,
- 7 dl vodka vagy házi pálinka, de lehet gyógyszertári alkohol is.
Elkészítés
1. A friss növényt 1-2 cm-es darabokra vágjuk és jól belegyömöszöljük egy befőttes üvegbe.
2. Érdemes teletömni, majd leönteni 40-50 fokos alkohollal (pl. egy natúr vodkával vagy jó minőségű házipálinkával).
3. Rácsavarjuk a tetejét, és félretesszük két hétre.
4. Naponta egyszer érdemes megrázogatni, hogy jobban oldódjon. Ha egy nap kimarad, nem baj, ha tovább (pl. egy hónapig) ázik.
5. Ha már jó kis zöld löttyünk van, le lehet szűrni, lehet hígítani, és cseppentgetni reggelente teába, szörpbe, ásványvízbe, gyümölcslébe.
A tavasszal, kora nyáron szedett parlagfű szárítva is csúcs, mert teának is iható (sima forrázással), de porítva salátára, tésztákra, kenyérkére is szórható „táplálékkiegészítő”.