A ricinusolaj hatását tekintve önmagában is a legegyszerűbb népgyógyászati szer, baktériumellenes hatása szinte egyedülálló, elsősorban magjának hashajtó olajáért termesztik.
A ricinusolaj Indiából ered, ahol számos emésztőrendszeri problémára használják, mint például székrekedés vagy gyulladásos bélbetegség kezelésére. Alkalmazási területe igen széles.
Mi mindenre használhatjuk?
Ricinusolajsav tartalma gyulladásgátló hatású, kezelhetünk vele égéseket, horzsolásokat, s mivel kitűnő bőrápoló, így nyáron napégésre is kiváló. Természetes nedvesítő, stimulálja a kollagén és elasztin termelését, amelyek hidratálják és táplálják a bőrt. Kitűnő ránctalanító, segít eltüntetni a szem alatti sötét karikákat. Bőrfekélyek, néhány fertőző nőgyógyászati állapot és szemirritációk kezelésére is alkalmas.
Hajápoláshoz
Alkalmazható továbbá hajnövesztéshez és hajhullás ellen is. Kopaszodás megelőzésére, korpás fejbőr kezelésére, pedig adagoljunk kedvenc samponunkhoz kis mennyiségű ricinus és A-vitamin olajat. Nemcsak megfizethető, de hatékonyan erősíti a hajat és a szőrzetet is. Szemöldököd növesztésében is hatékony lehet.
Fájdalomcsillapításhoz
Az olajat egyszerűen a bőrbe kell masszírozni. Derékfájás esetén a derékra, masszázsnál pedig a gerinc vonalában különösen hatásos. Általánosan ricinusolajjal átitatott borogatás javasolt egyéb különböző problémák esetén is, de makacsabb fertőzésnél, mint a kéz- és lábkörmök, melyek elszíneződtek és megkeményedtek, előzetes keserűsóban áztatás után alkalmazzuk. A hasborogatással csökkenthető a menstruációt kísérő fájdalom.
Immunerősítéshez
A ricinusolaj javítja a csecsemőmirigy és más immunrendszeri területek működését. A csecsemőmirigy az immunrendszer fő alkotórésze. Különböző problémák származhatnak abból, ha a nyirokfolyadék áramlása lelassul, és a folyadék felgyűlik a sejtek körül. A stressztől, a túlhajszolt életmódtól a sejtek elpusztulhatnak vagy a saját mérgező környezetükben élnek, ami a szervek degenerálódásához és leépüléséhez vezethetnek.
Amikor a ricinusolaj felszívódik a bőrön keresztül, a vérben található lymphociták száma megemelkedik, amely pozitív hatással van a csecsemőmirigyre és/vagy a nyirokszövetekre. Eredményeként általános javulás tapasztalható a szervek működésében, csökken a fáradtság, a nyál pH értéke is kevésbé savassá válik.