Az újhagyma fogyasztásával nagy mértékben hozzájárulsz egészséged megőrzéséhez, hiszen segít megelőzni az érelmeszesedést, serkenti az emésztést, erősíti és szabályozza a bélflórát, véd a rák ellen, csökkenti a vércukor szintet, hatásos légúti megbetegedések ellen is.
A tavasz első friss zöldsége a piacokon is kapható újhagyma. Nem kíván nagy szakértelmet és Te is duggathatsz kiskertedbe, vagy akár erkélyeden is virágládába hagymát.
A hagymában található allicin és egyéb kéntartalmú vegyületek már aprításkor kifejtik a nyálkahártyákon antibakteriális hatásukat. Mivel ezek az anyagok nehezen bomlanak le, az egész szervezetre hatnak, még a húgyutakban is kifejtik gyulladáscsökkentő és gyógyító hatásukat.
Az újhagyma nagy mennyiségben tartalmaz illóolajokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Az újhagymában C-, B1-, B2-, B3-,B5-, B6-,H- és E-vitamin, folsav, nikotinsav, valamint vas, jód, magnézium, kén, szelén, foszfor, kálium, kalcium, réz, cink található.
Az újhagyma gyógyhatása
● vitamin- és kéntartalma segít a szabadgyökökkel szemben,
● C-vitamin tartalma erősíti az immunrendszert,
● gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású,
● segít megelőzni az érelmeszesedést,
● emésztést serkentő, étvágygerjesztő, vizelethajtó, vízhajtó, bélféregűző hatású,
● jótékony hatással van a bélműködésre, ezáltal enyhítheti az aranyeres panaszokat,
● vitamin- és kéntartalma segíti bőrünk megszépülését, felfrissülését,
● a légúti megbetegedésekkel szemben hatásos gyógyító,
● a hagyma rákmegelőző hatása közismert, mert a vegyületei akadályozzák a rákos sejtek növekedését,
● salaktalanít, így fogyasztása mindenképpen ajánlatos tavaszi tisztítókúrák idején is,
● a hagyma illóolajai csökkentik a magas vérnyomást, valamint a koleszterinszintet,
● sok folsavat tartalmaz, ami sejtmegújító hatása révén hozzájárul fiatalságunk megőrzéséhez,
● kimagasló vastartalma fokozza a vérképzést,
● a hagymában található flavonoidok a szív-és érrendszeri betegségekkel szemben nyújtanak védelmet,
● a női betegségként elkönyvelt csontritkulásra is jó a hagyma, mivel a naponta fogyasztott hagyma növeli a csontsűrűséget.
Az apró, fehér hagymafejet és a zöld leveleket leginkább nyersen fogyasztjuk. Nyersen a legmarkánsabb az íze, gyógyhatása is így érvényesül leginkább. Vajas kenyérhez, zsíros kenyérhez, mindenféle felvágotthoz és sült húsokhoz is ehetjük.
Nem csak a fehér hagyma részt, hanem a föld feletti zöld részét is bátran fogyaszd, hiszen ebben van a legtöbb vitamin és ásványi anyag.
Ha nem vagy túlzottan nagy hagymakedvelő az alábbi ételt akkor is készítsd el, egy próbát megér.
Néhány szál újhagymát szárával együtt vágj fél, egy centis darabokra. Enyhén sózd meg és csepegtess rá kevés balzsamecetet. Hagyd állni 1 órát, majd keverj hozzá kevés majonézt, tejfölt és mézet ízlés szerint. Sült húsokhoz köretként is kíváló, de akár magában is fogyasztható.