Április végén, május elején virágzik a kőrisfa. Ha megállsz alatta, hallhatod a dolgos méhek döngicsélését.
A kőris (Fraxinus) az ajakosvirágúak (Lamiales) rendjébe, az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó növénynemzetség, melynek 70 faja ismert.
Hajdanán Európai kinin néven ismerték. A kőrisfa kérgét étvágy és anyagcsere fokozó, valamint lázcsillapító hatása miatt használták. Vidéken kőrisfalevelet főztek ki, cukrot adtak hozzá, és erjesztés után frissítőként fogyasztották, de lábadozóknak is adták.
Kérgéből néha édes nedv, „manna” folyik, ezért szokták mannakőrisnek is nevezni. A nedvedzést a mannakabóca (Cicada orni) szúrása okozza, vagy naponta ismételt kereszthasítással érhető el. A kifolyó manna a levegőn megkeményedik. Az így gyűjtött mannát köhögés ellen és enyhe hashajtónak (pl. aranyér, végbélrepedés kezelésére) használják. A mannitolt cukorbetegség esetén cukorhelyettesítő szerként is alkalmazzák.
Virágzata feltűnő, gyakran ültetik kertekbe díszfának. Találkozhatunk vele erdőszéleken, irtásokon, erdőkben. A szárazságot és a légszennyezést igen jól tűri.
A kőrisek anyaga igen erős, rugalmas keményfa. Íjak, eszközök fogantyúi, minőségi baseballütők készítésére használják.
Hatóanyagai között bioaktív molekulák, tannin típusú cseranyagok, flavonoidok, reumát enyhítő kumarin található. Vízhajtó hatása a mannitol és a káliumsók következménye.
Gyógyhatása
Beszárított cukros nedve hashajtó hatású. A leveleiből készült tea enyhe hashajtó és vizelethajtó. Vékonyabb ágainak kérgéből reuma és ízületi bántalmak elleni tea készül.
A fa levelei gyulladáscsökkentő hatásúak. A reuma kezelésében különösen hatékony, de vizelethajtó szívműködést szabályozó aritmiás tüneteknél is hatásos, a fakéreg pedig lázcsökkentő hatása miatt ajánlott.
Hatásos vesekő-, reuma-, köszvény ellen, valamint ödémák és folyadék-visszatartás esetén. Az elhízás kiváló ellenszere.
Kőrisfalevélből és mentából készült keverékből erősítő, frissítő italt készítenek.
Vékonyabb ágainak kérgéből reuma és ízületi bántalmak elleni tea készíthető.
Tea készítése
10 g szárított levelet tegyünk 1 liter forrásban lévő vízbe, 10 percig áztassuk, majd szűrjük le. Napi adagunk fél vagy 1 liter lehet vesekő, köszvényes roham, ödéma és reuma esetén.
Tinktúra készítése
Apróra vágott leveleivel töltsünk meg egy 7 dl-es befőttes üveget, öntsünk rá jó minőségű házi pálinkát. Meleg helyen, naponta rázzuk össze 2 héten keresztül. Szűrjük tiszta, üvegbe és állítsuk sötét helyre.
Mérjünk ki 2 dl vizet, cseppentsünk bele 50 csepp tinktúrát és naponta háromszor fogyasszuk.