A gyomnövények igen elterjedtek, mindenütt találkozhatunk velük. Bosszankodunk a kertben, hogy mennyi gaz, gyomnövény csúfítja el. Hiába a gyomtalanítás vissza-vissza nőnek. Nem árt tudnunk, hogy némelyik gyom akár hasznunkra is lehet. Gyógyító erővel rendelkeznek, csodálatos a természet. Egészségünk érdekében tűrnünk kell jelenlétüket, mivel igen értékes anyagokat tartalmaznak. Vannak olyan gyomnövények, melyek kultúrnövény közelébe ültetve megvédi azt bizonyos kártevők ellen, jótékony hatással van növekedésére.
Elsősorban olyan gyomnövények gyógyhatásairól, értékeiről szeretnék kisebb ismertetőt adni, melyek ismertek, akár kertedben is megtalálhatóak, csúnya szóval „gaz”ként illeted őket, mit sem sejtve a bennük rejlő gyógyító erőről.
Egyik legelterjedtebb növényünk a pongyola pitypang, vagy ahogyan sokan ismerik a gyermekláncfű.
A gyermekláncfű levele vitaminokban és ásványi anyagokban igen gazdag. Megtalálható benne az A-, B-, D- és C-vitamin, valamint vas, szilícium, magnézium, cink és mangán.
Levelével és gyökerével több száz éve kezelik a máj, epehólyag, és a vese megbetegedéseit valamint az ízületi problémákat.
Egy másik igen elterjedt „gyom” a pásztortáska. Tartalmaz flavonoidokat (antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok), peptidet, mely vérzéscsillapító tulajdonsággal rendelkezik, kálium és kálciumsókat, kolint (B-vitamin származék), mely fontos szerepet játszik az idegrendszer és az agy működésében), tiramint (vérnyomást növelő), Magvai, levelei és gyökere egyaránt ehetőek.
A cickafark a különösen sokat kutatott növények közé tartozik. Illatát és kesernyés ízét az illóolajok és laktonok okozzák. A cickafark illóolajában azulén, kámfor és b-pinén főbb illóolaj alkotórészek találhatók. A cickafark virágos hajtásaiban az illóolaj mellett szeszkviterpén laktonok, flavonoidok, alkaloidok, poliacetilének, triterpének, szterolok, fenolsavak, kumarinok és tanninok is találhatók. Teája gyulladáscsökkentő, görcsoldó, szélhajtó, étvágy- és emésztésjavító, epehajtó, összehúzó, vérzéscsillapító, sebgyógyító és menstruációt elősegítő. A gyulladáscsökkentő hatásért elsősorban az azulén és a proazulének, a görcsoldó hatásért pedig a flavonoidvegyületek a felelősek.
Ha tyúkoknak adjuk, akkor egészségesebb, szebb, sárgább tojást tojnak. Bátran fogyaszthatják emberek is. Salátába keverve nem vehető észre enyhe földes íze.
Számos gyógyhatása ismert. Teája segíti az epe- és a veseműködést, kőoldó hatása is van. Csökkenti a vérben lévő koleszterinszintet. Használhatod még légúti betegségekre, köhögésre, tüdőbajra, emésztési zavarokra. Vízhajtó hatása révén reumát is lehet vele kezelni. Zsíroldó tulajdonsága teszi alkalmassá az epeműködés javítására, a vérzsír bontására, emiatt fogyókúrázóknak fogyasztó hatása miatt ajánlható. Csökkenti a tejelválasztást. Aranyérre, ekcémára, fekélyekre érösszehúzó, sebgyógyító hatása miatt alkalmas.
Desztillált vízbe keverjük bele kifacsart levét, fáradt szemet borogathatunk vele. A sérülékeny, száraz bőrt ápolja a teájából készült borogatás.
Erről a kis ártatlan növényről elég sok rosszat lehet hallani és mindenki írtja, holott az allergiákért nem ő a felelős, hanem a táplálkozás és a környezetszennyezés. Egyre többen már csodaszerként, a leghasznosabb gyógyító növényként emlegetik. A parlagfű nem más, mint egy intelligens gyógynövény.
A parlagfűvel az allergiás jellegű védekező reakciók jelentősen csökkenthetők, sőt meg is szüntethetők, mivel felerősíti, ellenállóvá teszi a szervezetet, s annak így nem kell vészreakcióhoz folyamodnia. A parlagfű rendszeres használatával eltűnik a bő orrváladék és a túlzott nyálelválasztás, az égő-, viszkető érzés az orrban és a szemben, valamint a bőr egyéb területein. Csillapodik a szüntelen tüsszentési inger, méghozzá az elfogyasztást követő néhány percen belül. Megelőző használata bármilyen formában meg sem engedi, hogy e tünetek egyáltalán kialakulhassanak. Fogyasztásának nincs mellékhatása. Gyermekek is fogyaszthatják.
Egy marék felaprított parlagfüvet önts le egy liter felforralt vízzel, hűtsd le iható hőmérsékletűre, és fogyassz naponta egy-két bögrével ízesítés nélkül, vagy készíts belőle tinktúrát, hasonló hatása van, és még a téli hónapokra is elteheted alkoholos áztatmányát. A tinktúrából napi egyszeri fogyasztás elegendő a tünetek féken tartásához.
Tisztítja a tüdőt, hörghurut és hurutos köhögés esetén is javasolt. Fulladásos rohamok során gyors segítségként alkalmazható, légzésnyugtató, légzéskönnyítő. A nedves és a száraz asztmát eredményesen kezelhetjük vele, amennyiben kúraszerűen vagy rendszeresen alkalmazzuk. A tüdőben kialakult lerakódások eltávolításában, daganatainak, szövetburjánzásainak felszámolásában is hatékony.
Nyugtatja és erősíti az idegrendszert, eredményesen alkalmazható depresszióra, szomorúságra.
Fogyasztása alkalmas a sportteljesítmény növelésére, a tartós fizikai terhelés könnyed elviselésére, valamint a megbetegedések, műtétek utáni leromlott állapot javítására.
Rendszeres használata csökkenti a húgysavszintet, a köszvényes tüneteket, az ízületi gyulladásokat, lazábbá, hajlékonyabbá, mozgékonyabbá teszi az ízületeket.
Elősegíti a sebgyógyulást, a vérömlenyek felszívódását. Külsőleg borogatásként alkalmazva, belsőleg forrázatként fogyasztva egyaránt hatásos.
Kúraszerűen alkalmazva alkalmas a húgycső- és a hüvelygyulladás kezelésére, az égő érzések csillapítására, a folyással járó gombás-, baktériumos fertőzések kezelésére.
Olyan poliacetilén vegyületeket tartalmaz, amelyek elpusztítják a betegséget okozó baktériumokat és gombákat. Világszerte használják rákmegelőző és gyógyító terápiák alkalmazásánál. A bojtorjánban arctigenin vegyületet mutattak ki, mely meggátolja a daganatok fejlődését.
Kitűnő méregtelenítő. Levele teakeverékben izzasztó, szél- és vizelethajtó, vértisztító. Külsőleg a bőrgyulladást hűsíti. Gyökerének kivonatát külsőleg a népi gyógyászatban többféle betegség kezelésére használják eredményesen: ekcéma, pikkelysömör, fekélyek, bőrfertőzések, kötőszöveti gyulladás, köszvény, bőrviszketegség és vesekőbetegség esetén.
Csak akkor vesszük észre jelenlétét, ha már meleg a talaj csirázásához. Szereti a napfényt. Amelyik kertben megjelenik onnan gyakorlatilag kipusztíthatatlan. Kedveli a homokos talajt és nagyon jól tűri a szárazságot. Nyár közepén nyílik apró sárga virága.
A kövér porcsin omega-3 zsírsavakban leggazdagabb növény. Levelei sok vasat és C-vitamint tartalmaz, sokan nyersen is szeretik. Savanykás főzelékek és savanyúságok fűszere. Kitűnően bírja a fagyasztást.
Az összeaprított, kipréselt leve hasmenés, szívgyengeség, húgyúti fertőzés és bőrbetegségek esetén alkalmazható. Gyökerét eltávolítva savanyúság is készíthető belőle. Magja esszenciális zsírsavat – linolénsavat – tartalmaz.
A hazánkban őshonos ligetszépe kora nyártól virágzik homokos kertekben, parlagon hagyott földeken. Gyógynövényként kevesen ismerik, dísznövényként viszont haszonkertekben is megtűrik gyönyörű sárga virága miatt. Virágán kívül minden része gyógyhatású, és igen értékes étkezési forrás.
A ligetszépe magja gamma-linolénsavat, azaz nélkülözhetetlen esszenciális zsírsavat tartalmaz, melyből olyan vegyületek jönnek létre, amelyek serkentik az immunrendszert. A növényi zsírsavak hiánya a szervezetben működési zavarokat okoz. A ligetszépe magolaj fogyasztása enyhíti a menstruációs görcsöket, klimaxos panaszokat, ízületi gyulladást, pikkelysömört, allergiás eredetű ekcémát, emésztési zavarokat, keringési rendellenességeket, csökkenti a koleszterinszintet, megakadályozza a vérrögképződést.
Levelének és szárának külső, lehántolt részét forrázatként görcsös köhögés esetén használhatjuk. Gyökeréből erősítő, roboráló, hurutoldó, köhögés elleni szirup készíthető.
Lándzsás útifű vagy keskeny levelű útifű
Rétek, legelők, útszegélyek, világszerte elterjedt jellegzetes évelő növénye.
A lándzsás útifűvet gyógynövényként használhatod. Fő hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még polifenolokat, nyálka-poliszacharidokat, C-vitamint, cserzőanyagot, kovasavat, káliumot és cinket.
A növény jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, és sebgyógyító, összezúzott levele hasznos rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. Gyulladáscsökkentő, baktériumölő hatása miatt használják légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására és köptetőként.
A népgyógyászat bőrsérülésekre, vágott és gennyes sebekre, nehezen gyógyuló fekélyekre és vérzéscsillapításra használta külsőleg. Az útifű friss levelét nehezen gyógyuló sebekre téve fertőtleníti, összehúzza, bezárja a sebet, elősegíti a véralvadást.
A madársóskát kizárólag frissen kell fogyasztani. A népi gyógyászat a madársóska frissen préselt levét ajánlja kezdődő gyomorrák, külső és belső fekélyek ellen. Napi két csésze hideg madársóska tea javasolt emésztési zavarokra, enyhébb máj problémákra, gyomorégésre. Ha melegen fogyasztod a teát, akkor sárgaságot, veseproblémákat, vesegyulladást, bőrkiütéseket gyógyíthatsz vele. Nagyon jó féregűző.
Parkinson kór gyógyítására madársóskát kell fogyasztani nyersen akár minden nap – mondja Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember. A leveleket el lehet rágcsálni nyersen is. A madársóskának jellegzetes levele van, és a megtévesztésig hasonlít a lóherére. Egy módja van csak a megkülönböztetésnek: ha megkóstolják. A madársóska savanykás ízű, a sóskára emlékeztető ízű növény. Leveleit – amely igen csak elenyésző mennyiség – turmixolva, a levét kipréselve is készíthetjük. A levéből elég 5-6 csepp naponta.
Nagyon jól tűri a fagyasztást, ezért érdemes lefagyasztani belőle, hogy egész évben fogyaszthassuk.
Szárazabb réteken, tarlókon, utak mentén, taposott helyeken mindenfelé elterjedt, közönséges, egyéves növény. Szárai a talajon szétterülnek. Virágai aprók, a levelek hónaljában csomókban állnak, zöldes fehérek, szélük rózsaszín. Egész nyáron át virágzik. A növény leveles hajtásait kell gyűjteni.
A porcfű kovasavat, cseranyagot, C-vitamint, gyantát, viaszt, zsírt, cukrot, nyálkát, nyomokban illóolajat, antrakinon-származékot, kvercetin glikozidát, flavonolokat tartalmaz.
Vietnamban levest készítenek belőle. Teáját vese- és hólyagbántalmak, bélhurut, légcsőhurut ellen használják.
Hatékony összehúzó és vizelethajtó, használható vérhas, aranyér, hasmenés kezelésére is. Féreghajtó, epehajtó, vizelethajtó, lázcsillapító, gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, sebgyógyító, bőrpuhító. Alkohol alapú tinktúra sikerrel használható visszértágulat kezelésére.
A gyógynövényekkel kiegészített tisztítókúrák ma ismét korszerűnek számítanak. Nem csak immunrendszerünk erősítésében vagy fogyókúránk hatásfokának növelésében, de ízületi panaszok, vagy allergiás tünetek enyhítésében is számíthatunk a vértisztító növényekre, melyek között kiemelt helyet foglal el a nagylevelű csalán.
A csalán szára, levele és gyökere is felhasználható gyógyászati célokra. A csalán talán a legerősebb vértisztító növény, ezért kiemelkedő méregtelenítő hatása miatt tisztítókúrák, böjtök hatékony és kedvelt gyógynövénye. A csalánban megtalálható az A-, B-, C-, K- és az U-vitamin. Az U-vitamin ritkán fordul elő a természetben, neve az ulcus (fekély) szóból ered, mivel alkalmas a fekély gyógyítására. K-vitamint tartalma belső vérzések esetén használ. Az ásványi anyagok közül elsősorban a vas- és a klorofill tartalma magas, továbbá magnéziumot, cinket és rezet is találunk benne. Glukokinin tartalma természetes növényi inzulin. A csalánméreg elsősorban hisztamint továbbá hangyasavat, kovasavat és acetilkolint tartalmaz. Csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért a csalántea hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, illetve mindennemű reumatikus megbetegedés kezelésére. Hatékony a teniszkönyök tüneteinek enyhítésére, gyógyítására.
Ősrégi gyógymód az urtikáció, vagyis a reumás testrész megcsapkodása csalánnal.
A csalánból készült tea eltávolítja a szervezetben felhalmozódott mérgeket, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, fokozottabb vízkiválasztásra serkenti a vesét. Fokozza a szervezet védekezőképességét, tisztítja a teljes emésztőcsatornát és a vizeletkiválasztó rendszert, fáradékonyság esetén érdemes csalánkúrát végezni.
Fogyassz rendszeresen csalánteát, ha hajlamos vagy a vesekő képződésére.
A csalántea hasznos az érelmeszesedés megelőzésében, és magas vérnyomásnál is alkalmazható. Segíti a belső és a külső mirigyek működését, továbbá rákgyógyításnál kiegészítő szerként alkalmazható.
A csalán gyökere is gyulladáscsökkentő és immunstimuláló hatású, de csökkenti a koleszterinszintet is. A gyökérben található ß-szitoszterol enyhíti a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezdeti tüneteit.
Minden embernek hetente legalább egy csésze közönséges galaj teát kellene fogyasztania.
A ragadós galaj hegyoldalakon, cserjésekben, akácosokban, árokpartokban előforduló gyakori egyéves növény.
A ragadós galaj glikozidákat, cseranyagot, illóolajat tartalmaz. Nagyon magas a C-vitamin tartalma. Gyógyításra a föld feletti virágos hajtását kell gyűjteni június-július hónapokban.
A ragadós galaj legfontosabb feladata a mirigy rendszer védelme. Kiváló a pajzsmirigy alul- és túlműködésére is.
A pajzsmirigy megnagyobbodásakor (struma) friss galajból készült teával kell gargarizálni és a teát is inni. A használt teafűvel éjszakára tegyünk pakolást a beteg nyakára. A pajzsmirigy működésének szabályozására napi 2 csésze teát fogyasszunk, lehetőleg éhgyomorra.
Teája idegnyugtató, altató, vérnyomáscsökkentő hatású, de kezelheted vele a vese, a máj, a hasnyálmirigy megbetegedéseit is. Külsőleg bőrbetegségek, pattanások, mitesszerek, furunkulusok, kezelésére használják. A növényből készült pakolás a napégés és mérges csípések gyógyítására is alkalmas.
A Hagyományos Kínai Gyógyászat megfázások gyógyítására és izzadás csökkentésére alkalmazza.
Maria Treben szerint a száj és a nyelv rákos megbetegedéseit is gyógyítja. Súlyos betegségek esetén mindig friss növényből készült teát alkalmazzunk.
A galajról egy osztrák növénytan tudós így nyilatkozik a könyvében: "milyen remek gyógyszer a galaj, teával való öblögetés és ivása. A nyelvrákon frissen kisajtolt nedve, vajjal keverve pedig mindenféle rákon, fekélyen és rákos bőrbajon segít. Írja Dr Heinrich Neuthaler Das Krauterbuch (Gyógynövény) című könyvében.
A vérehulló fecskefű nyirkosabb talajokon, árokpartok mentén, akácosokban, erdők szélén élő évelő növény. Bármely részét megsértve, narancssárga tejnedv csordul ki belőle. A növény felhasználandó része a gyökér és a virágos hajtás.
A növényben megtalálható alkaloid keverék mintegy 30 alkaloidból (koptizin, kelidonin, berberin, szangvinarin) áll. Tartalmaz még flavonoidokat, fehérjebontó enzimeket, kelidonsavat is. A szárított fecskefű hatóanyagai fél év múlva elillannak, így a növény már nem tudja kifejteni jótékony hatását.
A vérehulló fecskefűnek vírus- és baktériumölő hatása van közvetlenül a bőrre kenve. Hatékony ellenszere a vírusos szemölcsnek, alkaloidja elpusztítja a szemölcsöt okozó vírust. Külsőleg a bőr kóros elváltozásai (ekcéma, szemölcs, tyúkszem) kezelhető vele, amit a sárga tejnedvében található kelidonin és fehérjebontó enzimek egymást erősítő hatása okoz. Az alkaloidoknak nemcsak vírusellenes hatása van, de emellett megemlíthető, hogy a sejtosztódást is gátolja.
A homeopátiás gyakorlatban a fecskefüvet máj- és epebántalmak kezelésére alkalmazzák.
Kertünk együk sarkában mindig tartsunk egy tövet.
Fátyolvirág
Nevezik szappangyökérnek is, mely elnevezés onnan ered, hogy régen ruhák mosására használták, mivel a gyökér vízzel összerázva tartós habot képez. A kozmetikaiparban ma is nyersanyagként használják szappanok, borotvahabok készítésénél. Viszonylag magas (20%) szaponin-tartalmánál fogva köptető és nyálkaoldó hatású. Szaponin-tartalmú gyökeréből köptető orvosság készül.