A körömvirág egyike a legsokoldalúbban felhasználható növényeknek.
Díszíthetjük kertünket nyár elejétől késő őszig körömvirággal, azonban gyógynövényként is felhasználhatjuk szirmait. Akár frissen szedve, akár szárítva számos panaszunkat orvosolhatja.
A körömvirág szirmait, a teljes virágot, de akár a leveleket és a szárat is felhasználhatjuk gyógyításra.
A körömvirágról a virágfejeket még frissen levághatjuk a szárakról és árnyékos, szellős helyen egy tálcára terítve megszáríthatjuk. A szárítást követően a virágközépről könnyen lemorzsolhatjuk az összepöndörödött virágszirmokat.
A megszárított körömvirágot (a virágfejeket vagy csak a szirmokat) zárható üvegekben hosszú ideig tárolhatjuk. Szárított formában is megőrzi hatóanyagait, így bármikor készíthetünk belőle teát.
Napos időben gyűjtsük be a körömvirágot, mert akkor a legnagyobb a gyógyhatása!
A körömvirág tea gyógyhatásai
● serkenti a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást,
● enyhíti a köhögés, a meghűlés és az influenza tüneteit,
● hatékony a gyomor- és bélrendszer betegségeire (pl. fekély, gyomorgörcs, vékony-, vastagbélgyulladás),
● tisztító, méregtelenítő hatása lévén serkenti az epehólyag és a máj működését, így segíti a mérgek kiürülését, és vizelethajtóként is kiváló,
● enyhülést nyújt bőrsérülések, égési sebek és fekély esetén,
● csillapítja a hasmenést, valamint a menstruációs vérzést és a görcsöket.
Körömvirág tea készítése
Forraljunk fel 3 dl vizet és hagyjuk néhány percig állni, majd öntsük rá 1 púpozott teáskanálnyi friss vagy szárított körömvirágra. Kb. 10 perc elteltével szűrjük le. Ízesítés nélkül fogyasszuk, de ízlés szerint mézzel, citromlével is fogyasztható.
A körömvirágot fűszerként is hasznosíthatjuk a konyhában. Szirmai kissé kesernyések, az ételeknek sárgás színt és enyhén csípős ízt ad. Ehető virág, ezért előszeretettel használják nyári saláták díszítőjeként, de rizst, halat és húslevest is ízesíthetünk vele.
A kívánt eredmény eléréséhez rendszeresen és hosszabb ideig kell alkalmaznunk a körömvirágot!
A körömvirág hatóanyagai
Tartalmaz flavonoidokat, karotinoidokat, szaponinokat, triterpéneket, illóolajokat, E-vitamint, keserűanyagot, gyantát és természetesen színezőanyagot is.