Az epekövek olyan kristályos képződmények, amelyek koleszterinből és kalciumból állnak. Az epehólyagban és az epeutakban alakulnak ki.
Ezek a kövek nagyon eltérő méretűek lehetnek. Vannak kisebbek, olyanok mint egy csipet só, vagy közel akkorák, mint egy golflabda. Az epekövek jelenléte a máj diszfunkciójára vezethető vissza. Amikor a máj rosszul végzi méregtelenítő folyamatát, epekövek képződnek. Ezek nagyban veszélyeztetik a szervezet egészségét. Az epekövek ellen természetesen is lehet védekezni gyulladáscsökkentő étrenddel és belső tisztító kúra tartásával.
Az epehólyag a máj által termelt epét tárolja. Az epe szükséges a zsírok lebontásához és az anyagcseréhez. Az extra epe tárolása lehetővé teszi azt, hogy a test hatékonyan eméssze a zsírban gazdag ételeket, mint pl. a steaket és a tojást. Amikor a májban és az epehólyagban feltorlódnak a méreganyagok, akkor az nem tud hatékonyan epét kiválasztani. Ezt okozhatja az epekő képződésének jelenségét.
Az epekövek koleszterin és kalcium kombinációjából állnak. A legtöbb egyén nem tapasztal semmilyen külső tünetet. Amint a kövek egyre nagyobbak lesznek és gátolják az emésztést, enyhe vagy erős fájdalom jelentkezhet a has jobb felső részén. Ezek a fájdalmas epizódok általában este étkezés után, zsíros étel elfogyasztása után jelentkeznek. További tünetei a hasi puffadás, böfögés, gázosodás, zsíros széklet, alacsony energiaszint evés után és hasmenés.
Epehólyag fertőzések
Az epekőben fertőző organizmusok is megtelepedhetnek, mint például az E.coli és Bacteroidok, ami további terhelést jelenthet a májra és az epehólyagra nézve. Ezek a fertőzések életveszélyes problémákat is okozhatnak, ezért törődni kell velük. Az erjesztett élelmiszerek és probiotikumok gátolják ezeket a fertőző baktériumokat és csökkentik a fertőzés súlyosságát.
Gyulladáscsökkentő étrend és -életmód szükséges ahhoz, hogy meggátolhassuk az epekő kialakulását. Ez a diéta fitonutriens gazdag, organikus gyümölcsökből és zöldségekből, valamint fűvel táplált állatokból származó termékekből és egészséges zsírforrásokból áll, mint az avokádó, kókusz és oliva olaj. Szénával táplált tehenek és kecskék tejéből készült sajt a diéta fontos része, mert gazdag omega-3 zsírsavban, D3- és K2-vitaminban. A K2- és D3-vitaminok segítenek szabályozni a kalcium-anyagcserét és együttesen gátolják az epekő kialakulását.
„A fitonutriensek a növényeknek azok a szerves alkotóelemei, melyek vélhetőleg kedvező hatással vannak az egészségre. A gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék, olajos magvak és a teafélék gazdag fitonutriens-források. A hagyományos tápanyagoktól (protein, zsír, vitaminok, ásványi anyagok) eltérően ezek a növényi alkotóelemek nem „szükségszerűek” az emberi szervezet számára, ezért vannak, akik esetükben a „fitokemikália” elnevezést javasolják.”
Az olyan ételek, melyek gazdagok szerves savakban és természetes enzimekben különösen fontosak az egész emésztőrendszernek, beleértve a májat és az epehólyagot. Ezen ételek közé tartozik az almaecet, a frissen facsart citrom, lime, kombucha, vörös és savanyú káposzta. Probiotikumokkal dúsított, nyers fermentált tejtermékek, mint a savó, kefir és amasai rendkívül kedvező hatásúak.
A máj egészsége függ a rendszeres böjtölési ciklustól is, ami hatékonyan tisztítja és méregteleníti azt. A 12 órás böjt vacsora és a reggeli között egy remek napi szokás. Ha valaki a végső szilárd étkezését este 8-kor fejezte be, ne próbálkozzon más szilárd étel elfogyasztásával legalább 8 óra hosszat. Ez a testnek négy óra hosszat ad arra, hogy megeméssze és metabolizálja az ételt, majd 8 óra hosszat ad a májnak, hogy megtisztítsa önmagát.
Ha már megszokta ezt a 12 órás napi detoxifikálási ciklust, a mellett is dönthet, hogy növelje azt. Két-három 16 órás folyadék böjtöt minden héten és/vagy egy 24 órás folyadék böjtöt beiktatva a májra nagyon jó méregtelenítő hatással lesz.
Ezek a böjtölő időszakok sokkal könnyebbek, mint a legtöbben gondolnák. Ihatunk friss zöldséglét, erjesztett savót, kombuchát és vizet citromlével. A folyadék és tápanyagok a szervezetet nagyon tiszta energiával látják el, amely fokozza a máj képességét arra, hogy méreganyagtól megtisztítsa magát, elősegítve ezzel a székletürítést is.
Bárki, aki epekő gyanús, éljen folyékony étrenden sok vízzel és citromlével, erjesztett savót, kókuszt, kefirt és friss bio zöldséglevet fogyasztva. Korlátozza a szilárd étel fogyasztását egy étkezésre naponta és fogyasszon igen mérsékelt adagokban gyulladáscsökkentő élelmiszereket.