Minden lépést fájdalom kísér, ezért gyakorlatilag mozgásképtelenné is tehet egy embert, ha csúnyán benő a körme valamelyik lábujjának bőrszövetébe. A helyzet súlyosságától függően akár sebészi beavatkozásra is szükség lehet.
Ha már megtapasztaltad, hogy milyen nehézségeket is okozhat egy benőtt lábujjköröm, akkor valószínűleg tudod, milyen fájdalmakkal jár. Aki viszont nem találkozott ilyesmivel, az el sem tudja képzelni milyen kellemetlen, amikor a köröm kezd belevágni a köröm körüli bőrbe, akár a terület gyulladását is okozva.
A körömbenövés bárkinél előfordulhat, viszont vannak különösen veszélyeztetett emberek: cukorbetegek és a rossz keringéssel rendelkezők.
A körömbenövés örökletes is lehet, tehát ha a családban van, aki hasonló problémákkal küzd, akkor ez a gyerekek esetében is előfordulhat.
Mi okozhatja a körömbenövést?
Nem megfelelő lábbeli
Ha túl szoros cipőt vagy zoknit viselsz, a szorítás miatt a köröm rá van kényszerítve, hogy olyan irányba nőjön, amelyikbe nem kellene, a lábujjak összenyomódnak, és a köröm idővel behatol a bőrbe, sérülést és gyulladást okozva.
Helytelen körömvágás
Míg a kezeken lévő körmöket félkörös ívben kell vágni, addig a lábujjakon lévő körmöket csak egyenesen szabad, mert ha ezeket is félkörös ívben vágod le, akkor könnyebben be tud nőni a köröm a bőr alá.
Sérülés
Elég, ha beütöd valahová a lábujjadat, és a köröm máris befurakodik a bőr felszíne alá, és kész a baj.
Cukorbetegség
A cukorbetegség azért veszélyes, mert elég egy apró sérülés, körömbenövés, és gyorsan megvan a probléma, hiszen nagyon nehezen tud begyógyulni a keletkezett seb, és lehet, hogy pedikűrös segítségét kell kérni.
Házi gyógymódok a körömbenövés kezelésére!
Lábáztatás
Tölts meg 3-4 liter meleg vízzel egy tálat, majd mehet bele kevés szódabikarbóna és pár evőkanál ecet. Ez a lábvíz 20 perc alatt megpuhítja a bőrt. Még kamillát is tehetsz a vízbe, aminek gyulladáscsökkentő hatóanyaga van. Ha megpuhult a körmöd, óvatosan próbáld meg kivágni a benövést.
Keserűsós lábfürdő: enyhíti a fájdalmat és a duzzanatot. ½ csésze keserűsót tegyünk egy tálnyi vízbe és áztassuk benne a lábunkat 30 percig.
Almaecet: szintén a lábvízhez adjunk ¼ csészényi almaecetet, ez meggátolja a fertőzést.
Teafaolaj
A bio teafaolaj egy nagyon erős természetes fertőtlenítő szer. Tegyél pár cseppet a begyulladt körmödre, és máris javulásnak indul a helyzet.
Viselj kényelmes lábbeliket: ügyelj arra, hogy cipőid sehol se szorítsanak.
A legjobb megelőzési mód az, ha az előbb felsorolt, kiváltó okokra odafigyelünk és betartjuk a tanácsokat. A drágán kínált gyógyszerek és kenőcsök pedig nem mindenkinél hatásosak, ezért először próbálkozz az otthoni megoldásokkal.
Ha a házi módszerekkel a körömbenövést nem tudtuk meggyógyítani, mindenképpen egy orvos véleményét kell kikérni, hiszen egy kikezeletlen körömelfertőződés hosszútávon akár csontfertőzést is képes előidézni. A fertőzött köröm jelei közé soroljuk a terület pirosságát, vérzését, gennyesedését, izzadást.