Kevés gondoskodást igénylő és széles körben elterjedt nagyon kedvelt virágzó lombhullató cserje a gyöngyvessző (Spirea).
Virágözöne áprilisban kezdődik és egy hónapig gyönyörködhetünk benne. Napos vagy félárnyékos helyet kedvel, árnyékosabb helyen gyengébb a virágzása.
A gyöngyvessző gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, hatásos reumatikus megbetegedésekre és köszvényre is.
Izom- és ízületi fájdalmakra
Az ízületekre hatékony a gyöngyvessző levele. Áztassuk a leveleket hideg vízben egy óra hosszat, majd főzzük fel. 5-10 perces állás után szűrve fogyasztható napi három-négy csészével.
A szalicilsav a gyöngyvesszőben is megtalálható olyan vegyület, melynek alkoholos oldata külsőleg használva bőrhámlasztó hatású.
A SZEGEDI TUDOMÁNYEGYETEM MAGAZIN-ban megjelent egy írás, a gyöngyvesszőben talált gyógyhatású alkaloid forrásról.
„Gyógyulás gyöngyvesszővel
Apró fehér szirmokból álló virágzatával tavasszal pompázik a gyöngyvessző bokor. E parkokból ismerős, a Spiraea nemzetséghez tartozó növényben bukkant gyógyhatású alkaloid forrásra Cank Kristóf, az SZTE végzős gyógyszerész hallgatója.
– Végtelenül egyszerűnek tűnik a fotoszintézis során a növényekben lezajló folyamat: kisméretű szervetlen molekula és fény szükséges ahhoz, hogy a növény szerves anyagot állítson elő. Valójában azonban bonyolult bioszintézis ez, amelynek következtében több ezer szerves vegyület keletkezik. Egyesek az emberi szervezetben kedvező élettani hatást fejtenek ki. A gyógyhatással rendelkező vegyületek olyan másodlagos anyagcseretermékek, amelyek általában csekély mennyiségben fordulnak elő a növényi nyersanyagban, ezért kinyerésük komoly kémiai feladat. Jómagam többlépéses kivonási módszert dolgoztam ki – magyarázta Cank Kristóf, aki a gyöngyvessző növényfajban az alkaloid elkülönítését, azonosítását és farmakológiai vizsgálatát kapta feladatul az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar tudományos diákkörében Csupor Dezső egyetemi adjunktustól és Kiss Tivadar tanársegédtől.
A diterpén-alkaloidok változatos szerkezetű vegyületek, amelyeknek a biológiai aktivitása széles skálán mozog. Némelyek erősen mérgezőek, mások kedvező szív- és érrendszeri hatást fejtenek ki.
– Hét Spiraea-fajt vizsgáltam. Ezek diterpénalkaloid tartalmát a szakirodalom még nem írta le.
Munkám új kutatási irányt jelent. E vegyületeknek ígéretes a tumorellenes aktivitása, egyelőre in vitro vizsgálatokban, azaz laboratóriumi körülmények között. Célunk, hogy eredményeinkről olyan sikeres publikációt közölhessünk, amely nemzetközi szakmai lapokban is megállja a helyét.”