A zamatos turbolya hajtása salátának való, szára, levele fűszer

 

A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) teája vesebetegségekre, a hólyag megbetegedéseire, légző- és emésztőszervi megbetegedésekre jó hatású, kitűnő salaktalanító szer és hatásos csuklásra is.

 

A zamatos turbolyát termesztik is, de sokan gyomnövényként tekintenek rá.

A zamatos turbolya szaga az ánizsra emlékeztető, édeskés ízű, egynyári növény, melyet már a rómaiak is használták. Levele nagyon hasonlít a petrezselyem zöldjéhez. Gyors növekedésű növény, leveleit már vetés után 4–5 héttel szedhetjük.

Népies elnevezései: esztergamag, olaszsaláta, ormánka, turboja, borbulya.

 

A turbolya kiváló A- , B- és C-vitamin forrás, valamint számottevő mennyiségű kalcium, vas, mangán, kálium, magnézium, szelén, réz, foszfor és cink található benne.

 

A francia konyha igen kedvelt fűszere, csont- és zöldséglevesek, baromfiételek, mártások ízesítője. A kora tavasszal megjelenő zsenge hajtásaiból saláta is készíthető, később a levelek már keserűvé és rágóssá válnak.

A turbolya jó fűszere a gombának, a borsónak, a különféle krumplis fogásoknak és még a spenóthoz is adhatunk egy kevés friss turbolyát. Csak tálaláskor adjuk az ételhez a zamatos zöldfűszert.

 

 

Évezredek óta kedvelt növény a Kaukázustól Egyiptomig. Az ókori civilizációk kedvelték és előszeretettel fogyasztották. A perzsák mellett az egyiptomiak is szerették ezt a növényt, már Tuthankamen sírjában is találtak turbolyamagokat. Azonban a legtöbb gyógynövénnyel ellentétben a turbolya nem a benne rejlő gyógyító hatásnak köszönheti népszerűségét, hanem ízével nyűgözte le az emberiséget.

 

Teája vesebetegségekre, a hólyag megbetegedéseire, légző- és emésztőszervi megbetegedésekre jó hatású, kitűnő salaktalanító szer és hatásos csuklásra is.

 

A népi gyógyászat azonban évszázadokon át ennél szélesebb körben alkalmazta a turbolyát. Gyakran kezelték turbolyával a kötőhártya-gyulladást, a trombózist, a magas vérnyomást, s az ókori görögök nyomán a ráncok kései kialakulását is a turbolyából készített arcvizektől remélték. Hittek abban, hogy a turbolya hatásos ellenszere a rosszkedvnek, frissíti az időseket, a turbolyatea jót tesz a memóriának. Kezeltek vele ekcémás tüneteket, ödémákat, tályogokat és köszvényt is.

Ezen kívül a turbolyát hadba fogták az emésztést javító, vizelethajtó, görcsoldó, vesekő ellen összeállított keverékekben is.

 

A turbolya valóban megnyugtatja a gyomrot, enyhít a hasi fájdalmakon, segít a különféle zúzódások, horzsolások, pattanások és ekcémás tünetek kezelésében, a hólyaghurut gyógyításában és tüneteinek enyhítésére is alkalmas. Hatékonyan lehet kezelni a turbolya teával a megfázással járó tüneteket is.

 

Friss turbolyát néhány élelmiszerboltban, bővebb kínálattal rendelkező zöldségesnél, vagy delikáteszboltban be lehet szerezni. A friss növényt jól záródó zacskóban, hűtőbe téve nagyjából egy hétig tárolhatjuk.

A turbolya azonban nem csak boltban szerezhető be, hanem akár mi magunk is termeszthetjük, otthoni körülmények között, kiskertben, teraszon, esetleg ablakpárkányon, ládában vagy cserépben.

A melegek beálltával azonban eltűnik a kertekből, az erdőkből, az akácosokból és csak a következő tavasszal jelenik meg. Ezért érdemes nagyobb mennyiségben begyűjteni és átlátszó fóliába csavarva a mélyhűtőbe tenni.

 

A növényt nem szabad összetéveszteni a mérgező alkaloidokat tartalmazó foltos bürökkel (Conum maculatum L.). Jóllehet küllemileg nagyon hasonló a két faj, de a foltos büröknek kellemetlen egérszaga van.

 

magas vérnyomásra

Fagyaszd le a citromot és mondj búcsút a cukorbetegségnek, a daganatoknak és az elhízásnak!
  A citrom az egyik legegészségesebb gyümölcsökhöz tartozik. Az egész világon számtalan egészségügyi problémára alkalmazzák, helyet kap a konyhában...
TOVÁBB
A mák, mint gyógynövény és a hosszú élet titka
  Ki ne keresné manapság a fiatalság forrását és szeretné a fiatalos erőnlétét könnyen és sokáig fenntartani, minőségi életét meghosszabbítani....
TOVÁBB
Miért nem reklámozzák a mazsolát?
  A mazsola tökéletes élelmiszer, mézédes, pedig nem adnak hozzá cukrot, mint egyes más szárított gyümölcsökhöz.   A mazsola szuper energiabomba, magas...
TOVÁBB
Fekete berkenye avagy az arónia gyógyító hatásai
  Ennek a csodagyümölcsnek igen magas a gyümölcscukor-, pektin-és csersavtartalma, rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő.   A gyümölcs származási helye...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat is előszeretettel használja. Összetevőinek köszönhetően elsősorban...
TOVÁBB
Egy növény, mely százszor hatékonyabb a kemoterápiánál
  Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Ugye nem gondoltuk volna, hogy ez az...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa. Az...
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején sikeresen...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Ételek, melyek színükkel védelmet nyújthatnak a rák ellen
  A természet tele van bölcsességgel, és ha figyelmesen szemléljük az élelmiszereinket,...
Klímaváltozás – hisszük is, meg nem is
A klímaváltozás kérdése az egyik legégetőbb probléma, amellyel ma az emberiség szembenéz....
Életünk ízesítője a lestyán
Nagyanyáink kertjében gyakran ott zöldellt egy különleges növény, amelyet nemcsak fűszerként,...
Nagyanyáink csodaszere a keserűsó
A régi időkben, amikor még nem volt mindenre külön pirula és mesterséges szer, az emberek...

Címkék