Azt már régóta tudjuk, hogy a cékla az egyik legegészségesebb zöldségek közé tartozik, ami hazánkban megterem. Arra viszont kevesen gondolnak, hogy a vörös gyökér levele csodaszer és remek ételek készíthetők belőle.
Legutóbb, amikor a piacon az árusnál céklát válogattam, felhívta rá a figyelmem, hogy a cékla levelét is vigyem magammal, mert remek saláta készíthető belőle. Elfogadtam a jó tanácsot és utánanéztem, mihez kezdjek a cékla föld feletti friss leveleivel. Így derült ki, hogy a céklának nemcsak az ízletes gyökere fogyasztható, hanem zöld, vörös erezettel díszített levele is. Ráadásul ugyanannyi hasznos tápanyagot tartalmaz, mint a lila céklagyökér. Íze kellemesen édeskés, és nem érezni rajta a cékla földes ízét.
A cékla levele, akárcsak a gyökérrésze, kiváló vérképző, és közrejátszik a máj anyagcserefolyamataiban. Megakadályozza a rákos sejtek burjánzását, nagy mennyiségben tartalmaz A-, B1-, B2- és C-vitamint, valamint az ásványi anyagok közül folsavat, foszfort, ként, nátriumot, káliumot, valamint magnéziumot. Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, és kordában tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. A szervezet a zöldségek közül a céklából tudja kinyerni a legtöbb vasat.
Mire jó a céklalevél?
Gyümölcscentrifugába téve a gyökér mellé, a lébe facsarhatod belőle az értékes vitaminokat és tápanyagokat.
Párolva is ízletes és egészséges köret, akár húsok vagy rizs mellé. Apróra kell vágni egy-két csomag céklalevelet, kevés olajon megfonnyasztani, hozzáadni 2-3 gerezd fokhagymát és fél citrom levét, pici sót, borsot és kész is az ínycsiklandozó párolt céklalevél.
Kitűnő salátát is készíthetsz a cékla leveléből: a leveleket hosszúkás gyufaszálszerűre vágod, hozzáadsz rukkolalevelet, egy kis narancshúst, 1-2 gerezd fokhagymát és olívaolajjal meghinted. Öntetet is készíthetsz hozzá: keverj össze 2 evőkanál mézet, 1 evőkanál mustárt, pár csepp citrom levét, pici sót, borsot. Természetesen a cékla gyökeréből is tehetsz a salátába, a színe és ropogós húsa jót fog tenni ennek a remek kombinációnak.