Kiválóan alkalmasak a gyógynövényekből készült teák úgy megelőzésre, mint a tünetek enyhítésére is.
A gyógynövények fogyasztásánál azonban tartsuk szem előtt, hogy a gyógynövények hatóanyagokat tartalmaznak, és szakszerűtlen alkalmazásuk akár súlyos következményekkel is járhatnak!
Illóolajok
Az illóolajokat kiválóan alkalmazhatjuk megfázás esetén, mint pl. a borsmentát, eukaliptuszt, kakukkfűvet, citromolajat. Nagyon fontos, azonban hogy házilag mentol tartalmú illóolajat egyáltalán ne inhaláltassunk 6 éves kor alatti gyerekekkel, mivel hörgőgörcsöt okozhat! Ha mindenképpen szeretnénk illóolajat használni a levegő fertőtlenítésére gyermek közelében, használjuk inkább a levendulát.
Belsőleg illóolajat fogyasztani TILOS! Megenni, meginni nem szabad! Az illóolajok olyan töménységűek, hogy belsőleg fogyasztva könnyen halált is okozhatnak!
Az illóolajokból készíthetünk krémet. 5 dkg zsíros testápolóba tegyünk 32 cseppet és alaposan keverjük el benne. Akut problémáknál nagyon jót tesz, a szantál, levendula, kakukkfű, kamilla, eukaliptusz, borsmenta. Kenjük be az illóolajos krémmel a hátunkat, mellkasunkat, de előtte csuklónkon ellenőrizzük le kis mennyiséggel, hogy nem vagyunk e allergiások az illóolajos krémre. Ha allergiás reakciót tapasztalunk ne használjuk.
Gyereknél kizárólag patikából beszerzett gyermek krémet alkalmazzunk!
Néhány csepp illóolajat használhatunk fürdéshez is. Az illóolaj vízben NEM oldódik, ezért fontos szempont, hogy mielőtt a fürdővízbe tesszük, az olajat oldjuk fel 1-2 kanálnyi mézben, és ezt adjuk a fürdővízhez. Gyermeknél ne alkalmazzuk ezt a gyógymódot sem!
Gyógynövények légúti problémákra
A meghűlés tüneteit teakúrával nagyszerűen enyhíthetjük. A kellemesen meleg tea enyhíti az orrdugulást, a légzési nehézségeket, a torokfájást. Gyulladt torokra ne igyunk forró teát, mert az akut gyulladást a nagyon meleg tea csak tovább rontja. A megfázásra, influenza kezelésére ajánlott teák hatóanyagai általában segítik a hörgőket kitágulni, szabaddá téve így a légutakat, és vírus- valamint baktériumölő hatásúak is.
Hurutos köhögésnél alapszabály, hogy tilos a váladék felköhögését gyógyteával gátolni! Ilyenkor többnyire valamilyen szaponin tartalmú, vagy egyéb köptető hatással bíró gyógynövényt javasolt használni, pl. édesgyökér, hársfavirág, bodza, ökörfarkkóró, tüdőfű, kakukkfű, borsmenta, fodormenta. A felsorolt teák egymással nyugodtan keverhetők, a hatásuk így erősebb lesz. A keverékből azonban maximum 1 evőkanálnyit tegyünk 2 dl vízhez, és 3 csészénél többet ne fogyasszunk naponta belőle.
A szaponinok nagyon jó köptetők, hurutoldók, gyulladás csökkentők, ám ha Digitalis készítményt szed (szívgyógyszer) vegye figyelembe, hogy a szaponintartalmú gyógyszerek/gyógynövények szedésekor a szervezetbe a táplálékkal kerülő mészionok nagyobb arányban jutnak a véráramba és erősítik (akár nem kívánt mértékben is) a szájon át adagolt Digitalis készítmények hatását. Szaponin tartalmú gyógynövény és a Digitalis készítmény szedése között 2 órának el kell telnie. Szaponin tartalmú gyógynövény például az édesgyökér, a hársfavirág, a bodza, az ökörfarkkóró, a tüdőfű. A kereskedelmi forgalomban kapható gyógynövények csomagolásán a hatóanyagok között feltüntetik, ha az adott növény szaponint tartalmaz.
A hársfatea az egyik méltán legnépszerűbb köhögéscsillapító és náthaellenes szer. Terhesek, szoptatósok fogyaszthatják ugyan, de a szívre való hatása miatt azért csak óvatosan! Idős, szívgyenge embereknek azonban ne adjuk! A hársfatea szapora szívdobogást okozhat, megterheli a szívet. Gyenge szívnél, szapora pulzusnál tehát nem ajánlott. Szívbetegek és vérszegények válasszák inkább a bodzateát.
Az édesgyökér nagyszerű köptető és jó ízesítőszer is, de 1 hétnél tovább ne fogyasszuk!
Az ökörfarkkóró tea a slejmoldás bajnoka! Alaposan szűrjük azonban meg, mert a szőröcskék egyébként irritálhatnak.
A lándzsás útifű tea az egy olyan kivételes hatóanyagú szer, amely egyrészt oldja a letapadt nyákot, és elősegíti a köpetürítést, másrészt nyugtatja a nyálkahártyát, így némileg csökkenti a köhögési ingert. Van benne azonban egy olyan anyag (kumarin), ami miatt véralvadásgátlót szedőknek nem ajánlott. Átjut a méhlepényen is.
A kakukkfű tea is népszerű hurutoldó, köptető tea. 6 éves kor alatt azonban gyereknek adni tilos! Ugyanez igaz a borsmenta teára is!
A fodormenta hatásában sokban hasonlít a borsmentához, de enyhébb hatású, gyerekek is fogyaszthatják, teljesen veszélytelen.