Sokan úgy vélik, az alvás egy majdhogynem felesleges, időrabló fázis az életünkben, mely csak az aktív időnkből vesz el értékes órákat. Ha nem is mondják ki nyíltan ezt a gondolatot, tömegek élnek ennek az elvnek az alapján, veszélybe sodorva saját egészségüket.
Az alvás ugyanis egy olyan fázisa életfunkcióinknak, mely nem váltható ki sem energiaitalok, sem kávé fogyasztásával, sem pedig más, testünket becsapó trükkökkel. A rendszeres alváshiány már rövid távon megbosszulja magát, közép és hosszú távon pedig komoly egészségkárosító hatása lehet.
A mindennapok gyakorlatában persze nem csupán tőlünk függ, mennyi időt töltünk alvással. Ez igaz az alvás minőségére is, melyet számos tényező befolyásol, kezdve a matrac minőségétől, egészen általános egészségi állapotunkig - hívja fel a figyelmet a Yatas Bedding.
Mennyiség, minőség, rendszeresség
Az alvás bioritmusunk fontos, élettani szempontból nélkülözhetetlen fázisa, amikor is sejtjeink regenerálódnak, egész szervezetünk feltöltődik, felfrissül, energiával telítődik.
Mindez csakis abban az esetben történik meg maradéktalanul, ha alvásunk nyugodt, egyenletes, az összes alvási fázist magába foglalja, és időtartama is megfelelő. Egy felnőttnek legalább napi 6-7 óra alvásra van szüksége. Ha ez kevesebb, és a minősége sem megfelelő, annak egyértelműen káros következményei lehetnek. Nagyon fontos, hogy ágyunkban a matrac nem csupán kényelmes, de ergonomikus is legyen.
Ágyunkat érdemes olyan helyre állítanunk, ahol nincs útban, nem éri közvetlen légmozgás, és lehetőleg mentes az elektroszmog hatásaitól is. A televízió, mobiltelefon és ehhez hasonló elektromos eszközök ugyanis zavarhatják az alvást, főleg a mélyalvási fázist. Fontos, hogy megfelelően sötét legyen a helyiség, mert ez a feltétele a kellő mennyiségű melatonin termelésnek.
Az ágy minősége nagyban befolyásolja az alvást. Itt elsősorban a matrac és a párnák jelenthetnek gondot, ezért nagyon figyeljünk oda ezek kiválasztásánál.
Alapszabály, hogy sem a túl puha, süppedős, sem pedig túl kemény matrac nem egészséges hosszú távon. Ha gerincünk érzékeny, különösen figyeljünk oda erre a kérdésre, mert a nem megfelelő ágybetét tönkre is teheti alvásunkat.
Érdemes még odafigyelni arra is, milyen anyagokból áll ágyneműnk. Sokan allergiások bizonyos anyagokra, de ha ennek nincsenek tudatában az is negatívan befolyásolhatja az alvás minőségét.
Összegezve, ha az ágyunk megfelelő helyen áll, kényelmes, megfelelő tartás adó matrac van benne, alvásunk rendszeres és megfelelő hosszúságú, biztosak lehetünk benne, hogy minden reggel feltöltődve, energikusan ébredünk majd.