Az orvosi pemetefű képes megvédeni az immunrendszert, rákellenes szerként működik, segít a cukorbetegség kezelésében, javítja a szív egészségét, csillapítja a gyulladást, megszünteti az emésztési zavarokat és a gyomor-bélrendszeri zavarokat, méregteleníti a szervezetet és megszünteti a görcsöket.
Az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare) egy kicsi, virágos évelő növény, amely nagyon hasonlít a mentára. Kivonata gyakran megtalálható cukorkákban, szájvízben és fogkrémekben is.
A növény Európában és Ázsia egyes részein őshonos, de széles körben elterjedt szerte a világon, és Amerikában is megtalálható.
Az orvosi pemetefű gyógyászati felhasználása
Gazdag apigeninben és flavonoidban, rákellenes és májvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Gátolja a rákos sejtek növekedését és szaporodását, különösen a vastagbélrák esetében.
Gyulladáscsökkentő hatást érhetünk el a pemetefű fogyasztásával ízületi gyulladás, torokfájás és köhögés esetén is. Enyhíti a légúti betegségek tüneteit, csökkenti a vércukorszintet, javíthatja a szív egészségét azáltal, hogy csökkenti a vérnyomást.
Már kis dózisú pemetefű kivonat rendszeres szedésével jelentősen csökkenthető a koleszterinszint. Egyensúlyban tartja a koleszterinszintet, eltávolítja a „rossz” koleszterint, és mentesíti a szívet a lepedék felhalmozódásától. Az artériák védelmével és az érelmeszesedés megelőzésével az orvosi pemetefű kivonat csökkentheti a szívinfarktus és a szélütés kockázatát, amelyeket a magas koleszterinszint idézhet elő.
A pemetefű kevésbé ismert előnye, hogy fogyasztásával izzadást válthatunk ki. Ez nagyon fontos láz esetén, mivel az izzadás eltávolíthatja a szervezetből a méreganyagokat, valamint a felesleges sókat, vizet, zsírokat és veszélyes anyagokat, amelyek betegségeket okozhatnak.
A pemetefű egyik legrégebbi felhasználása görcsoldóként szolgál. Fogyasztható görcsrohamok, izomrángások, görcsök vagy más görcsökkel kapcsolatos állapotok esetén is, megnyugtathatja az idegrendszert, és megakadályozhatja e rohamok kialakulását. A gyógynövény ezen pihentető hatása népszerűvé tette teaként, mivel megnyugtatja a testet és a lelket.
A fájdalmas menstruációs görcsökre is hatékony megoldás lehet a kivonat fogyasztása vagy a tea kortyolgatása. Az intenzív görcsök fájdalmát csökkenti és segít a hangulatingadozásban.
Segíti az emésztést, nagyon jó a bélproblémák, a székrekedés és az emésztési zavarok megszüntetésére is. A gyógynövény gyulladáscsökkentő hatása természetes antiszeptikus tulajdonságokkal kombinálva tisztítja a gyomor-bélrendszert és javítja annak működését. A vastagbél gyulladásának megszüntetésével megelőzhető a székrekedés, a túlzott puffadás, sőt az aranyér is.
A pemetefű antibiotikus és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, megvédi az immunrendszert a kórokozóktól, csökkentheti az immunrendszerre nehezedő stresszt, és felkészítheti azt a fontosabb egészségügyi problémákra.
Bizonyára mindenki ismeri az Orvosi pemetefű cukorkát, mely kivétel nélkül szinte minden patikában, bioboltban és élelmiszerüzletben kapható. A leheletet is frissíti, ezért kiválóan alkalmazható a jól ismert külföldi mentolos cukrok és rágók helyett is.
A cukorkát már generációk óta alkalmazzák torokfájás, légcsőhurut, köhögés esetén.
Az olthatatlan tudásszomjjal megáldott gyógyszerész Réthy Béla a Budapesti Gyógyszerészeti Egyetem laborjában kísérletezte ki még az 1800-as évek végén a Pemetefű cukorka összetételét, ami azóta is nagy népszerűségnek örvend.
A cukorka az alábbi gyógynövények kivonatait tartalmazza: orvosi pemetefű, orvosi kamilla, lándzsás útifű, kőhárs és szagosmüge.
Orvosi pemetefű – Hurutoldó, köhögéscsillapító, nyákoldó, izomlazító. Hatóanyagai légcsőhurut, torokgyík, asztma kezelésében eredményesek, serkentik az emésztést, a májműködést, nyugtató hatásúak, hashajtóként, féregűzőként is használhatók, gyorsítják a sebgyógyulást. Ekcéma és övsömör esetén is alkalmazhatók. Nyugtató hatásának köszönhetően kis adagjai szabályozzák a gyors, rendszertelen szívverést.
Kamilla – Kivonata enyhíti az ideges nyugtalanságot, az emésztési panaszokat, kedvezően hat a hurutos, fekélyes betegekre. Allergiás panaszok megelőzésére, baktérium-, vírus- és gombafertőzésekre, fekélyekre jó. Serkenti a májsejtek regenerációját.
Lándzsás útifű – Köptető, köhögéscsillapító hatású.
Kőhárs – Virágkivonata serkenti az emésztést, oldja az ideges feszültséget, csökkenti a vérnyomást, elűzi az álmatlanságot, gátolja az érelmeszesedést. Izzasztó hatású, ezért kitűnően alkalmazható megfázás, influenza, fejfájás kezelésére.
Szagosmüge – Illat- és aromaanyagai kellemes, jellegzetes ízt, illatot, aromát biztosítanak a terméknek.
Figyelmeztetés az orvosi pemetefű fogyasztásával kapcsolatban!
Bár egy nagyon jótékony hatású gyógynövény, de túlzásba nem szabad vinni a fogyasztását. Túladagolva hashajtó hatású! Terhes és szoptató anyák ne fogyasszák!