A kalcium létfontosságú ásványi anyag, amely nélkülözhetetlen az egészséges csontokhoz, fogakhoz, izmokhoz és idegrendszerhez. Míg sokan tisztában vannak azzal, hogy a kalciumhiány csontritkuláshoz vagy törékeny fogakhoz vezethet, kevésbé ismert tünetek is jelezhetik ennek az ásványi anyagnak a hiányát. Érdemes tehát figyelni a szervezet apró jelzéseire, mert a megfelelő időben történő felismerés segíthet megelőzni a komolyabb problémákat.
A legismertebb tünetek közé tartozik a csontok gyengülése és a fogászati problémák. Ha valaki gyakran tapasztal csonttöréseket, ízületi fájdalmakat vagy fogszuvasodást, könnyen lehet, hogy szervezete nem jut elegendő kalciumhoz. Gyermekeknél a kalciumhiány növekedési problémákhoz is vezethet, felnőtteknél pedig a csontritkulás egyik előjele lehet a visszatérő csontfájdalom.
Kevésbé ismert, de nagyon fontos tünetek közé tartoznak az izomgörcsök és az izomgyengeség. A kalcium elengedhetetlen az izmok megfelelő működéséhez, és ha a vérben csökken a szintje, az izmok akaratlan összehúzódásokat, görcsöket vagy akár tartós fáradtságot is produkálhatnak. Ha valaki gyakran tapasztal éjszakai lábgörcsöket, vagy reggelente merev izmokkal ébred, érdemes megvizsgálni a kalciumbevitelét.
A kalcium szerepe az idegrendszerben is rendkívül fontos. Hiánya idegrendszeri zavarokat is okozhat, például szorongást, ingerlékenységet vagy memóriazavarokat. Egyeseknél pánikszerű érzések, hangulatingadozások vagy akár depressziós tünetek is megjelenhetnek. Ez azért van, mert a kalcium segít az idegsejtek közötti kommunikációban, és ha ebből az ásványi anyagból nincs elég, az hatással lehet a mentális állapotra.
Egy másik kevésbé ismert jel lehet a körmök és a bőr állapotának romlása. A kalciumhiány miatt a körmök törékennyé válhatnak, fehér foltok jelenhetnek meg rajtuk, vagy lassabban nőhetnek. A bőr is szárazabbá válhat, sőt egyes esetekben ekcéma-szerű tünetek is megjelenhetnek. Hasonlóképpen, a haj is érintett lehet: ha túlzottan hullik, gyengének vagy fénytelennek tűnik, az szintén utalhat kalciumhiányra.
A szív egészsége szempontjából is nélkülözhetetlen a megfelelő kalciumszint. Ha a vérben túl alacsony a kalcium mennyisége, az szabálytalan szívverést okozhat, amely hosszú távon komoly szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet. Egyeseknél mellkasi szorító érzés vagy gyakori szédülés is kísérheti ezt a problémát.
Érdemes kiemelni a hormonális egyensúlyra gyakorolt hatását is. A kalcium részt vesz a hormontermelésben és a sejtek közötti kommunikációban. Ha a szervezet nem kap elegendő mennyiséget belőle, az befolyásolhatja például a pajzsmirigy működését is, ami fáradtsághoz, súlygyarapodáshoz vagy hőhullámokhoz vezethet.
A kalciumhiány elkerülése érdekében fontos a kiegyensúlyozott étrend, amely magában foglalja a kalciumban gazdag ételeket, mint a tejtermékek, a leveles zöldségek, az olajos magvak és a halak. A D-vitamin megfelelő szintje is elengedhetetlen, hiszen ez segíti a kalcium felszívódását. Ha valaki úgy érzi, hogy a táplálkozása nem biztosít elegendő mennyiséget ebből az ásványi anyagból, érdemes lehet orvoshoz fordulni és szükség esetén étrend-kiegészítőt szedni.
A kalciumhiány számos módon megmutatkozhat, és nem csak a csontokkal vagy fogakkal kapcsolatos problémákra kell figyelni. Az izmok, az idegrendszer, a szív és még a bőr állapota is árulkodhat arról, ha a szervezet nem jut elegendő kalciumhoz. Figyeljünk testünk jelzéseire, mert a megelőzés mindig könnyebb, mint a kezelés!