Papsajtmályva, mint gyulladáscsökkentő gyógynövény

 

Gyermekkoromban a réten sok-sok gyerekkel játszadozva gyakran találtam papsajtot. Nem is tudom, hogy miből gondoltuk gyerekek, hogy ehető ennek a növénynek a termése. Ízlett, egymás ellen gyűjtöttük, majszoltuk és eszünkbe sem jutott, hogy ez egy gyógynövény.

 

papsajt, papsajt mályva, tea készítés, gyógynövények, gyógytea, mellhártya gyulladás, könnyfolyás, hörghurut, tüdőtágulat, vénagyulladás, gyomorfekélyA papsajtmályva, közönséges mályva, kereklevelű mályva vagy egyszerűen papsajt a mályvanemzetségbe tartozó növényfaj.  Népiesen nevezik még istenkenyerének is.

 

Korong alakú termése kerek sajthoz hasonlít, innen ered a neve: papsajt.

Földünk Északi félgömbjének minden kontinensén úton-útfélen, erdei-, mezei ösvények mentén elterjedt.

Már az antik népek is gyógynövényként tekintettek rá, és többféleképpen használták. Az ínséges időkben gyökerét liszt finomságúvá őrölték és élelmiszerek elkészítése céljából fogyasztották.

 

Az egyik középkori füvészkönyv szerint Plinius a következőket mondta: "Aki minden nap iszik a papsajt levéből, az arra a napra megóvta magát a betegségektől." -
Utak, kerítések mentén, öreg falak tövében, törmelékhalmokon terem, de csak lakott területeken fordul elő. Ha településtől távol akadunk rá valahol, biztosak lehetünk abban, hogy ott valaha ház állt.

Lágy szárú, egy- vagy kétéves, esetleg évelő növény. A levelek és a virág nyálkaanyagokat, kis mennyiségben cseranyagokat, illetve C-vitamint tartalmaznak. A papsajt mindenekelőtt a gyulladásokkal járó betegségekre fejti ki gyógyító hatását. Hatására a duzzadt szövet meglágyul, így megindulhat a gyógyulás.

Külsőleg vagy belsőleg alkalmazva a papsajt megnyugtatja a szöveteket és megszabadítja azokat a méreganyagoktól. A levelek, a fiatal hajtások és a magvak is fogyaszthatók. A leveleket akár nagyobb mennyiségben is felhasználhatod zöldségként salátákba keverve, meg főzheted főzelékként, készíthetsz belőle teát gyógynövényként. Szárított leveleiből tea főzhető. A levelek C-vitamint is tartalmaznak.

 

Az éretlen magvak nyersen és főzve is ehetők. A termésnek sajtíze van.

Cserzőanyagai összehúzó képességet kölcsönöznek neki.

Egy laboratóriumi vizsgálatban gyomorfekély ellen hatásosnak bizonyult.

 

Virágát, levelét és szárát gyűjtjük júniustól szeptemberig.
Mivel szárításnál a nyálkaanyag elvész, a mályvát lehetőség szerint frissen használjuk fel.

A papsajt mindenekelőtt a gyulladt nyálkahártyák gyógyítására alkalmas tea formájában, gyomorhurut, hólyaghurut, a gyomor és a bélutak, a szájüreg gyulladásos megbetegedéseinél, valamint gyomor- és bélfekély gyógyítására alkalmazzuk.

Külsőleg a papsajtot sebek, fekélyek, vénagyulladásból származó és törések helyén fellépő kéz- és lábdagadás kezelésére használjuk. Ilyen esetekben kéz- illetve lábfürdőt veszünk.

 

 

Gyógyítja a tüdőtágulatot. Naponta legalább három csészével igyunk meg a teából, éjszakára rakjuk borogatásként a mellkasra a leszűrt és jól felmelegített folyadékot, amit a papsajt leveleiből és virágaiból nyertünk.

Elhúzódó hörghurut és bronchitis, köhögés és erős rekedtség esetén különösen ajánlott, de heveny gége- és mandulagyulladás, valamint szájszárazság ellen is alkalmazható.
Rosszindulatú gégebetegségek esetében is használ. Ilyenkor két és fél liter (negyedliterenként egy púpozott teáskanál növényt) áztatunk be éjszakára. Reggel kicsit felmelegítjük és az adagot forró vízzel kiöblített termoszban tároljuk. Napközben négy csészényit iszunk meg belőle kortyonként, a maradékkal gargalizálunk.

Könnyfolyás ritka beszáradása esetén langyos papsajtteával mossuk és borogassuk a szemet.

Mellhártyagyulladás kiegészítő kezelésére is alkalmazható. Nem utolsó sorban említésre méltó a bőr tisztításában elért eredményessége, mely szerint pattanások kezelésében is hatásos.

A népi gyógyászatban időskori foltok elmulasztására is használják. Ehhez a leveleket naponta meleg vízzel átitatva a problémás bőrfelületre helyezik legalább fél órára.

 

Gyökerét fehérjepótlás céljából fogyaszthatod.

 

Így készíts teát: egy marék papsajt levelet áztass be 0,5 liter hidegvízbe éjszakára. Reggel kicsit felmelegíted, és egész nap kortyolgass belőle.

 

Láb-és kézfürdő: két maréknyi papsajtot éjszakára hideg vízben áztass 5 liter vízben. Másnap kézmelegségűre felmelegíted, majd 20 percig áztatod testrészed. A fürdőt még kétszer lehet használni, újbóli felmelegítéssel.

 

 

gyógynövények

Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
    A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa....
TOVÁBB
A datolya nem gyógyszer, annál sokkal többet ér!
  Már a Bibliában is emlegetett datolya egyre népszerűbb hazánkban. A gyümölcs szárított formában jut el hozzánk, és ízletes csemegeként fogyasztjuk....
TOVÁBB
A rák mindig is gyógyítható volt, de jobb, ha megelőzzük – 10 jó tanács Gyuri bácsitól
  A bükkszentkereszti füvesember ősi gyógyító család sarja, huszonegyedik a generációk sorában. Leghíresebb felfedezése a cukorbetegség elleni tea,...
TOVÁBB
NEKED AJÁNLJUK
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő,...
TOVÁBB
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat is előszeretettel használja. Összetevőinek köszönhetően elsősorban...
TOVÁBB
Egy növény, mely százszor hatékonyabb a kemoterápiánál
  Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Ugye nem gondoltuk volna, hogy ez az...
TOVÁBB
Diólevél legyen a barátod!
    A diófa ma úgy tűnik reneszánszát éli és egyre többen érdeklődnek a diófalevél gyógyító hatásáról. Szinte minden kertes háznál megtalálható a diófa....
TOVÁBB
NÉPSZERŰ CIKKEK
 Eltitkolt gyógyszer a 3%-os Hidrogén-peroxid
  Bár a szakirodalom feljegyezte, hogy Franciaországban már a 19. század elején...
Az Algopyrin hatóanyaga a metamizole
  Kétségtelen, hogy az EU-ban és más fejlett országokban a metamizole tartalmú...
Csodákra képes a kövirózsa
  A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg...
Hízol, rosszul alszol, és fájnak az ízületeid?
  A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat...
TOVÁBBI CIKKEK
Rostokkal az egészségünkért
  Az egészséges táplálkozás alapkövei közé tartoznak a rostok, mégis sokan hajlamosak...
Makuladegeneráció (sárgatest sorvadás): Tünetek, megelőzés gyógynövényekkel
  A makuladegeneráció egy gyakori szembetegség, amely elsősorban az idősebb korosztályt érinti,...
A délutáni alvás hatása egészségünkre
  A délutáni alvás, közismert nevén a szieszta, évszázadok óta bevett szokás a világ...
Milyen hatással van a cukorfogyasztás a gyerekekre?
  A cukor fontos energiaforrás lehet a szervezet számára, de a túlzott fogyasztása számos...

Címkék