Készíts házilag tisztított vajat!
A ghí az indiai konyha egyik legfontosabb alapanyaga évezredek óta. Sokszor egyszerű olvasztott vajnak mondják, holott ettől messze sokkal többet tud. Egyik előnye, hogy sokáig (évekig) eltartható, mivel nem romlékony.
A ghí készítésére azért volt szükség, mert a helyi klímában a vaj hamar megromlott, nem volt megoldható a hűtve tárolás.
A ghíkészítés eljárása során viszont vajból minden könnyen romló komponens eltávozik.
A vaj felforralása után elpárolog a nedvesség nagy része. A tejfehérje és a tejcukor kiválik, a fehérje fehér réteget képezve lesüllyed, a megolvadt vaj tetején pedig hab jelenik meg. A habot leszedve és a fehér alsó fehérjeréteget visszahagyva a középső zsiradékrétegből lesz a ghi.
A jó vaj zsiradék tartalma, mint tudjuk 82 % körüli.
Ha 82 % zsír, akkor bizony mást is tartalmaz.
Ha ezektől megtisztítjuk, akkor ghít kapunk jutalmul, vagyis tiszta zsírt, amit neveznek vajolajnak vagy vajzsírnak.
Ennek a zsír tartalma 99, 6 %.
Az ilyen vajolaj 1-2,5 évig is eltartható + 15 fokon.
Ez a hivatalos verzió, de tudjuk, hogy “népi” szinten bármeddig eltartható, nem romlik meg.
Sőt minél idősebb, annál nagyobb a gyógyereje.
A ghí az egyik természetes forrása az A vitaminnak (jó látás). Megtalálható benne D vitamin (erős csontok), E vitamin (egészséges bőr, haj és körmök), és K vitamin (egészséges sejt működés), létfontosságú antioxidánsok.
Zsírtartalma: 65 % telített, 25 % egyszeresen telítetlen, 5 % többszörösen telítetlen.
Számos esszenciális zsírsavat, Omega 3, Omega 6-ot is tartalmaz.
Mit nem tartalmaz a ghí?
Nincs benne tartósítószer. Nincs benne adalékanyag.
A ghí támogatja és serkenti az agy működését. Az ayurvéda szerint a ghí a test és az elme koordinátora. Fiatalító hatású, hosszú élettartamot nyújt. Mindennapos fogyasztásra javasolt, de mivel erős hatású, elegendő belőle napi két alkalommal egy mokkás kanálnyi.
Magas a "füst pontja" 190 fok körüli, egyes források szerint 250 fok. Ez azt jelenti, hogy ilyen magas hőmérsékleten sem ég, süthetünk-főzhetünk bátran. (Sütésre többször felhasználható.)
Továbbá
● csökkenti a testzsírt és növeli a sovány izomtömeget
● csökkenti a szérum koleszterinszintet
● segíti az emésztést, segíti a felszívódást, stimulálja a gyomorsavat
● székrekedés, fekély esetén is javallott
● tisztítja a szervezetet, a májat, epevezetéket
● növeli az immunitást
● "olajozza" az ízületeket
● gyulladás csökkentő
● kiegyenlítő, harmonizáló
● az ayurvédikus gyógyszerek gyakori összetevője
● a táplálkozáson túl, használják masszázshoz, szépítkezéshez.
A modern tudomány is vizsgálta és felfedezték, jótékony tulajdonságait.
Gazdag antioxidánsokban, erősíti az immunrendszert, vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik.
Linolsav jelenlétét mutatták ki benne, ami gátolja a rákos sejtek növekedését és a szívbetegségek megelőzésében van legfőbb szerepe.
A szervezetnek szüksége van zsírokra. Erre kiválóan alkalmas a ghí. (Természetesen a hidegen sajtolt, tiszta olajok is nagyon jók és hasznosak, azonban margarint ne tegyünk családunk asztalára.)
A ghí egy igen finom, teljesen tiszta, mindenféle ételhez használható zsiradék, sütéshez, főzéshez egyaránt, de csupán barna kenyérre kenve is fenséges.
A ghít lehet készen vásárolni bioboltokban, de házi készítése is egyszerű, noha odafigyelést igényel és mennyiségtől függően 1-2 órába telik az elkészítése.
Ghí készítése házilag
Mindig sótlan vajból készítsük!
Nem érdemes 10-20 dkg vajjal bíbelődni, mert a munka ugyanannyi vele, mint a nagyobb mennyiséggel.
Tehát vásároljunk legalább 50 dkg jó minőségű vajat.
Tegyük egy lábosba és hevítsük fel.
Ha forrni kezd (de vigyázzunk ne égjen meg), állítsuk takarékra a lángot és tegyünk a lábos alá vastagabb sütőlemezt, vagy lemezeket, hogy minél lassabban párologjon el belőle a víz.
Csak éppen gyöngyözzön a forró vaj.
Időnként kevergessük meg és a tetején összegyűlt habot (szennyeződést) szedjük le kanállal.
A ghí akkor készül el, ha gyönyörű, átlátszó sárgává válik és az illata finom mogyoróra emlékeztető.
Nagyon gusztusos látvány. Ha úgy gondoljuk, hogy készen van, hagyjuk egy kicsit hűlni az edényben, majd egy szűrőbe tegyünk gézt, és ezen át szűrjük le.
Valódi, házi tejből készíthetünk ghít!
Ha a tejet, a friss, finom, tehénből származó tejet érintetlenül állni hagyják, akkor a tetejére 2-3 óra alatt felemelkedik a zsírtartalmának egy része, ez a tejszín. Ezt könnyedén le lehet szedni a tej tetejéről és készíthetünk belőle vajat. Ilyenkor a körülbelül 35-40 százalék zsírtartalmú tejszínt ketté kell választani alkotóelemeire, tejzsírra és vízre.
Elektromos habverő legnagyobb fokozatán verni kezdjük. Először felhabosodik, eléri a tejszínhab állagot, de nem hagyjuk abba, mivel a vaj a cél, verjük tovább. Néhány perc múlva a tejszínhab csomósodni kezd, majd a csomók egyre szilárdabbak lesznek és megjelenik a tál alján a víz. Amikor a vizet már úgy ki lehet önteni a tálból, hogy nem mozdul a zsír akkor elkészültünk, kész a vaj. A folyadékot leöntjük, a kész vajat tégelybe kanalazzuk, és kész is vagyunk.
Ez a vaj mindenféle adalékanyagtól mentes. Készíthetünk ebből is ghít, bár ez már időigényesebb, mintha készen vásároljuk meg a boltban a teavajat.
Egyes piacokon árulnak házi vajat. Ha nem akarunk túl sok időt ráfordítani a ghí elkészítésére, akkor választhatjuk ezt a beszerzési forrást is.