A vadcsombor (Thymus vulgaris), vagy más nevén a kakukkfű évelő félcserje, apró levelei, lilásvörös virágai vannak. A mediterrán növény a benne lévő illóolajok, a tymol és a keserű anyagok miatt igen illatos. A növényből főzött tea igen hatékonyan veszi fel a harcot a szamárköhögés ellen, mivel gyulladáscsökkentő, és nyugtatja a légutakat.
A tymol erős antimikrobiális hatású, így elősegíti a gyógyulást. Fertőtlenítő és köhögéscsillapító hatásai mellett vizelethajtó, segíti az epekiválasztást, epehajtó, féregtelenítő, jó hatással van a máj és a vese működésére. A porrá tört csombort fogkrémek és szájvizek illatosítására is használják, szárított formában, vászonzacskóba téve kiváló molyűző.
A vadcsombort tea, illóolaj vagy kapszula formájában is használhatjuk.
Külsőleg inhalálhatunk, fürdővízbe tehetjük, masszírozhatunk vele.
A teához egy teáskanál szárított csombort adjunk hozzá 250 ml forró vízhez, majd hagyjuk tíz percet állni.
Hűlés, légúti betegségek esetén naponta 3-4 csészével igyunk belőle. Antimikrobiális hatásának köszönhetően a csombor tea a száj fertőtlenítésére is kiváló, de gargarizálhatunk is vele. Borostyánnal, ánizzsal, fehérmályva-gyökérrel keverve köhögés ellen használható.
Külsőleg és belsőleg egyaránt használható gyomor, menstruációs, valamint altesti görcsöknél. Naponta maximum két csészével kell meginni a teából. Görcsök esetén a szárított virágból és szárából pakolást készíthetünk, lefekvés előtt ezt a párnát egy serpenyőben megmelegítjük és a gyomorra vagy az altestre tesszük.
A kakukkfű-tinktúrát a gyengén fejlett gyermekeknél bedörzsölésre is használhatjuk, hogy a végtagjaik erősödjenek. Ezt a szklerózis multiplex esetén is érdemes elvégezni. A kakukkfű-fürdő egészséges alvást biztosít, megszünteti a stresszt és depressziót. A kakukkfű epilepsziás rohamoknál is alkalmazható, ám nem a rohamok alkalmával kell fogyasztani, hanem egész évben, napi két csészével fogyasszunk. A legtöbb gyógynövény tea fogyasztásánál fontos, hogy bizonyos időközönként tartsunk pár hetes szünetet.
Kakukkfüves tinktúra készítése
(Egy valódi csodaszer, amely segít, ha be vagy rekedve)
A tinktúra (alkoholos kivonat) elkészítése a következő módon történik:
● Vegyünk valamelyik gyógynövényes boltban egy zacskó kakukkfüvet (nem filteres kakukkfű teát, hanem kakukkfüvet). Általában 40 vagy 50 grammos adagot lehet venni.
● Szükség lesz még fél liter töményebb szeszes italra.
NAGYON FONTOS!!! Semmiképpen NE tiszta szeszt vegyünk, ez ugyanis önmagában halálos!
● Tegyük bele valamilyen zárható üvegbe a kakukkfüvet, és öntsük rá az alkoholt. Zárjuk le az üveget.
● Áztassuk egy hétig, és néha (naponta 1-2-szer) rázzuk fel.
● Ezek után szűrjük le egy másik üvegbe, és kész a tinktúránk!
Napi 1 evőkanálnyit fogyasszunk belőle (de ne közvetlenül alvás előtt, mert köptető hatású). Ez a tinktúra nagyon szépen rendbe hozza a hangot, nyugtatja a torkot.
FIGYELEM: A kakukkfűnek, mint gyógynövénynek használata ellenjavallt magas vérnyomásban és szívelégtelenségben szenvedőknek. Illóolaját soha ne használjuk belsőleg! Terhes és szoptató anyáknak sem javallt a gyógynövény használata. Noha a népi gyógyászatban közvetlenül a szülés előtt alkalmazták a gyógynövényt, mint a szülés gyorsítására. A növényt ne adagoljuk túl, mert szédülést, fejfájást és hányingert is okozhat.