Állatok réme, emberek orvoslója a kerek repkény, más néven földi borostyán. Igen gyorsan terjeszkedő, ősi gyógynövény, mely többnyire az egész országban fellelhető.
Kellemesen illatos, aromás, indás hajtásaival ha megtelepszik a kiskertben, nem könnyű dolog visszaszorítani. Ahol alkalmas a kert a megtelepedésére kitűnő talajtakaró lehet árnyékos, vizes részeken.
Évelő, indás, kúszó növény. Földön fekvő szárai a csomóknál legyökereznek, és a felső oldalukon ágakat hajtanak.
Népies nevei: folyófű, földiborostyán, katonapetrezselyem, kerek nádrafű, kétikszrepkény, macskagödölye, macskatök, pokolvarfű.
Tölgyesekben, ligeterdőkben, cserjésekben, ártéri nedves kaszálókon éppúgy megtalálható, mint legelőkön, parlagokon, szántókon, vagy kertekben. Főként a savanyúbb, nitrogénben gazdag talajt kedveli.
Közönséges és gyakori az egész országban. Fűszeres, jellegzetes íze miatt leveleit és fiatal hajtásait gyakran használják nyers ételek, saláták, vegyes levesek, vegyes főzelékek, burgonyás ételek alkotórészeként. A fiatal hajtásokat és leveleket virágzás előtt gyűjtsük. Későbbi időpont az erős ízhatás miatt nem tanácsos.
Sörkészítésnél a komlót helyettesítették vele a régi időkben. VIII. Henrik koráig ugyanis, tehát a komló bevezetése előtt a sörfőzés során használt fűszernövény a kerek repkény volt. Nemcsak finom ízt kölcsönzött a világos söröknek, de megtisztította és tartósította is azokat.
Virágaival bólékat színezhetünk.
A kerek repkényt már az ókorban használták gyógyításra, például légúti, emésztési és lázas betegségekre, míg Bingeni Szent Hildegard, a XII. századi gyógyító apáca "főfájásra" ajánlotta tea és pépes borogatás formájában.
Az állatokra mérgező hatású!
A kerek repkényt elfogyasztó állat (ló, ritkábban szarvasmarha) mérgezést kaphat, ennek a tünete a súlyos légzési nehézség. Emberekre azonban teljesen veszélytelen a növény, bár a drog erős hatású, ezért önmagában ritkán és rövid ideig alkalmazzák. Teakeverékek részeként inkább használatos. Hatóanyaga, mely illóolajat, cseranyagot, szaponint, glechomin keserűanyagot, kolint, gyantát, és viaszt is tartalmaz, a föld feletti részben található.
A kerek repkény gyógyászati felhasználása
Illóolajának illata hasonlít az ánizs és a citrom keverékéhez. Nagyon finom, zamatos tea készíthető belőle. Jogosan nevezhetnénk a család gyógyteájának. Csillapítja a köhögést, gyökerének áztatott leve csillapítja a sebek vérzését.
Teáját teakeverékekben légcsőhurut, emésztési zavarok ellen, a népgyógyászatban epe-, vese-, gyomor- és légzőszervi megbetegedések ellen használják. Enyhe nyugtató hatása igazolt.
Klasszikus alkalmazási területe a tüdőasztma, de hatásos lehet a benne található szaponin miatt hurutoldó és köhögéscsillapítóként is.
A drogja ERŐS hatású!
Mindezzel persze még nem ért véget a kerek repkény gyógyító ereje, hiszen külsőleg alkalmazva is számos kellemetlen betegségre jó. Nehezen gyógyuló sebekre és bőrbántalmakra készíthetünk belőle lemosószert (orbáncfűolajjal kombinálva csodaszerű gyógyulásokat tapasztalhatunk), a népi gyógyászat száj-, és sebgyulladásra, bőr- és mirigybajokra, kankóra (más néven tripper-re, vagy gonorrhoea-ra) illetve fehérfolyásra is a kerek repkényt javasolja.
A középkori angol gyógyászat szemgyulladásra és fülzúgásra is alkalmazta, bőrkeményedésnél pedig borogatásnak használják a megfőzött, vagy forrázott leveleket.
Tudtad, hogy...
… a repkény ismeretlen eredetű erdélyi tájszó, melyet Kazinczy Ferenc emelt irodalmi nyelvi szintre?
... a magyar népi etimológia katonapetrezselyem névvel is illeti a kerek repkényt, mivel az angol és francia katonáktól lesték el az ily módon történő felhasználását?
… a kerek repkény egyik neve, a folyófű ugor eredetű, tehát már több mint ezer éve ismeri a magyarság?
… azért nevezik kétiksz-repkénynek, mivel két porzószála hosszabb, és a porzacskók páronként egymáshoz hajolva, egy-egy "X"-et mutatnak?
… pokolvarfű elnevezése a sebgyógyító tulajdonságára utal?
… a kerek repkény örökzöld?
… ez a növény nagyon érzékeny a boraxra (nátrium tetraborát), s annak vízzel hígított formájával könnyen irtható?