A fűszernövények egyben gyógynövények is. A régi egyiptomi nők használták az édesköményt kozmetikai célokra is, különösen a szem borogatására. A vörös, gyulladt szemet letisztítja, megnyugtatja, a látást javítja, a fáradt, petyhüdt bőrt felfrissíti.
Az édeskömény drogját a növény termései képezik.
A termések illóolajat, zsírosolajat és fehérjét tartalmaznak. Az illóolaj fő komponense az édes transzanetol és a kesernyés, kámforos ízű alfa-fenkon. Tartalmaz szafrolt és van benne egy kevés metilkavikol is.
Gazdag vasban, de tartalmaz C-vitamint, folsavat és A-vitamint is.
Íze és illata az ánizsmaghoz hasonlít. Magjait levesekbe és halételekbe is belefőzik. A fehér üröm és az ánizs mellett az édeskömény az abszint legfőbb ízesítője.
Az édeskömény frissen zöld vagy barnás színű magja alapanyaga a kínaiak ötfűszer keverékének.
Tárolni csak egészben szabad, mert még így is gyorsan csökken az illóolaj-tartalma.
Felhasználása
Étvágyjavító, szélhajtó, görcsoldó, tejszaporító hatású. Egyik legjobb erjedés- és puffadásgátló gyógynövényünk. Gyakran adják együtt hashajtó drogokkal, hogy kivédje vagy enyhítse a hashajtó által okozott görcsöket.
Hasfájós kisbabáknak is készítenek csipet édesköményből teát, hogy a megterhelő gázokat távozásra bírják, ezt a tulajdonságát már Hippokratész is leírta.
Felhasználható még rendszertelen menstruáció kezelésére is. Aktiválja a női hormonokat, és ezzel enyhítheti a klimax tüneteit. Jobb hatást érhetünk el, ha az édesköményt cickafarkkal és komlóval kombináljuk.
Tea készítése
2 dl vízben 2 percig főzzünk 2 evőkanál zúzott magot, majd langyosra hűtve fogyaszthatjuk ízlés szerint ízesítve.
Az így elkészített teának különösebb veszélyforrása nincs.